Autoportaal Edmunds.com palus ekspertidel koostada nimekirja sõiduautodest, mis sobivad taimetoitlastele, veganitele ning loomade õiguste eest seisvatele inimestele sõitmiseks. Ühtlasi koostasid asjatundjad juhendi, kuidas valida vegan-autot. Juhendmaterjalist selgub, et mitte kõik keskkonnasõbralikud autod ei ole vegan. Veel enam – päris vegan autot on raske, peaaegu võimatu leida.
Vegan ei ole üksnes taimse toitumise harrastamine vaid eluviis. Veganlust iseloomustab igasugune loomadele põhjendamatute kannatuste põhjustamise vältimine. Veganid seisavad massilise loomakasvatuse vastu, mis soodustab kliima soojenemist ning piltlikult öeldes õgib ära selle toidu ja vee, mida inimene vahendamata võiks tarbida.
Edmunds.com ekspertide grupp vaatas läbi kõik uued ja kasutatud automudelid ja reastas need, mis on vegan – eluviisi harrastajate põhimõtetega sobivad. Tulemused olid šokeerivad: koguni 78% autotootjatest kasutab autode varustuses loomanahka. Isegi, kui ostja saab nahksisu asendada loomasõbraliku tekstiili või kunstnahaga, võib naharibasid leida näiteks iluliistude servadest.
VAID 79 MUDELIT ON PEAAEGU VEGAN
Kõikide mudelite seast vaid 79 olid peaaegu vegan ning tootjate hulgast kerkis esile viis tublimat, kes suudavad muuhulgas toota autosid, mis veganite eluviisiga arvestavad. Need automargid, mille toodangu hulgast vegan või teadlik taimetotlane võiksid hakata oma autot valima on: Toyota, Renault, BMW, Volkswagen, Rolls-Royce.
Mudelite nimekirjas osutusid kõige rohkem veganiks Toyota Prius, Renault Twizzy, BMW kolmas seeria ja i-seeria, Volkswagen Jetta ja Golf, Tesla Model S ning Rolls-Royce Phantom.
Rolls-Royce Phantom esindab tõelist luksussõidukit, kus ostja saab komplekteerida endale pisiasjadeni sobiva auto. Selge see, et raha eest saab kõike ning RR on valmis kliendi kõigi soovidega arvestama. Kas te siiski olete valmis üüratuid rahasummasid välja käima vegan-luksusauto eest, seda aasta ja kauemgi ootama, või oleks lihtsam sõita rattaga?
Siiski, nende jaoks, kes näevad nn. nullsaasteautodes oma võimalust, on mingi valik pakkuda ka vegan – seisukohast. BMW i3 on täiselektriline, selle põhivarustuses ei ole nahkdetaile ja enamgi veel – see on 95% ulatuses taastöödeldav.
Võib-olla on aga veganite jaoks parim hoopis pisike ja pilkupüüdev Renault Twizy, mis on toodetud enamjaolt plastikust? Isegi selle veermikudetailid on metallikasutuse vähendamise eesmärgil paigaldatud plastikraami.
OLE TEADLIK VARITSEVATEST OHTUDEST
Vegani jaoks võib olla auto ostmine tõeliselt piinarikas, sest päris-päris veganit peaaegu et ei leiagi. Jah, loomulikult ei kavatse keegi autot hamba alla pista, kuid loomset päritolu materjale kasutatakse peaaegu kõikides autodes. See ei puuduta ainult nahksisu, loomsest toormest detaile leiab pea kõikjalt.
[dropcap]KANGAD [/dropcap]Tekstiilmaterjalide töötlemisel ja värvimisel on kasutatud loomsest allikast pärit kemikaale. Moodne taimsest kiust ja ökoloogiliselt, loomseid vahendeid vältides toodetud kangas on hirmkallis ning autotööstus eelistab soodsamaid lahendusi.
[dropcap]MÄÄRDEAINED [/dropcap]Ka teras- või alumiiniumdetailide õlitamisel võib olla kasutatud määrdeaineid, mille komponendiks on loomsed rasvad. Kogu mootorikatte alune osa võib seega sisaldada loomadele põhjustatud kannatusi. Selle äratundmiseks ei piisa oma teadmistest ning ka müügiesinduse parimatest spetsialistidest ei pruugi olla abi.
