Neljapäev, 28. märts 2024
Tallinna linnavalitsus kinnitas 6. mail eriolukorrast kolmes etapis väljumise kava – 11. maist saab õue mängima, 18. maist võib abielluda ja lahutada. 1. juunist lubatakse seeniorid oma klubidesse ja rahvas loomaaia siseruumidesse.

Tallinnas alustatakse koroonaviiruse levikust tingitud piirangute leevendamisega 11. mail, esmalt õuetegevuste osas. 18. mail lubatakse osa inimeselt-inimesele teenuseid ja 1. juunist taastatakse eakate huvitegevused.

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul jätkab pealinn konservatiivset joont viiruse leviku tõkestamisel, sest päris vaba ei ole linn kroonviirusest siiani: jätkuvalt lisandub nakatunuid. 

„Siin on kõige suurem rahvastikutihedus ja nakkuskolde tekkimisel võib see kiiresti levida nii linnas kui ka jõuda teistesse omavalitsustesse,“ tõdes Kõlvart.

Sel põhjusel võetakse leevendusi sammhaaval ja ettevaatlikult, kuulates Terviseameti soovitusi ja järgides Eesti Vabariigi Valitsuse leevendusmeetmeid. See strateegia võimaldab vajadusel paindlikult tegevuskava muuta.

11. maist saab parki mängima

Esmaspäeval, 11. mail hakatakse avama Tallinna välijõulinnakuid, staadione, mänguplatse, välirulaparke ning ka koerte jalutusväljakuid.

Mänguväljakud ja jõulinnakud pestakse enne avamist üle ja avatakse külastajatele järk-järgult: „Kasutada võib vaid neid väljakuid, millelt on eemaldatud lindid ja ümbritsevad aiad. Sellisel puhul saavad linlased olla kindlad, et neid väljakuid on täiendavalt puhastatud,“ rõhutas linnapea.

Kümnekesi saab trenni teha

Kuni kümnestele gruppidele avatakse välitreeninguteks linna spordibaaside välistaadionid ja väljakud. Aga seal on tähtis, et desovahendid on käeulatuses, samuti tuleb pindasid puhastada ja töötajatel peavad olema maskid ja muud isikukaitsevahendid. 

Kui Vabaõhumuuseumis saab õues juba jalutada, siis 11. mail avatakse botaanikaaia väliala ning kontaktivabalt ka sõudebaas. 

Koolidel on esmaspäevast võimalus avada koolistaadionid juhul kui kooli juhtkond on valmis tagama 2+2 reegli täitmise ja desinfitseerimise.

Ka keskraamatukogust laenutatud raamatuid saab kontaktivabalt tagasi viia, ja Tallinna Vaimse Tervise keskus hakkabkontaktselt pakkuma rehabilitatsiooniteenuse erihoolekandeteenuseid, järgides samuti ohutusnõudeid ja kasutades isikukaitsevahendeid.

Alates 18. maist saab abielluda ja lahutada

Teises kriisist väljumise etapis avatakse alates 18. maist keskraamatukogu filiaalid ja muuseumid, linnaarhiiv ja perekonnaseisuamet ning botaanikaia siseruumid. Loomaaia välialale pääseb 19. maist, siseruumid avatakse külastajatele 1. juunist.

Tallinna koolides ja huvikoolides toimub õppeaasta lõpuni distantsõpe, kuid üks ühele kontakttunnid või kuni 5-liikmelistes gruppides õpe on alates 18. maist siiski lubatud. Huvikoolid, mis otsustavad sel moel tegevusi teha, võivad teenuste eest ka arve esitada.

Koolitoidu pakke jagatakse 3. juunini

Ühtlasi jätkavad koolid koolitoidu pakkide jagamist kuni 3. juunini – see peaks olema vastuseks küsimusele, mis kuupäeva õppetöö umbes-täpselt tänavu lõppeda võiks, sest infot on jagatud mitmesugust. Kool lõpeb juunis.

Noortekeskustes kehtivad välitingimustes samad ohutusnõuded, mis koolides ja huvikoolides, siseruumides on lubatud üksnes üks-ühele tegevused ning õues tuleb tagada 2+2 nõude täitmine, töötajatele kaitsevahendid ja korralik puhtuse hoidmine, sh desinfitseerimine.

Psühholoogidelt saab abi

Tallinna perekeskuses alustatakse 18. maist kohapealse psühholoogilise nõustamisega nendele peredele, kellel on kontaktnõustamine hädapärane.

Ühtlasi hakkab perekeskus vajaduspõhiselt ja kriitilistel juhtudel kontaktteenusena korraldama lapse ning lahus elava vanema kohtumisi ning samal põhimõttel pakkuma vajadusel perelepitust.

Alates 18. maist on Pärnamäe, Liiva, Siselinna, Rahumäe ja Metsakalmistu kabelites lubatud pidada kuni kümne leinajaga matusetalitusi. 

1. juunist saavad seeniorid klubisse ja avatakse plaaž

Kolmas etapp toob rõõmu pealinna seenioridele: neid lubatakse taas päeva- ja sotsiaalkeskustesse, teenustele pruugivad siiski kehtida piirangud, loetelu täpsustub maikuu jooksul.

Taas on lubatud külastada Tallinna Loomaaia siseruume, avatakse avalikud rannad ja käima läheb Aegna saare ja linna vaheline laevaühendus. 

„Spordihallide ja -saalide, saunade ja ujulate ning kultuurikeskuste avamise osas ootame Vabariigi Valitsuse otsust,“ märkis linnapea Mihhail Kõlvart.

Kultuuriürituste osas on vaja lisaotsust

Kultuuriürituste, laste suvelaagrite ja õpilasmaleva tegevuse osas oodatakse Vabariigi Valitsuse suurürituse piirarvu ja tingimuste kohta otsust. 

Linnapea rõhutas, et väljumisstrateegia kõigi meetmete rakendamisel on oluline jätkuvalt järgida 2+2 reeglit ja kõiki kehtivaid nõudeid ning tagada töötajatele isikukaitsevahendid ja klientidele desinfitseerimisvahend.

Linnapea tuletas meelde, et linlastel tuleb valmistuda viirusepuhangu uueks laineks – teadlased on just saanud selgeks, et meil ringlev viirus on väga nakkav ja selle käitumine ennustamatu. 

„See võib tunduda pessimistliku lähenemisena, aga parem olla valmis ja rõõmustada, et ei juhtunud midagi, kui olla olukorras, kus teine laine tuleb ja meie valmisolek on puudulik,“ rääkis linnapea.

Täiendav info: Tallinna väljumisstrateegia tutvustus; Tallinna eriolukorrast väljumise detailne kava

KOMMENTEERI SIIN