Auto pakub mitmeid toredaid võimalusi teha teoks maailmaavastamise ideid. On neid, kelle puhkus pole korda läinud, kui selles puudub üks pikem automatk. Mis muud, kui viska kompsud peale ja sõida, kuhu rattad viivad! Liiklusohutuse seisukohalt on tark omandada auto pakkimisel õiged võtted. Jagame teile mõne vajaliku nipi, kuidas pakkida nii, et sõitjatel oleks ruumi ja sõit kulgeks ohutult.
Esimene küsimus, mis tekib, vaadates kaasavõetavate asjade kuhja – kuidas see kõik autosse ära mahutada? Enamus meist läheneb loovalt ja paigutab asjad oma äranägemist mööda pakiruumi ja salongi, vajadusel jõuga mahtumisele kaasa aidates. Võimalik, et reis kulgebki suuremate intsidentideta ja kogemus “mis juhtub, kui…?” jääb saamata. Kui aga juhtub, siis võib hooletult pakitud sõiduk osutuda vaenulikuks käruks, kes sõitjaid tappa või vähemalt vigastada üritab.
[dropcap]HINDA VÕIMALUSI [/dropcap]Auto pakkimine ei ole maailma kõige viimane asi, mida enne autosse istumist teha. Asjade sõidukisse pakkimine on süsteemne tegevus, mille läbiviimiseks on vaja aega ja kainet kaalutlemist.
[dropcap]* [/dropcap]Tee tutvust oma sõiduvahendi panipaikadega. Hinda pakiruumi suurust kaasavõetava nodi seisukohast, vaata üle kinnitused ja võrgud, mis võimaldavad eri tüüpi esemeid paremini paigutada. Arvuta välja ka, mitu reisijat sinuga kaasa tulla saab. Reegel “üks koht alati vaba” on siinkohal jälle abiks.
[dropcap]* [/dropcap]Kuula kasutajakogemust: näiteks 5-kohaline universaalkerega sõiduk mahutab kuni 4 sõitjat ja nende 1+1 pagasi: iga sõitja kohta 1 kohver või suurem seljakott ning 1 kaasaskantav kott.
[dropcap]* [/dropcap]Pea meeles, et automatkale minnes on sul pakkimiseks kasutada ainult pakiruum. Lahtised esemed salongis on ohutuse seisukohalt lubamatud. Seega, arvesta võimalusi hinnates ainult auto pakiruumi ja selles olevate panipaikadega.
Erandiks on mudelid, kus on salongi sisse ehitatud panipaigad – näiteks Honda Civicul on nutikas “istmepagasi”-süsteem ning Jeep märki kandvast toodangust leiab tihti vahvaid toolialuseid laekaid arvutite, raamatute jt. lamedate esemete jaoks.
[dropcap]PAKI NAGU POEKOTTI [/dropcap]Poekoti kuldreegel on, et raskemad asjad käivad allapoole ja külgedele, kergemad peale. Sealjuures on tähtis jälgida, et lödi kott ei lähe raskuskeskmest välja, ehk ripub sangadega kenasti käevangus, kandjat ühele või teisele poole kallutamata. Põhimõtteliselt kehtib seesama ka autot pakkides!
[dropcap]* [/dropcap]Kõige suuremad ja raskemad esemed käivad alati kõige alla. Alusta pakiruumi keskosast, siis võta kasutusele esiosa ja küljed. Kui auto pakiruum asub ninaosas, järgi reeglit: kõigepealt keskosa, siis tagumine külg ja küljed täis.
[dropcap]* [/dropcap]Kõik see, mis võib sõidu ajal omapäi jalutama, veerema või loksuma minna, kinnitatakse. Kui puuduvad spetskinnised ja -taskud, võib kasutada sidumiseks nööri või turvakinniseid. Neil, kelle jaoks pikad reisid autoga on igapäev, tasub osta tootja poolt pakutav lisavarustus ning sisustada oma auto pakiruum vajadustele vastavalt.
[dropcap]* [/dropcap]Kui mõnd eset tuleb transportida auto tagaistmel, kinnita see turvavööga. Igal juhul on tegu ohtliku transpordiga, võimalusel ei peaks autos olema kaassõitjaid ning ese on kinnitatud juhi seljataga asuvale istmele. Siiski, me ei soovita auto tagaistmel vedada ühtegi asja, mis ei suuda korralikult turvavöö vahel istuda ja end küünte-hammastega istme küljes kinni hoida.
[dropcap]* [/dropcap]Salongi “mütsiriiul” ongi mütsiriiul. Sellele võib panna kerge peakatte; ja mitte midagi muud. Parem, kui sinna ei pane midagi – isegi 200 grammi kaaluv kaabu võib muutuda saatuslikuks tapjamütsiks hetkel, kui auto linnakiirusel äkkpidurdab ning lugupeetud peakate otsustab mütsiriiulilt hooga lendu tõusta: kiirusel 50 km/h omandab elegantne kaap 40-kordse kaalu ning mürtsatab 8-kilogrammise raskusena… näiteks kaassõitja põsele.
