Teisipäev, 10. september 2024
Kauaoodatud elektriliste sõidukite ostutoetuse taotlusvoor avanes KIK-is 18. detsembril 2019. aastal. Toetatakse kuni 60 000 eurot maksvate elektrisõidukite ostu. Ühe sõiduki kohta saab toetust küsida 5 000 eurot. Esimeses voorus jagatakse 600 000 eurot.

Alates 18. detsembrist avas Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) täiselektriliste sõidukite ostutoetuse taotlusvooru.

Toetuse summa ühe sõiduki kohta on 5 000 eurot ning elektrisõiduk võib maksta maksimaalselt 50 000 eurot käibemaksuta. Taotlusi saab sisestama hakata tänasest, kuid nende esitamine algab 17. jaanuaril kell 9.

Keskkonnaminister Rene Koka sõnul soovib Eesti riik selle toetusega propageerida keskkonnasõbralikumaid sõidukeid.

„Elektriautod on hetkel keskkonnasõbralikum alternatiiv bensiini- ja diiselautodele. Mida rohkem hakkame kasutama elektriautosid, seda enam vähenevad õhusaasteainete heitkogused,“ märkis minister.

Toetuse eri aspektid on koos keskkonnaministeeriumiga põhjalikult läbi töötatud, arvestatud huvigruppide tagasisidet. Tulemuseks on keskkonna mõistes päris mõistlikud taotlemistingimused.

“Loodame, et juba õige varsti võime Eesti teedel kohata uusi keskkonnasõbralikke sõidukeid,“ selgitab KIKi juhataja Andrus Treier.

„Taotlema ootame eelkõige just suurema transpordivajadusega kasutajaid, kelle sõidukite läbisõit on suur ja enamik sõitudest tehakse linnades,“ lisab ta.

Taotlejateks võivad olla kõik Eesti e-äriregistris registreeritud ettevõtjad ja Eesti isikukoodi omavad füüsilised isikud.

Vaata siit, milliseid e-autosid toetusega soetada saab

Peamised tingimused
  • Toetatakse uute täiselektriliste M1 ja N1 kategooria sõidukite ostu.
  • Toetuse summa sõiduki kohta on 5000 eurot.
  • Elektrisõiduki hind võib olla kuni 50 000 eurot käibemaksuta.
  • Elektrisõidukiga tuleb nelja aasta jooksul läbida vähemalt 80 000 kilomeetrit ning sellest vähemalt 80% Eestis.
  • Ostutoetust saanud sõiduki omanik on kohustatud nelja aasta jooksul andma KIKile infot läbitud kilomeetrite kohta. Selleks paigaldatakse kas toetuse saaja nõusolekul sõidukile meerik või edastab isik kord aastas KIKile läbitud kilomeetrite summa.
  • Elektrisõiduki esimese 80 000 kilomeetri läbimiseks kulutatud energiakulu ulatuses tuleb tarbida taastuvenergiat.
  • Maksimaalselt toetatakse 15 sõiduki ostmist ühe ettevõtjast taotleja kohta ning ühe sõiduki ostmist füüsilisest isikust taotleja kohta.
  • Eraisikutele makstavast toetusest peab KIK tulumaksuseaduse kohaselt kinni tulumaksu.
  • Elektrisõiduk tuleb kindlustada kaskokindlustusega kuni läbisõidunõude täitmiseni.
  • Toetuse saamiseks tuleb elektrisõiduk soetada Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liidu (AMTEL) poolt tunnustatud automüüjalt.
  • Kui toetuse saaja ei soovi autot soetada AMTELi tunnustatud automüüjate nimekirjas olevalt automüüjalt on lubatud auto soetada ka Euroopa majanduspiirkonna riigist või Šveitsist elektriauto valmistajalt, ametlikult esindajalt või valmistaja või ametliku esindaja poolt tunnustatud edasimüüjalt. Sel juhul tuleb toetuse saajal esitada KIKile dokumendid, mis kinnitavad automüüja vastavust kehtestatud nõuetele.
  • Taotluse juurde tuleb esitada auto müügipakkumus, kuid võib esitada ka auto ostu-müügilepingu.
  • Oluline on silmas pidada, et auto ostu-müügilepingut ei võinud sõlmida varem kui määruse jõustumise kuupäeval, milleks oli 16. detsember 2019.

Taotlusi saab E-toetuse keskkonnas sisestama hakata 18. detsembrist. Taotluste esitamine algab 17. jaanuaril 2020 kell 9 ning kestab kuni 600 000-eurose esimese vooru eelarve täitumiseni.

Kogu meetme maht on 1,2 miljonit eurot. 30-päevane vahe vooru väljakuulutamise ja taotluste esitamise vahel on tingitud sellest, et taotlejatel jääks aega oma võimalused rahulikult läbi mõelda ja taotlused ettevalmistatult sisestada.

Taotluseid menetletakse pärast 17. jaanuari nende esitamise järjekorras ning see võtab aega maksimaalselt 70 päeva.

  • Täpsema info taotlusvooru tingimuste kohta leiab koos korduma kippuvate küsimustega KIKi kodulehelt
  • Nõu saab küsida projektikoordinaator Aive Haavelilt (aive.haavel@kik.ee, 6 274 318).

Toetust antakse Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemissüsteemi enampakkumistuludest ning toetusmeetme töötas välja Keskkonnaministeerium.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.