Kasutatud autode müügikeskkond viis läbi ulatusliku uuringu, kus müügipäringuid ja -tehinguid võrreldes selgitati välja 10 sõiduautot, mille ostjatest valdav enamus olid naised. Mõnigi piinlik klišee saab kummutatud kui “naiste valikut” lähemalt vaadata.

Naised ja autod on teema, mis kütab kirgi ja toob online-meedias kõvasti klikke. Nii palju kui on uuringuid, mis väidavad, et naised roolis on kõigi maailma hädade põhjus, on ka uuringuid, mis tõdevad, et naised on sootuks paremad juhid kui mehed.

Või müüt, et naistele meeldivad väikesed ja punased. Või see, et naistele meeldivad mehed, kes sõidavad eriti suurte ja võimsate autodega. Või siis see, et kui naine on kalli auto roolis, on selle talle ostnud tema mees. Ja veel üks: mida suurem auto, seda väiksem naine. Jne.

KÕHUTUNNE, EELARVAMUS… PULLI SEESAMUNEGI!

Kas mehed ostavad ägedaid autosid sellepärast, et nad on mehed või sellepärast, et nad saavad seda endale lubada? Või äkki sellepärast, et auto abil oma staatust upitada?

Kas naised ostavad soodsaid, säästlikke ja praktilisi autosid seetõttu, et neile need üliväga meeldivad või sellepärast, et nende rahakott edevust ei võimalda? Khm, palgalõhe, khm?

Või nad tegelikult siiski sooviksid midagi muud, ja isegi saaksid, aga praktilised vajadused, kohustused perekonna ja laste ees suruvad oma otsuse peale? Nii palju küsimusi.

Naiste ja meeste autodeks sildistamine kipub enamasti tuginema kõhutundel ja eelarvamustel. Kuidas aga tegelikult on?

Kasutatud autode müügikeskkond iSeeCars.com viis läbi ulatusliku uuringu, milles võeti aluseks reaalsed müügitehingud ja klientide poolt tehtud päringud, mis nende kaudu ligemale 3 aasta jooksul sooritati.

Valimi moodustasid 54 miljonit automüügitehingut ja enam kui 500 000 klientidelt tulnud hinnapäringut. Igal ajahetkel on portaalis müügil umbes 4 miljonit uuemat ja vanemat sõidukit.

Analüüsi tulemusena selgitati välja 10 sõidukit, mille puhul enam kui 60 protsenti ostjatest olid naised. Ehk siis naisteautod.

Mõistagi vajutab uuringule pitseri asjaolu, et tegemist on Ameerika Ühendriikidega ent kõik kümme autot, mis edetabelisse jõudsid, on globaalsed mudelid ning kui vaadata meie automüügi edetabeleid, saab tõmmata paralleele.

MIS ON NAISTE JAOKS OLULINE?

Uuringu tulemusi kommenteerisid naistele ja autodele pühendunud autoasjatundja Lauren Fix (The Car Coach) ja automehaanikas end koduselt tundev Jill Trotta (RepairPal).

Nad vaatasid uuringule lisaks statistikat ja tõid välja faktid ja üldised tendentsid, mis naiste autoostueelistusi selgitavad.

  • Naistel on mõjuvõimu: 62 protsenti USA teedel veerevatest sõiduautodest kuuluvad naistele, lisaks on naistel vetoõigus perekonna autoostuplaanide tegemisel.
  • Naiste eelistuseks on mahturid ja linnamaasturid, luukpärad ja sedaanid – eeskätt sellised, mis on soodsa hinnaga, kütusesäästlikud ja piisavalt ruumikad nii reisijate kui ka pagasi veoks.
  • Naised on säästlikumad. Naiste Top 10 autode keskmine hind oli $14 870, meeste edetabeli puhul ulatus keskmine hind aga $49 224 (ja meeste esikolmik oli Nissan GT-R, BMW M3 ja Porsche Cayman).
  • Naisautojuhte huvitab peamiselt turvalisus ja usaldusväärsus. Neile meeldivad praktilised sõidukid, millega on hea transportida lapsi ja nendega kaasnevat varustust.
  • Praktilisus, hea hinna-kvaliteedi suhe ja välimus on olulised mõlemast soost autoostjaile. Kuid mehed seavad prioriteediks pigem võimsuse ja disaini, naiste jaoks on esikohal siiski turvalisus. Enamasti transpordivad lapsi ikka naised.

MIDA NAISED TAHAVAD?

