Neljapäev, 25. juuli 2024
Vormel on surnud, elagu vormel! Tulevikus seisame me tribüünil ja elame kaasa isesõitvate vormelite võiduajamisele. Äsja said avalikuks pildid ja video esimesest Roborace-võidusõiduautost, mis valmib vormeli E- sarjaga koostöös.

Vormel isesõitev Daniel Simon

Esimese Roborace isesõitva vormelauto disaini eest vastutab Daniel Simon. Seesama mees, kes varasemalt on muuhulgas kujustanud värske Tron-mängufilmi sõiduvahendid. No olgu, ehkki seda saksa päritolu disainerit teatakse täna rohkem ideesõidukite väljamõtlejana, ulatuvad tema juured siiski Volkswageni ja Bugatti juurde. Aga üldiselt, jah, tegu on ikka rohkem sci-fi mehega, nii, et anname talle selle… isesõitva vormeli kujustuse siis andeks.

Simon ise ütleb, et võttis projektist kõik, mis võtta annab: “Minu eesmärk oli luua sõiduk, mis võtab seninägematutest (piloot võib kodus magada) võimalustest maksimumi ning sealjuures ei pea väljanägemises tegema ühtki järeleandmist. Välimus oli meie agendas väga, väga kõrgel kohal.” Tõsi, puhta ilu kõrval tuli pisut tähelepanu pöörata ka aerodünaamikale ja sõiduomadustele; ka sellele, et see auto reaalselt teel püsiks ja sõita suudaks – selleks kaasas Simon pikaajalise võidusõiduautode valmistamise kogemusega insenerid.

Tegu ei ole pelgalt ideega, mis imetlemiseks välja pandud – või nii nad vähemalt väidavad. Esimesed Roborace-võistlused tahetakse maha pidada E-sarjas kas 2016. aasta lõpus või siis 2017. aasta alguses. Eks aeg näitab, kas me neid võistlusi ka tegelikult näha saame või on tegu lihtsalt ühe helesinise (leherohelise) unistusega? Nüüd me vähemalt (umbes-täpselt) teame, millised hakkavad välja nägema isesõitvad vormelid – ja mõne arvates näevad need täitsa metsikud välja! Neljarattalised elajad on täis sensoreid ja kaameraid, nad on kerged ja (veelkord) … metsikult… koledad.

Roborace leheküljelt ei selgu küll, kas tegijatel on tõsi taga. Sealt leiab hoopiski tõdemuse, et isesõitvad autod jõuavad palju varem kui neid oodata oskame ning küsimuse “mis juhtub isesõitva vormeliga, kui talle vahuveini peale valada?” Viimasele tahaks vastata, et kui vormel on piisavalt hästi ehitatud, siis ei juhtu suurt midagi, sest šampus ei pääse aju söövitama. Kui aga pääseb – no siis ei olnud nii hea sõiduk lihtsalt.

ACCELERISTA KOMM Tähendab, vormel. Võidusõit. Juubeldavad rahvahulgad. Dramaatilised hetked. Tõeliste meeste mõõduvõtt. Piloodid, keda me une pealt ja surivoodil ka nimepidi hüüda oskame. Isesõitev vormel? Kuulge, te teete ju nalja, eks. Esimene aprill, ei!? Kui ei, siis pange kohe tagasi. Tahame piloote ja draamat ja tuleleeke. Tahame vormelit! Ja tahame, et see uudis oleks aprillinali.

Lähemalt on Roborace’ i päikesepoolsetest – ja varjukülgedest kirjutanud Toomas Vabamäe Eesti ekspressi jaanuarikuises artiklis. Hea lugemine!

Roborace vormel

Allikas ja meedia: Roborace, Daniel Simon, TheVerge

KOMMENTEERI SIIN