Teisipäev, 24. detsember 2024
“See ja järgmine aasta on kriitilised,” ütles Denveris baseeruv Marsico Capitali 6 miljardi dollarilise fondi juht Brandon Geisler Tesla Motorsi kohta. Geisler ja Marsico on Teslaga kursis juba ajast, mil Tesla veel avalikul börsilgi polnud ning nad olid ka varased aktsionärid.

Sellest ajast saadik on Elon Muski elektriautode (ja koduste akude) tootja pälvinud kõikide tähelepanu alates kliimateadlikest inimestest lõpetades autohullude ja investoritega (alates börsiletulekust on aktsia peaaegu 1000 protsenti tõusnud). Kuid me hakkame jõudma hetkeni, kus Tesla peab hakkama pakkuma rohkem – sealhulgas rohkem autosid.

Kuu lõpus peaks Tesla olema valmis avalikustama oma oodatud Model 3 – auto, mis peaks end viima rikaste tehnoloogiahuviliste teadvusest massidesse. USAs jääb selle letihind Model S sportauto 65 000-eurose hinnaga võrreldes kõigest veidi üle 30 000 euro, mis võib mõnes osariigis elektriautodele tehtavate soodustuste toel veelgi soodsamaks kujuneda.

Geisleril ei ole enam Tesla aktsiaid. Ta ei muretse Tesla tehnoloogia ega autode nõudluse pärast, vaid pigem võimekuse pärast neid toota ja klientidele toimetada. Autode masstootmine ei ole mingi lihtne asi, ja Tesla, kes tegeleb ka oma liitium-ioonakude tehase ehitamisega, on ennegi tootmisprobleemide otsa komistanud.

Geisleri sõnul on vähemalt üks põhjus veel, miks ettevaatlik olla. “Teate neid Orus kasvavaid ükssarvikuid? Paratamatult peame mõtlema, et mõned neist ükssarvikuinvestoritest otsustasid omale autoks Tesla osta. Me lihtsalt ei tea, kuidas see välja tuleb.”

Ta ei ole oma kahtlustes üksi. Lähtudes kvartali tulemustest hoiatasid JPMorgani analüütikud eelmisel kuul, et Tesla “laienemine suuremahulisematesse segmentidesse madalamate hinnapunktidega tundub olevat seotud suurema riskiga.” Samal ajal üritavad algselt elektriautodest loobunud autotootjad tõsiste meetmetega Teslaohule vastata. Ajalugu on aga näidanud, et Elon Muski vastu pakkumine ei ole kõige targem tegu.

Model S on praegu kõige paremini müüv suur luksusauto USAs, võttes tervelt 25 protsenti selle segmendi müüginumbritest. Ja vaatamata sellele, et JPMorgan hoiatab kliente aktsiate ostmise eest, ei jätnud nemadki kiitmata Tesla “teednäitavat tehnoloogiat” ja “visionäärlikku juhtimist”.

Kui tootmise ja skaleerimisega seotud probleemidest on võimalik üle saada (ja see “kui” on tõesti arvestatav), näib, justkui oleks ainus küsimus, kui suureks Tesla võib kasvada. Geisler ütles Tesla elektriautode nõudluse kohta: “See on alles pakkumiskõvera alguses. Kui vaadata tagasi, kuidas läks telerite, külmkappide või telefonidega, on näha, et jõudes teatud punkti nõudluse kasv vaid kiireneb. Tesla puhul oleme sellega alles alguses.”

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Oleks kusjuures täiesti huvitav teada, kui palju Model 3 hakkaks Eestis umbes 30 000 euro juurde jääva hinna puhul ringi sõitma. Eesti turu marginaalsus lükkab meid muidugi prioriteetide nimekirjas kuskile… ütleme viisakalt teise poolde, ent tõelisele entusiastile see vaevalt takistuseks saaks. Kui palju neid entusiaste aga oleks? Kuidas Tesla Eestis looduslikus ja sotsio-ökonoomilises kliimas vastu peaks? Mida toob tulevik ettevõttele tervikuna? Loodame väga, et aeg annab arutust ja ega Elon Musk ka ilmselt käed rüpes ei istu.

Allikas: Sydney Morning Herald, foto: Tesla

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.