Autoga võõras linnas liiklemine võib olla paras peavalu. Hirm võib meid tabada ka üle pika aja rooli istudes. Hirmunud ja ebakindel juht on ohuks iseendale, oma kaassõitjatele ja teistele liiklejatele. Alati pole võimalik rooli mitte istuda, selle asemel tuleb oma hirmudega silmitsi seista ja leida lahendus.
Mõni aeg tagasi palus Soome Liiklusturvalisuse keskus psühholoogidel ja autosõiduõpetajatel koostada nimekirja võtetest, mis aitaksid autosõiduga seonduvatest hirmudest üle saada. Et ka Eesti kontekstis oleks vähem liiklusstressi, palusime liikluskoolitajatel Kaido Kesperil ja Eve Tellissaarel jagada oma kogemuse põhjal paar nõuannet, kus otsast hirmude väljaajamisega alustada.
[dropcap]! [/dropcap]Esimene, alati toimiv reegel on muidugi see: ära istu rooli, kui tunned end ebakindlalt! Palu naabrilt küüti, telli takso, kasuta ühistransporti või sõida jalgrattaga – võimalusi autoga mitte sõitmiseks on tegelikult rohkem kui vajadust, autoga sõita. Igaüks ei peagi rooli ronima.
Kui sul aga pole valikuid ning sa pead asjaolude tõttu igal juhul ise autorooli istuma, siis ole selleks ette valmistunud. Leia sulle lähim kvaliteetne autokool, räägi läbi sõiduõpetajaga ja värskenda oma teadmisi ja oskusi!
Kui hirmud on nii suured, et sul tekib autosõidu suhtes sügav vastumeelsus, võid abi otsida ka psühholoogilt – see protsess on aeganõudev, aga suure tõenäosusega saad sa oma hirmudest vabaks ja võid edaspidi sõitmisest rõõmu tunda. Või siis saad teada, et kuulud nende hulka, kes ei peakski autot juhtima. Igal juhul saab see asi lahenduse!
HIRMUD, MIS VALDAVAD MEID ROOLI ISTUDES; JA NENDE VAIGISTAMINE
Kõige sagedamini õõnestavad autoga sõitmise oskust seestpoolt ebakindlus ja teadmatus. Psühholoogid uurisid välja need kuus asja, mida “sõidujänesed” kõige rohkem kardavad:
[dropcap]* [/dropcap]Ma tunnen, et olen liikluses kõige rumalam juht
[dropcap]* [/dropcap]Mul on pidev hirm, et põhjustan avarii
[dropcap]* [/dropcap]Mul on hirm, et keegi sõidab minu autole sisse
[dropcap]* [/dropcap]Mind valdab õudustunne, mille nime ma ei oska nimetada
[dropcap]* [/dropcap]Ma kardan, et autoga juhtub midagi ootamatut ja ma ei oska seda lahendada
[dropcap]* [/dropcap]Mul on hirm, et ma eksin ära
Sõiduõpetajad Kaido Kesper ja Eve Tellissaar soovitavad sügavalt sisse ja välja hingata ja rahuneda: vaatame nüüd kainelt oma hirmudele korraks otsa ja püüame rahulikult ja loogiliselt mõelda:
[dropcap]* [/dropcap]Ebakindlust ja “rumal olemise”- tunnet esineb aeg-ajalt kõigil juhtidel. Väike, pisikene ärevus on pigem isegi hea, sest siis oleme roolis olles fookuses ja keskendunud liiklemisele!
[dropcap]* [/dropcap]Sõiduauto kaalub enamasti üle tonni või rohkem ja on võimeline väga kiiresti liikuma. Oskamatutes kätes saabki sellest taparelv; tihedas liikluses võibki auto oskamatul käsitsemisel või tähelepanematusest igasuguseid asju juhtuda. Aga seda saab ennetada!
Omanda ennetava sõidu võtted, harjuta, lase instruktoril ja sõiduõpetajal oma oskusi hinnata ja kuula nende nõu ning liikle rõõmuga! Mida rohkem sa sõidad, seda paremaks juhiks kasvad!
[dropcap]* [/dropcap]Jah, liikluses tulebki jälgida kogu aeg ümbritsevat, olukorda hinnata ja langetada ohutu liiklemise seisukohast vajalikke otsuseid. Kui sa istud rooli teadmisega, et ka kõik teised kaasliiklejad võivad teha vigu, olla vastutustundetud või lausrumalad, siis oled sa ootamatusteks juba eelhäälestunud. Lihvi oma oskusi, saa kogemusi ja sõida rõõmuga!
[dropcap]* [/dropcap]Tark on loobuda mõttest, et kõik teised juhid sind vahivad ja hindavad – nad on loodetavasti keskendunud sõitmisele ja viisakale liiklemisele vähemalt sama intensiivselt kui sina ise.
