Neljapäev, 28. märts 2024
Tesla tekitab taas elevust: elektriautode tootja on kinnitanud, et peab läbirääkimisi Shanghai ametiisikutega, eesmärgiga rajada Hiinasse suur tehas. Wall Street Journali andmetel on leping sõlmitud, seni pole Tesla uudist kinnitanud.

Hiina on maailma suurim autoturg ning ühtlasi ka kiireima kasvuga elektriautode turg. Järjest on siin tootmist alustanud “peavoolu tootjad” nagu PSA kontsern, VAG, Geely ja teised. Geely grupi tuntuim bränd, noobelautode tootja Volvo, on kolinud elektriautode tootmise peamiselt Hiina.

Teistest riikidest pärit autotootjatel on Hiinas olnud keerukas kanda kinnitada, sest seaduse järgi peab olema tegu range partnerlusega: ettevõttel peab olema Hiina äriosalus. Tesla püüab murda stampe ning tulla välja tehasega, mis kuuluks ainult talle.

VABAKAUBANDUSE PIIRKOND TOETAKS IDEED

Hiina valitsus kaalub võimalust, lubada välismaiseid ettevõtteid nn. vabakaubanduspiirkonda, sest ambitsioonikas elektriautode müügiplaan vajab täitmist. Kuna Tesla on üks väheseid, mil on elektriauto ka päriselus tootmises, võib see olla esimene, millele erand tehakse.

Reutersi andmetel on Tesla nõus 25% – maksumääraga kõigilt Hiinas toodetult sõidukitelt: võit peaks tulema madalamatelt tööjõu- ja tootmiskuludelt. Esialgne lillelõhn võib aga asenduda pankrotihõnguga kui selgub, et Tesla märgiga autod on hiinlaste jaoks liiga kallid.

Võimalik, et Tesla peab Hiina turule välja töötama mõne veel “rahvalikuma” mudeli kui seda on Model 3. Samas aitaks suurtootmine Hiinas ilmselt tõsta jalule ka viimasel ajal kõvas tõmbetuules lõdiseva emamaa tootmise.

Muuseas, ei saa päriselt ilma Hiina äriosaluseta läbi ka Tesla – 5% elektriautotootja aktsiatest on Hiinast pärit Tencent Holdings internetiettevõte käes. Ja just nimelt see osalus võib saada kaalukeeleks Hiina valitsuse ärameelitamisel.

TULEB SIIS JAHT VÕI JAA?

Maailma meedia on viimasel kahel päeval rääkinud Tesla Shanghai tehasest kindlas kõneviisis: see tuleb. Tesla on seni vältinud mistahes ametlikust teadaandest, seda põhjusel, et kui leping ongi allkirjastatud, peab see saama Hiina valituselt heakskiidu.

Investoritele on positiivne hoiatus siiski antud. Teslarati kogukonnas, kus esimesena ilmuvad uudised võimalikest arengutest, troonib praegu üle kõige veel teadaanne, et Shanghais on püsti saanud seni suurim superkiirlaadijate jaam ning veel aasta lõpuks peaks kogu Hiinas püsti saama 1000 Tesla kiirlaadijat.

Ka Elon Musk on seni vait nagu kult rukkis, tema Twitteri kontolt leiab see-eest “maailma kõige igavama mütsi” müügikampaania. Eks ootame põnevusega väga suuri uudiseid, mis päästaksid ühekorraga viisaastakuplaani Hiinas, Tesla tootmise Ühendriikides kui peataksid kliimamuutuse…

Allikas: WSJ, Reuters

KOMMENTEERI SIIN