[dropcap]REHVID [/dropcap]Väga tõenäoliselt on kummist ja plastist rehvide, sisekummide ja muude detailide tootmisel kasutatud vulkaniseerimist ja karastamist, mille puhul kasutatakse määrderasvana töödeldud veise- või lambarasva.
[dropcap]NAHKSISU [/dropcap]Lisaks eelkirjeldatud komponentidele tekib veganitel probleeme auto salongimaterjalidega, sest paljude kõrgema varustustasemega või lausa luksusmudelite salongis on nahkpolster. Isegi kui püüaks nahkpolstrit vältida, siis pole see nii lihtne: nahkpolster on sageli varustuspaketi osa.
Teisisõnu, kui soovid vingemat helisüsteemi, tagurduskaamerat või panoraamkatust, siis nahkkattega istmed tulevad paketiga kaasa. Kahjuks ei saa paljusid mõistliku hinnatasemega sõidukeid ostes valida varustust ükshaaval. Seega piirdub valik nendega, kes seda võimalust pakuvad.
OTSI VEGAN-ALTERNATIIVE
[dropcap]KUNSTNAHK [/dropcap]Nahkpolstrile on mitmeid alternatiive, neid tuleb lihtsalt otsida: kunstnahk või alcantara ehk tehis-seemisnahk, mida kasutatakse palju moetööstuses, lennunduses ning sisekujunduses. Alcantara näeb kena välja ja on mõnusalt pehme, lisaks on see ka PETA organisatsiooni poolt ametlikult tunnustatud. Isegi Sir Paul McCartney hübriid-Lexus on alcantara-polstriga.
Ka nahkkattega rool on järjest tavapärasem, küll aga pakuvad näiteks nii Toyota, Honda kui ka Mercedes sünteetilisest nahast roolikatet. Ka BMW valikus on alcantara-kattega rool, see on M3 mudelite lisavarustuses. Seega ei pea vegan end sõidurõõmust siiski ilma jätma.
[dropcap]SÕBRALIK TEKSTIIL [/dropcap]Ka Tesla pakub spetsiaalseid veganisõbralikke lahendusi Model S jaoks, sealhulgas saavad tekstiilpolstriga vegan-variandid tootmisliinidel spetsiaalse tähelepanu osaliseks. Tesla esindaja Khobi Brooklyn kinnitas: “Tesla pakub vegan-lahendust oma klientidele, kes seda vajalikuks peavad. Kui nahkmaterjalid ei sobi, saab klient valida sünteetilisest nahast kattega Multi-Pattern istmed, eritellimusena saab ka vegan-rooli.”
Veganite ja taimetoitlaste maitse järgi on ka Toyota Prius, mis on saadaval ka tekstiilist istmekatetega. See on pälvinud isegi maailmakuulsa filminäitleja ja suure keskkonnasõbra Leonardo DiCaprio personaalse heakskiidu.
[dropcap]VALI REHVITOOTJAT [/dropcap]Michelin kasutab rehvide tootmisel ainult taimset päritolu komponente. Kenda rehvide tootmisel aga kasutatakse rafineeritud puiduõli steariini asemel, mis on traditsiooniliselt kummi valmistamisel kasutatav loomse päritoluga rasvaine.
KOKKUVÕTTEKS: KÕNNI JA KASUTA ÜHISTRANSPORTI
Sajaprotsendiliselt vegan elustiil ei olegi võimalik, eriti selles maailmas, kus autod ja arvutid on elementaarselt vajalikud. Eriti põhimõttekindlad veganid peavadki tunnistama, et ainus vegansõbralik transpordivahend on omaenda kaks jalga.
Täiesti ilma loomset päritolu toodeteta ei saa. Aga kui autot on vaja, siis ei pea see ju olema täisnahast salongiga. Ja kuigi ei saa elada absoluutse veganina, ei tähenda see, et ei peaks avaldama meelt loomade ekspluateerimise vastu. Parim viis selleks on hääletada rahakotiga. Nahkpolstriga auto ostmatajätmine on oma meelsusest teadaandmiseks üsna otsene võimalus. See võib küll olla piisake meres, kuid ilma pisikeste muudatusteta suurt muutust ei loo.
Allikas: edmunds.com, Vegan-selts
http://www.accelerista.com/proovisoit/koikide-hubriidide-ema-toyota-prius/
http://www.accelerista.com/auto/ananass-auto-istmekateteks/