[dropcap]* [/dropcap]Kahju küll, aga ka pudeli- ja topsihoidjad võiksid jääda vabaks; põhjuseks seesama jõletu füüsika, mis raamatust teeb hetkega maast laeni raamatukapi ja liitrisest veepudelist 40-kilogrammise veepommi.
[dropcap]* [/dropcap]Pikemalt teemat ei käia, aga ühtäkki saab mõistetavaks, miks luksusautodes on esiistmete seljatugedesse integreeritud multimeediaekraanid väikeste armsate laste või igavlevate sõitjate jaoks. Kõik päädid, tääbid, nutifonid lähevad sõidu ajal kindlasse kohta suletavates salongilaegastes.
[dropcap]* [/dropcap]Kasuta nutikalt ära salongi suletavad panipaigad – kindalaegas, istmete vaheline laegas jt. Kõik pisividinad, võtmetest kõrvaklappide ja huulepulgani, saab kenasti paigutatud.
[dropcap]OHOO! [/dropcap]Vaata, kuidas sinust saab auto kiiruse muutudes teerull
[dropcap]REHVIRÕHK [/dropcap]Auto on otsast lõpuni pakitud ja seal istub lubatud arv sõitjaid – teele asutakse täislastis! Nüüd on oluline üle kontrollida rehvid ja rehvirõhk, et sõit oleks ohutu ja võimalikult säästlik.
[dropcap]* [/dropcap]Tee endale selgeks, kuidas rehvirõhku kontrollida või kust leiab viite automaatsele rehvirõhu infole (enamasti tuleb mõnd nuppu selleks natuke näppida ning armatuurile ilmuvadki oodatud numbrid). Võta lahti auto käsiraamat ja loe, mida tootja mis olukorras soovitab.
[dropcap]* [/dropcap]Kuldreegel: täislastis auto rehvidesse pumbatakse lisaks 0.5 bar rõhku. Nii on rehvidel jõudu oma risti kanda. Pehme rehv lödiseb jõuetult mööda teed, kulub nii kuumenev rehv kui kütus. Lisaks ei ole auto normaalselt juhitav. Ühesõnaga, trimmis rehv on täislastis autoga kulgemise garantii.
[dropcap]REHVIDE KORRASOLEK [/dropcap]Ei pea pikka loengut, kõik me teame nagunii, et igapäevane rehvide jõllitamine ei ole ühegi autojuhi põhinimekirjas enne sõitma asumist. Matkale minnes tasub auto papud siiski põhjalikult üle kontrollida, et vältida reisil ebameeldivaid üllatusi.
[dropcap]* [/dropcap]Tee nagu profid – võta 2-eurone münt ja aseta see ühte rehvimustri põhivagudest. Kui 2-eurose hõbedane rant jääb vakku peitu, võid rõõmustada – rehvil on mustrit alles vähemalt 3.5 mm ja sa võid oma metallraha kenasti rahakotti tagasi panna. Rehvimustri sügavus sõltub nii rehvitüübist kui valmistajast, tavaliselt on seda 7-8 millimeetrit. Minimaalne mustrisügavus suverehvil on 1.6 mm.
[dropcap]* [/dropcap]Järgneb rehvijõllitamine. Auto rehvidelt võib silmaga vaadeldes leida mitmesuguseid mikropragusid, vigastusi, maha hõõrutud mustriga kohti, paisumisi, murenemist. Lühemad sõidud saab selliste papudega tehtud, pikale matkale minnes – pigem ei. Katkise rehvi vahetamine kiirtee ääres võib olla üsna ebamugav kui mitte võimatu tegevus. Parem karta kui kahetseda.
VAATA KA “TEE SEDA ISE” MOEL AUTO PAKKIMIST
https://www.youtube.com/watch?v=xNPxVbxvXAg
[dropcap]VAATA ÜLE JA PAKI KAASA [/dropcap]Me oleme reisile kaasa pakitavast varustusest pikemalt kirjutanud eraldi loos, aga lisaks toidule ja muule mudrule on rida asju, mis pikale matkale auto tervise seisukohast vaadatuna kaasa võtta tuleb:
[dropcap]* [/dropcap]Vaata üle mootoriõli ja -filtri olukord: kas jagub piisavalt, millal toimus viimane hooldus, palju on aega järgmiseni – äkki on mõistlik enne matkama minekut käia korralises hoolduses?
[dropcap]* [/dropcap]Nii, igaks juhuks, paki kaasa pudel mootoriõli, kindla peale klaasipuhastusvedelik – selle mahuti oled sa ju piripardani täis nõristanud ning kojameeste seisukorra ka üle kontrollinud.
[dropcap]* [/dropcap]Konditsioneeri ja jahekapi elumahlad tasuks ka üle vaadata, soe limps ja palvust huugav kliimaseade panevad põntsu nii reisile kui inimsuhetele laiemalt.
Loe meie lugusid, kuidas valmistuda automatkaks koos väikeste toredate lastega. Kõik reeglid – peaaegu – kehtivad ka juhul, kui olete otsustanud seiklema minnes lapsi mitte kaasa võtta.
Tekst: Ylle Rajasaar, Pildid: Opel, Pixabay
http://www.accelerista.com/auto/lastega-automatkaks-pakkimine/
http://www.accelerista.com/auto/suurpereauto/lastega-automatkale-reisi-planeerimine/