Esmaspäev, 25. november 2024
Audi A3 LS baashind alates 24 900 eurost
Sportlikule pereinimesele hea valik
Kuni 2-lapsega perele või firmaautoks
Audi A3 läbis tänavu väikese värskenduskuuri ning eriti sedaanivormis tundub ta nüüd justkui Audi A4 veidi väiksem versioon: “jõnksuga” esituled ja kandilisem iluvõre, muutunud tagatulede kontuurjoon ning võimalus valida lisavarustuse nimekirjast pea kõike seda, mida pakutakse “suurtele” Audidele. Sõidumugavuselt teeb kompaktne A3 aga mõneski mõttes suurematele silmad ette.

Sugugi ei saa nõustuda nendega, kes leiavad, et A3 on Audi “säästumudel” ning sellel pole midagi pistmist pere või firmaautoga. A3 praegune põlvkond on eelkäijast pikema teljevahega ja pisut laiem, olles võrreldav näiteks üle-eelmise A4-ga. Kui möödunud aastal müügile jõudnud  A4 kohta öeldi, et see on “uus A6”, siis A3 on selle loogikaga juba mõnda aega “uus A4”.

Auto koostekvaliteet on Audile omaselt hea ning sõidudünaamika suurepärane, ja turva- ja mugavusvarustuse nimekirja sirvides on “sääst” küll viimane sõna, mis meelde tuleb. Iseasi, et iga sentimeeter mugavust ja turvalisust tuleb kinni maksta, aga see ei tohiks Audi fänne ju üllatada.

Kuni kahe väiksema lapsega perele võib see kompaktne auto olla just täpselt “see õige” ning ma ei näe ka takistusi, miks ei võiks eraettevõtja teha A3-ga oma töösõite – kvaliteedi ja märgi üle ju häbenema ei pea.

Audi A3

[toggle title=”PROOVISÕIDUAUTO VARUSTUS JA HINNAD” load=”hide”]Audi A3 Limousine Sport
Mootor: 1.4 TFSI 110kW/150 hj
Käigukast: ultra 7-k, S-tronic
Pöördemoment: 250 Nm
Tippkiirus: 224 km/h
0-100 km/h: 8,2 s
Kütusekulu (NEDC): 4,9-4,5 l/100km

Valik S-line varustusest
N5L S-line tekstiil-nahk istmed koos logoga
Istme/polstri värv – must, hõbedased kontrastõmblused
WQS S-line sportpakett – sh 18″ veljed (C0J)
must laepolster, panipaiga-, pagasiruumi- ja valgutuspakett
S-line vedrustus (juurde valida istmepolster/velg/dekoorliist
PQD S line välispakett – sh sportliku disainiga kaitserauad
S-line logod, kroomitud väljalasketorude otsad, difuusor

Lisavarustus:

Audi virtual cockpit”: 12,3 tolline näidikute paneel
Esilaternad – kaugtulede ümberlülitamise assistent
Esilaternad LED-tehnoloogiaga, sh valgus-/vihmasensor
Dünaamiliste suunatuledega LED-tagatuled
Istmed – elektrilise soojendusega esiistmed
Kergmetallveljed “Audi Sport” 8J x 18″
5-topeltkodaraga disain
Rehvid 225/40 R 18 0,00

Kliimaseade Deluxe
Kõlarisüsteem Audi sound system 10 kõlarit
Meedialiides Audi smartphone interface
MMI® navigatsioon SD-kaardipõhine
Audi connect DVD-mängija, USB-laadimispesa, lisa SDXC

Mobiiltelefoni/võtme panipaik keskkonsoolis
Parkimisabi
Automaatselt tumenev tahavaatepeegel
Parendatud akustiliste omadustega esiklaas
Adaptiivne püsikiirusehoidja, Start-Stop
Nahkkattega sportrool
Valgustuspakett – katusemoodul, jalaruum, jms

Lisaks:

Pikendatud tehasegarantii – 5 aastat
(2 aastat + 3 aastat lisagarantiid), läbisõiduni 100 000 485,00€
Talverehvid Continental Viking contact 6 – Lamell
KPV Uue auto ettevalmistuspakett (registreerimine Maanteeametis ja vahatamine) 455,00

Auto hind koos lisavarustuse ja km-ga: 44 620,00[/toggle]

Dimensions

[dropcap]RUUM [/dropcap]Ma olen varasemalt proovisõitu teinud A3 pistikhübriidiga ning toonasest proovisõidust jäi meelde võrdlus sõsarmudel VW Golfiga, millega A3 põhja jagab: kui Golfis istudes tundub, et ruumi on piisavalt, siis A3-s on kõik kuidagi väike.

Võimalik, et see ongi tunne, sest Audi on ikkagi “kõrgem klass”, paraku panipaikade rohkuse ja suuruse üle see aadlisugemetega auto eriti uhkustada ei saa.Pigem on käest ärapanemise kohtadega ikaldus (peamiselt seetõttu, et nad on väikesed) ja seda eriti just esireas.