Esmatähtsad on mugavad istmed, hea nähtavus ja turvalisus.
Veel on tähtis tipptasemel turvalisusvarustuse ja kasutajasõbraliku audiosüsteemi olemasolu.
Lapseistmeid peab olema kerge paigaldada.
Soojenduse ja jahutusega esi- ja tagaistmed ja soojendusega rool oleks head.
Kuna enamasti viibib autos väikseid tähelepanu häirivaid tegelasi, siis on abi juhiabisüsteemidest nagu püsikiirusehoidja, sõidurajahoidja ja kokkupõrke-ennetussüsteemid.

Hyundai ja Kia näiteks oskavad sellele mõelda ja nende sõidukid täidavad n-ö naisteauto otstarvet hästi. See paistab välja ka edetabelist: huvitaval kombel moodustavadki naiste top 10st poole Korea autod – Hyundai Tucson esikohal ja neli Kiat pisut tagapool.

NAISTE TOP 10

1. HYUNDAI TUCSON (hind alates 23 990€; naiste tehtud hinnapäringuid: 66.2%)

Statistika kohaselt parim naisteauto – mõõduka hinnaga, turvaline, usaldusväärne, ruumikas, kaunis, rikkaliku varustusega linnamaastur.

2. NISSAN VERSA/NISSAN NOTE (keskmine hind $12 144; naiste tehtud hinnapäringuid: 64.0%)

Euroopas tuntud kui Nissan Note. Selle eeliseks on praktilisus, lihtsus, väike ja lihtne parkida. Sobib hästi algaja juhi esimeseks autoks.

3. VOLKSWAGEN BEETLE PÕRNIKAS (keskmine hind: $18 179; naiste tehtud hinnapäringuid 63.9%)

Nimekirja kõige karismaatilisem mudel ei ole küll väga ruumikas reisijate jaoks ja seega mitte eriti sobiv pereautoks, kuid siiski mahuka pagasiruumiga. Lisaks Saksa auto usaldusväärne maine.

4. KIA FORTE/CEED (hind alates 14 490€; naiste tehtud hinnapäringuid: 62.8%)

Euroopas on sarnaste mõõtmetega Kia Ceed. Soodsa hinna, kauni disaini ja rikkaliku varustusega luukpära. Uus põlvkond võitis Eesti Aasta auto 2019 tiitlivõistlusel II koha.

5. FORD FIESTA (hind alates 15 600€; naiste tehtud hinnapäringuid: 62.8%)

Mugav, praktiline, tehnoloogiliste mugavuslahendustega, turvaline ja väikeste mõõtmete kohta siiski ruumikas.

6. KIA SORENTO (hind alates 44 490€; naiste tehtud hinnapäringuid: 62.0%)

Peresõbralik krossover on saadaval nii 5- kui ka 7-kohalisena ning on ruumikas ja soodne, ent rikkaliku mugavus- ja turvalisusvarustusega. Praktiline ja pika garantiiga pealegi.

7. JEEP PATRIOT (keskmine hind: $15 615; naiste tehtud hinnapäringuid: 61.4%)

Praktiline ja soodne, kergesti puhastatava salongiga seiklushingeline SUV on saadaval nelikveolisena, pakub sõidurõõmu nii teedel kui ka maastikul.

Eestis on Jeep-märki kandvate autodega praegu keeruline, sest vahetus edasimüüja. Leedu Modus Group on keskendunud rohkem re-ekspordile kui siinsetele pisiturgudele. Sestap ei ole Patrioti juures ka linki.

8. MITSUBISHI OUTLANDER (hind umbes 26 900 ja rohkem; naiste tehtud hinnapäringuid: 60.9%)

Ruumikas, rikkaliku varustusega, 7-kohaline krossover mahutab kogu pere, turvaline ja nelikveoline. Väikene mahajäämus tingel-tangeli osas ei peaks häirima veendunud autokasutajat.

9. KIA RIO (hind alates 12 790€; naiste tehtud hinnapäringuid: 60.8%)

Kütusesäästlik, turvaline, ruumikas tagaiste laste jaoks, pika garantiiga (7 aastat), odav hooldada, hea sõita. Igati mõistlik valik.

10. KIA SOUL (hind 20 000€ kandis; naiste tehtud hinnapäringuid: 60.6%)

Kandiline “hamstriauto” Kia Soul kas meeldib või mitte, aga sellel on suur pagasiruum, ruumikas sõitjateruum ja hea hind.

Rikkaliku varustusega Soul on selle raha eest hea valik. Teisi samasuguseid silmapaistvalt kandilisi autosid polegi, seega silmapaistev ja eristuv on see samuti.

Soul on peagi ka Eestis saadaval täiselektrilisena. Kerge, omanäoline ja pea 500 km ühe laadimisega sõitu võimaldav särtsukas võib ostutuda toredaks müügihitiks.

Uuringumaterjale sirvis Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Tampere

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.