Teisipäev, 5. detsember 2023
2017. aasta Genfi autonäitus tõotab tõelist sportlaste mõõduvõttu, esialgu on kavas küll vaid trikoovoor, kilovatte ja turbosid veel ei võrrelda. Sarnaselt näiteks Lexusele ja Kiale on ka Volkswagen valinud allobroogide pealinna kohaks, kus esimest korda näidata maailmale oma uut sportlikku Arteon – laugpära.

Neljakohaline luksuslik Arteon kannab sõnumit “see linn on minu”! Auto on loodud asendama kahte seni populaarset Volkswageni mudelit: nooblit Phaetoni ja sportlikku Passatit. Arteon on Volkswageni nägemuses kummastki “see parem pool”. Ja nii palju kui meile on näidatud ja räägitud, võib tootjal isegi õigus olla.

VW Arteoni loomisel on inseneride pealisülesandeks olnud avangardi ja kasutajamugavuse ühendamine. Eesti keelde ümberpanduna, ehitada auto, millega oleks hea sõita, aga mis eristuks niivõrd, et suudaks korrata Passat CC ja Phaetoni edulugu.

Auto sõitjateruum on olenemata langevale katusejoonele erakordselt ruumikas. Selles sõidukis peaks olema piisavalt jala – ja pearuumi kõigile neljale nautlejale. Samal ajal ei tehta allahindlust sportliku mulje tekitamisel, sõitjad pakitakse korvistmetesse ja interjöör on tulvil vihjeid sõiduvõimekusele.

Arteon kannab eneses VW mudelipaleti uut geeni: auto esiosa on seninägematult teistsugune, aga äratuntavalt Volkswagen. Kroomitud lamellidest kokku laotud esiots “sulatab” leed-tuled endasse ning mootorikate omakorda raamib uhket “grilli”, andes autole pisut kaslaslikku olemust. Sel autol on nägu. Kas ka tegu, näitab aeg.

Arteon, mis VW praeguses mudelinimistus võtab kõige kõrgema positsiooni, peaks andma suunise ka ühenduvuse – ja nutilustilahenduste osas. Tootja lubab, et sõidukile läheb peale rida turvalisussüsteeme ja mugavusabisid, mida siiani on nähtud vaid VAG grupi luksusbrändide autodel.

Uudsed juhiabisüsteemid peaksid vastupandamatult enda poole kiskuma neid, kelle jaoks on oluline mugav, turvaline ja peaaegu isetoimetav sõidukeskkond. Kuhu sellel skaalal peaks mahtuma sportlikkus?

Arvata, et siin on insenerid lähtepunktiks võtnud Porsche Panamera õnnestunud kontseptsioon: mugavus ei pärsi ülimat sportlikkust vaid pigem soodustab seda. Mingi pauk võiks ju püssist nimega Arteon ometigi tulla.

Arteon on VW tootmisplaanides kõrgel kohal. Üsna pea pärast Genfi esmaesitlust antakse auto “päriselt kätte” valitutele, kelle hulka loodetavasti arvatakse ka mõni Eesti autoajakirjanik ning müügile peaksid esimesed sportlikud luksussõidukid jõudma veel 2017. aastal.

ACCELERISTA KOMM Me oleme Arteonist seni näinud peotäit prototüübi-pilte ning saanud lugeda suuremate sihtturgude kolleegide arvustusi. Üks ülevaatlikumaid on leitav ajakirjast Car and Driver. Arteon peaks jõudma ka universaalkerega versioonis ning (veel) sportliku(ma) R-eriseeriana.

Arteon, mille välimusest ametlikult on antud vaid mõni pildivihje, meenutab suuresti Volkswageni Sport Coupé GTE ideeautot, mida tootja demonsteeris 2 aastat tagasi Genfi autonäitusel.

Lähimad konkurendid saavad Arteonile olema BMW 5-seeria ja … väikese ehmatusega ka Audi A4. Pole küll viisakas kontsernisiseselt näpuga näidata, aga siinkohal tekib küsimus, kus suunas Volkswagen liikumas on? Kui Škoda tuleb alt jõuliselt peale ja Audi hakkab jalgu jääma, on identiteedikriis peagi menüüs.

Juba loetud päevade pärast saame teada, kui palju, mida, miks ja kellele. Seniks aga võib vaadata ühte vahvat fännivideot, kus kokku on liimitud kogu ametlik saadaolev info Arteoni kohta ning kasutatud ära GTE ideeautot tutvustanud videomaterjal.

Allikas ja meedia: Volkswagen, Youtube

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.