Vastukaaluks esiistmelt kostuvale viginale “kuhu panna telefon” (vastus: paarita ja viska kindalaekasse või tee nagu järgnevalt kirjas) ning “kuhu need 2 kummalist topsi toppida” (vastus: ühte pane mündid, teise vastavasse pilusse suru telo, ja siis tsurka kaadervärk topsihoidja kohale), kuuleb tagaistmelt rõõmsat nohinat – ruum on väga hästi läbi mõeldud, kõik joonistustarbed, nukuriided ja nuhvlid saab sõidu ajal käest panna. Kui paremat ideed pole, võib tagumise keskmise istme alla laekasse peita vanematelt pätsatud rahakoti.

Pagasiruum on enam-vähem – 425 liitrit on piisav, et mahutada ära kokku lapitud lapsevanker; suurema kola vedamiseks tuleks tagaist(m)e(d) alla lasta. Organiseerida saab ka läbilaadimise, mis teeb suuskade või kardinapuude sõidutamise autos lihtsamaks. Ja pagasiruumi saab kujundada vajadusele vastavaks: lisada siine, konkse, võrke jms. ning paigutada asjad süsteemselt silma alt ära.

[dropcap]ISTUMISRUUM [/dropcap]Lepime kokku, et tagaistmel on kõige mõnusam lastel, kes pole veel teismeikka jõudnud. Taha võib kinnitada kaks turvatooli või lasta istuma 2 last. Kui ees tahab istuda normaalkaalus keskmist kasvu inimene, hakkab tagaistmelt kostma pahameelekisa. Taga keskel on kitsas isegi 8-aastasel.

Tagumistel peatugedel on 2 asendit: madal ja kõrge, keskmisesse asendisse peatuge fikseerida ei saa. See aga tähendab, et normaalkaalus-normaalmõõtmes minusugune taga tegelikult istuda ei tohiks…

Ees seevastu on enam-vähem, juht ei pea puudust tundma millestki (kui elektrilised valitsad kõrvale jätta, aga need saab lisana) ning kõrvalsõitja heaolu sõltub sellest, kas taga istub lärmakas või vähem lärmakas laps.

S-line varustuspaketis on elu üldse lill, selles sisalduvad sportistmed võimaldavad mitmesuunalist reguleerimist ning toetavad sõitja keha väga hästi. Juhiistmel võiks olla ka reguleeritav nimmetugi, pikal teekonnal kipub vanainimese selg ära väsima. Positiivse poole pealt – istmepadja pikendus on olemas! Ei mingit sääreluude kooldumist.

Kui nuriseda, siis käetugede ja nende nappuse üle: tagaistmel on käetugi lisavarustuses, esiistmete vahelaegas-käetugi aga on liiga kitsas, et mõlemad sõitjad oma kätt sinna toetada saaksid. Esimest käetuge saab paari nõksuga kõrgemaks tõsta, mis lisab mugavust.

Ruumiteema kokkuvõtteks: Audi insenerid on väikese ruumi kenasti läbi mõelnud: panipaigad on väikesed, aga need on seal, kus peavad. Suurema kola jaoks on pakiruum – auto salongis nimelt polegi mõistlik lahtiseid esemeid hoida. Seega, paki end väikseks kokku, nurise vähem, ja sõidame!

[huge_it_gallery id=”246 “]

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Ojaa, siin on palju rõõmustavat. Kõik kellad ja viled. Välja arvatud tagurduskaamera ja elektrilised istmevalitsad, mõlemast tunnen reaalset puudust ja mõlemad lisavarustuse nimekirjast ka juurde telliksin.

Aga on olemas “suurtelt” Audidelt tuttav virtuaalne näidikupaneel, navi, mis tõenäoliselt jõuaks kõikide maailma navide nutikusvõistlusel esikolmikusse; ja siis on nupuplahvatus. Konkreetselt, süvenemist ja aega vajav tegelusnurk – kus, mis, mida ja miks.

Kui aju nuppude vahel laveerides hämarduma hakkab, on aeg sättida end sõrmega kodunupu kohale ja panna navi taas kord proovile – kas tunneb ära tagurpidi kirjutatud “A” või külili emmi? Tunneb! Ei mingit probleemi, kuidas ka ei proovi, see navi on enne Audis tööleasumist olnud teises klassis kirjatehnika õpetaja.

Kui tehtaks roolide paremusjärjestus, võidaks S-line paketi oma ka kohe kindlasti mingi yllelemmiku auhinna: see on ilmselt üks parimaid, mida olen käes hoidnud! Mis peamine, piisavalt suur, et kogu virtuaalset tilulilu armatuuris hästi näha ja kasutada.

[dropcap]UUED JÕUALLIKAD [/dropcap]Esmakordselt on A3 jõuallikate valikusse lisandunud 1-liitrine, 80-kilovatine kolmesilindriline turbo-bensiinimootor, diiselmootorite rivi täienes 1.6-liitrise 81-kilovatise R4-ga.

