Neljapäev, 18. aprill 2024
Juba sel nädalavahetusel läheb Viljandi autoringrajasõidumeeskond Krauman Motors Riiga oma esimesele võistlusele. Toomas Vabamäe usutles juhte.

Eile avaldatud loos rääkis Mikk Maaten oma meeskonnast, mille liikumapanevaks jõuks ta koos Raul Karu ja vedrustuseinsener Gert Elmikuga on. Riias pannakse korraga välja kolm autot.

Kahekordse Balti meistrina läheb Mikk Maaten püüdma oma kolmandat tiitlit TCR-klassi Volkswagen Golfi roolis. Uues BMW-klassis aga juhivad Kraumani autosid debütandid Carmen Kraav ja Pavel Beskrovnõi (kui päris täpne olla, siis Pavel pole debütant – tal on seljataga üks võistlusstart).

Krauman Motors
Vasakult: Mikk Maaten, Pavel Beskrovnõi, Carmen Kraav
Carmen Kraav: „Käiguvahetused olid algul väga harjumatud“

15-aastane Carmen Kraav on juba kogenud kardisõitja, aga tänavu stardib ta BMW 325 roolis ka Eesti ja Balti ringrajameistrivõistlustel.

Kaua sa praeguseks kardiga oled võidu sõitnud?

Umbes kuus aastat. Alustasin hobikardist, sõitsin aasta seda ja siis läksin Micro 60 klassi sõitma. Tänavu võistlen OK Senioris.

Kuidas suure auto peale tulek käis? Nii noori ringrajasõitjaid on meil ennegi olnud, aga tüdrukuid küll mitte.

See sai alguse siis, kui Gert Elmik tuli meile karditiimi andmeinseneriks. Ta rääkis meile sellest autost, kuulasime teda ja meile oli see huvitav. Siis ta kutsus meid eelmisel suvel Pärnusse vaatama. Väga meeldis, ma sain autodes istuda, kõik oli väga lahe. Seejärel pakuti meile võimalust hakata harjutama ja ma hakkasingi. Lõpuks mõtlesime, et äkki võtaks sel aastal juba ise BMW sarjast osa.

Krauman Motors
Vasakul Carmen Kraav, paremal vedrustusinsener Gert Elmik

Palju sa enne üldse suurt autot juhtinud olid?

Põhimõtteliselt üldse mitte. Parklas olin paar korda oma isa autoga tiire teinud, aga rohkem mitte.

Esimene auto, millega sõitsid, oli kohe võidusõiduauto?

Põhimõtteliselt jah.

Kunagi, kui ma ise võistluskardilt suurele autole üle kolisin, tundus see nagu puhkekodu – vaikne, pehme ja kõik toimub aeglaselt. Kas sul oli sama tunne?

Jaa. Kart on nii palju madalam ja lahtisem, seal toimub kõik kiiremini ja agressiivsemalt. Selles mõttes oli tõesti samasugune efekt.

Kas sul pärast seda kardivõistlusi ka on olnud, kui sa suure autoga trenni hakkasid tegema?

Võistlusi pole olnud pärast eelmise hooaja lõppu. Siis ma hakkasin üldse manuaalkäigukasti õppima ja nüüd kevadel olen alles saanud oma autoga sõitma. Talvel käisin vahepeal Itaalias kardiga harjutamas ja ümberharjumine oli ikkagi raske. Kõige raskem oli just see, et kart on nii madalal. Aga harjus ära ja nüüd tagasi vahetades on juba natuke lihtsam.

Krauman Motors

Kas suure autoga sõitmisest mingeid teadmisi kardile kaasa võtta ka on?

Jaa, kindlasti. Ma olen siit saanud erinevaid teadmisi, millest on varem küll räägitud, aga mida ma pole nii hästi mõistnud. Autoga on need nüüd rohkem nii-öelda välja tulnud ja ma olen rohkem aru saanud.

Paljudele kardisõitjatele on käiguvahetusega harjumine tohutu peavalu, kui nad autole edasi lähevad.

Alguses see oli kindlasti mulle ka väga harjumatu ja ma ei saanud midagi aru, mis toimub. Aga nüüdseks olen ma juba ära harjunud.

Hirmus ei ole suure autoga?

Ei ole. Mingit ohtu ega hirmu ma küll ei tunne.

Oled sa BMW-hooajaks mingeid sihte ka seadnud?

See hooaeg on meil eesmärk võimalikult palju õppida ja kogemusi saada. Järgmistel hooaegadel saab siis juba edasi vaadata tulemuste poole. Praegu me õpime ja harjutame alles.

Kardisõit on füüsiliselt raske, BMW-s on roolivõimendi ja ABS. See ei tohiks ju üldse väsitada?

Praegu ma väsin rohkem vaimselt, mitte füüsiliselt.

Kurvid hakkavad ootamatult vastu tulema?