[dropcap]* [/dropcap]Kui tunned ärevust kasvamas, välju liiklusest: pargi auto turvalisse kohta, rahune ja mõtle edasistele lahendustele. Oma hirmudega peab tegelema.
[dropcap]! [/dropcap]Kui sa pole kaua aega sõitnud, võta appi sõiduõpetaja ja ehita see “maja” uuesti üles!
[dropcap]! [/dropcap]Usu headusse. Õigus liigelda on igaühel. Suurem osa juhtidest ei ole agressiivsed, kui näevad, et oled ebakindel; otse vastupidi – nad püüavad sind aidata ja teevad sulle ruumi.
[dropcap]NÄIDE ELUST [/dropcap]Üks levinud hirme on, et auto sureb ristmikul või foori taga välja. Kui start-stopp süsteem on olemas, siis võib selle hirmu ära unustada, autoaju teab, mis teeb ja kõik sujub kenasti. Kui aga mitte, siis hirm – auto välja suretada – realiseerub ning suure tõenäosusega jäädki sa ristmikule toppama.
Auto uuesti käima saamine võtab umbes 10 sekundit. Mõtle nüüd loogiliselt, mis juhtub sinu taga oleva juhi elus nende sekundite jooksul? Just. Suurt ei midagi. Ta ei jõua isegi närvi minna, sest kui ta on normaalne inimene, saab ta aru, et sa ei suretanud mootorit meelega välja.
Seega, käivita auto rahulikult uuesti ja sõida ristmikult ära. Võid viisakalt käega viibata, et sinu taga oodanud juht mõistaks – sa ei teinud seda meelega.
VIIS NIPPI SÕIDUHIRMUST ÜLE SAAMISEKS
[dropcap]1. [/dropcap]Palu abi ja harjuta, harjuta, harjuta!
Võta autokoolist sõidutunde või palu kaasõitjaks kogenud juht, kes oskab sind rahustada ega naera sinu üle. Räägi oma hirmudest julgelt ja avatult. Kuula kaaskannatajate kogemusi. Õpi, harjuta, praktiseeri, koge! Anna endale aega kasvada heaks juhiks
[dropcap]2. [/dropcap]Koosta sõiduplaan
Enne kui lähed sõitma, mõtle läbi kogu tee ja võimalikud raskemad kohad. Väldi ummikuid ja teetööde piirkondi, vali sõitmiseks rahulikumad kõrvalteed.
[dropcap]3. [/dropcap]Võta endale ruumi
Sa ei ole teistel autodel jalus. Tõenäoliselt mõtlevad teised juhid millegi muu peale kui sinu ebakindluse. Ka mõni teine võib karta. Keskendu sellele, mida sa pead tegema.
[dropcap]4.[/dropcap] Võta endale aega
Varu sihtkohta jõudmiseks aega ning lisa igaks juhuks veel 15 minutit. Sõida kiirusel, mis on sinu jaoks turvaline. Ära veni ja takista liiklust – kui sinu taha tekib saba, siis lase nad mööda. Jää turvaliselt seisma ja sõida edasi siis, kui liiklus on hõredam.
[dropcap]5. [/dropcap]Vaigista negatiivne mõtlemine
Ole tähelepanelik aga ära näe igas varjus tonti. Ära korruta mõttes kõiki oma ebaõnnestumisi ja ära loe uudiseid liiklusõnnetustest. Ära kujuta endale ette katastroofe, seda muidugi juhul, kui sa ei ole Filifjonka, kes armastas katastroofe. Kui sa ise oma negatiivsusega toime ei tule ja hirmud kestavad, pöördu abi saamiseks kvalifitseeritud arsti poole.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kui sa lugesid selle loo lõpuni, siis ilmselt oled sa tüki targem ja julgem iseenda hirmudele ja hädadele otsavaatamisel: kõige olulisem ongi probleem teadvustada ja selle lahendamisega tegelema asuda. Tee omale pikk pai, sa oled TEGIJA!
Kui aga sulle tundub, et oled nii kõva roolikunn, et mingit hirmu kunagi ei tule ja ei saagi tulla, siis on aeg ruttu-ruttu autojuhtimisest loobuda – päriselt ka! – sa oled ohtlik ja ebaadekvaatne autojuht; ja sellega on kahjuks väga vähe peale hakata, et voolida sinust hoolivam ja vastutustundlikum liikleja. Ei taha roolist maha tulla? Oota siis seda sekundi murdosa, mil su elu muutub. Ai, õige, sa ju oota ega karda midagi… aga see päev, mil kõik muutub, tuleb, ära muretse.
Allikas: Liikenneturvakeskus, Autokool Juhiluba
http://www.accelerista.com/ostetud-load/ostetud-load-loike-paranoia-paevaraamatust/
http://www.accelerista.com/ostetud-load/moodasoit-ei-ole-moodapaasmatu-manoover/
http://www.accelerista.com/toimetus/kohvik/naine-autos-auto-kraavis/