A3 bensiinimootorite valiku tipus on 2-liitrine, 140-kilovatine ning diislitel 2-liitrine. võimsusega kas 110 või 130 kilovatti jõuallikas. Võimsamatele mootoritele on valikuvõimalusena juurde pakkuda ka neljarattavedu. Käigukasti valikus on nii 6-käiguline manuaal,kui 6-või 7-käiguline topeltsiduriga automaatkast.

Kõige edevamale, S3 mudelile läheb peale “kõige-kõigem”, 228-kilovatine bensiinimootor ning see auto ongi saadaval vaid neljarattaveoga.

Testautol peal olnud 1.4-liitrine 110-kilovatine TFSI Ultra on ära teeninud klassiku austava tiitli, sest nii VW, Škoda kui Audi märki kandvate kompaktautode klassis on just ühekomaneljased need kõige popimad.

Ma isiklikult julgeksingi soovitada sedasama 110kW isendit, millel on piisav jõudlus ning mis samal ajal on ka meeldivalt säästlik: kuna vajadusel lülitatakse neljast kaks “potti” sõidu ajal välja, siis kujuneb keskmine reaalne kütusekulu 6-6.6 liitri kanti 100 kilomeetri kohta.

Taas kord kinnitus sellele, et diiselmootorid kolivad peagi sinna, kust nad tulnud – tarbesõidukitele; olulisi eeliseid bensukate ees enam ei ole…

img_2616

[dropcap]SÕIDETAVUS [/dropcap]Nüüd jõuame sinna, kust oleks pidanud alustama. Audi A3 sõidab nagu kulda. Kui isteasend on paika sätitud, pole muud kui anna kergelt gaasi ja sõida. Valida on viie sõiduviisi vahel, aga ka vaikimisi seadistuses käitub auto väga erksalt ja “õpib” juhi sõidustiiliga arvestama.

Kurvid on kiired, rool tagasisidestab suurepäraselt, salongi ei kostu ühtegi liigset heli, “tagumikutunnetus” tekib esimese kilomeetriga. Kõik on käepärane, hoomatav, kompaktne. Kuna tegu on VAG toodanguga, ei pea muretsema, kas mul “nöövedamine” (sõnamäng: ma nööverdan) õnnestub või ei – ümberpööramiseks pole vaja palju ruumi, manöövrid sujuvad hetkega. Tõenäoliselt sinna see tahavaatekaamera läks… kellel seda ikka vaja?

Üks tähelepanek on käigukangi osas – kui sõidurõõm silmist välja purskuma hakkab, peab soovitud asendi sisse lükkama seda rahumeelsemalt: lohakal käsitlemisel on võimalus sattuda kas D (sõida) asemeli S (spordi) otsa; ja kui märkamatult on sisse lülitatud öko sõiduviis, siis on kast automaatselt E (säästa kõik!) peal. Ma suutsin paaril korral kombineerida malbe sõiduviisi sportliku kastikäitumisega, mis tähendas, et A3 kergitas üllatunult kulmu ja küsis: “Kuidas, palun?”

img_2619

[dropcap]KOKKUVÕTTEKS [/dropcap]Las ma saan veel natukene vanemaks; või õigemini – las kasvavad suuremaks mu lapsed. Siis võiks A3 sportlikuma sedaanversiooni peale täitsa mõelda – ei riiva üleliia roheliste naabrite silma, ei võta üleliia ruumi ega tekita ka illusiooni soovist hakata iga päev lapselapsi hoidma. Ühe-kahe inimese sõiduauto, seda see on. Ja no mõnikord siis võib keegi seal taga ka istuda.

1.4 TFSI Ultra ja 7-käigulise DSG-ga (ma tean, see pole ilus võõrsõnalühendeid loopida, aga pärast on teil lihtsam hinnakirjast õige asi üles leida) A3 on optimaalseim, et mitte öelda parim võimalik valik – kõike on täpselt parasjagu.

Kui visata hinnast maha hulk mittevajalikku tilulilu, siis jääb järele küllalt soliidse hinnaga väga sõidetav auto. Väga sõidetav väike (sport)sedaan, mis vabalt võiks olla omas segmendis väärikas president. Kuigi tõsi, samas hinnaklassis on kandidaate rohkemgi, aga eks siis tule tagatoas sellevõrra kõvemat lobi teha, et ikka see üks ära valitaks…

Loe ka Ylle lugu A3 e-tronist
Loe A3 kompaktsedaani kohta lisa ja tee proovisõit

[huge_it_gallery id=”247 “]

Pildid: Tootja, Ylle Rajasaar

Esinduslik ja mugav, uus Audi A4

Audi A3 sedaan

68%
68%
Terane ja kärme masin
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    8
  • JUHI TÖÖKOHT
    7
  • INFOLUSTIVÄLI
    7
  • RUUMIKUS
    6
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    8
  • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
    7
  • HIND
    6
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    5
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    6.5
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7
  • ACCELERISTA FAKTOR
    6.5

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.