Jaa, asjad hakkavad äkilisemalt tulema. Siis saad aru, et sa ei püsi enam toimuvaga kaasas. Kardis olen füüsilisema poolega harjunud tööd tegema, aga väga pikki sõite pole ma veel autoga sõita saanud. Tegelikult, eile ma sõitsin ühe korra tund aega järjest, muud moodi ma pole küll kunagi nii kaua rajal olnud.

On sul eeskujusid, kelle pealt sa oled vaadanud, et kui tema saab, siis mina peaks ka saama?

Kindlasti on. Mul ei ole küll selliseid väga suuri iidoleid, aga mul on kindlasti mõned sõitjad, kes mulle eeskujuks on. Välismaalt vormelisõitja Lewis Hamilton ja Eesti sõitjatest Tristan Viidas – ideaalis ma tahaks samale tasemele jõuda nagu tema.

Krauman Motors

Pavel Beskrovnõi: „Päris autoga on lihtsam kui simulaatoriga“

Pavel Beskrovnõi on üks neist moodsa aja uutest autovõidusõitjatest, kes alustas autospordiga tegelemist virtuaalsetest arvutivõidusõitudest.

Sa oled simracinguga päris palju tegelenud, aga kuidas sul tuli mõte, et oleks vaja päris autoga võidu sõita?

Mulle simracingus meeldib ka mitte lihtsalt rajal sõitmine, vaid just võidusõidud. Kui uus BMW Cupi sari välja tuli, siis ma mõtlesin, et see peaks olema mitte eriti kallis ja mõtlesin, et hüppan ka sisse. Aga tuleb välja, et on ikka natuke teistmoodi. Siin on raha küsimus, aga autospordi kohta see vist ikka ei ole väga kallis. Eelmisel aastal sõitsin Pärnus kuue tunni võistlust koos Leedu poistega nende Hondaga, ja see meeldis väga. Saime isegi esimese koha oma klassis.

Krauman Motors

Kas sa pärisautoga enne seda polnud üldse võistelnud?

Võistelnud ei olnud. Sõitsin Pärnu rajal natuke rendiautodega, sõitsin natuke Euroopa radadel rendiautodega. Mulle üldse meeldib sõita autoga, isegi tänaval. Mitte kihutada, vaid lihtsalt. Ja Euroopasse sõita meeldib mulle enda autoga, seal on päris huvitavaid teid ka – serpentiinid ja nii edasi.

Sa olid juba eelmisel aastal ühel võistlusel kirjas, aga võistlused jäid ära?

Jaa, ma panin ennast kirja. Auto pidi saama valmis viimaseks etapiks, aga see jäi ära. Auto ei olnud tegelikult päris valmis ka, oli rohkem nagu tänavaauto, aga praegu on päris teistmoodi.

Kui sa simracingust tulid ja päris autoga sõitma hakkasid – oli see lihtsam või keerulisem?

Lihtsam! Siin sa tunned rohkem, su tagumik tunneb rohkem, su käed tunnevad rohkem. Kui vajutad gaasi, siis tunned seda. Isegi kui sul simulaatoriga sõitmiseks on hea kallis rool ja kallid pedaalid, siis ikka sa ei tunne nii palju. Simulaatoriga on see lihtsam, et seal on reset-nupp – ja sõidadki kohe edasi. Aga siin on teistmoodi.

Minu jaoks on väga huvitav küsimus, kuidas saab BMW-dega sõita just kambas. Kui 30 ja rohkem autot on raja peal, siis kuidas see välja näeb? Simulaatoriga tahavad kõik esimeses kurvis võita – kõik panevad gaasi põhja ja las tulla, mis tuleb. Aga vaatame, mis siin saab. Ma tean, et BMW-sarjas on päris palju kõvasid nimesid, aga äkki tuleb midagi huvitavat ka välja.

Krauman Motors

Sinu tänased testiringide ajad olid eelmise aastaga võrreldes täitsa korralikud.

Korralikud küll jah, aga raske on tegelikult öelda. Eelmisel aastal isegi kõvemad poisid olid aeglasemad kui mina praegu, aga nad ju sõitsid nende autodega esimest hooaega. Sven Karuse sai siin esimese korraga peaaegu samasugused ajad nagu minul. Aga võib-olla tuleneb see ilmast, et neil eelmisel aastal kehvad ajad olid. Aga vaatame, vaatame. Tuleb rohkem trenni teha, siis saame ka paremad ajad.

On sul mingi eesmärk ka, kuhu sa püüad tänavu jõuda?

Esimese hooaja põhieesmärk on tutvuda erinevate ringradadega ja õppida tundma autot. Üritan läbida võimalikult palju kilomeetreid ringradadel. Võistlustel on põhieesmärgiks jõuda finišisse, kuna BMW 325 Cupis on väga tihe võitlus rajal. Oleks väga rahul, kui jõuaks ka poodiumile.

Krauman Motors

Fotod: Toomas Vabamäe, Pille Russi

KOMMENTEERI SIIN