Reede, 22. november 2024
Saab kaubamärgi omanik NEVS teatas eelmisel nädalal hiigeltehingust, mis sõlmiti hiinlaste Panda New Energy-nimelise ettevõttega ja mille sisuks oli 150 000 Saab elektriauto müük hiinlastele. Rootsi raadio kaastöötaja Hiinas läks tehnigu üksikasju kohapeale uurima ega leidnud ühtegi sellenimelist ettevõtet. Nüüd on kahtlus, et suurtehing on pettus.

Saab elektriline sedaan

Kirjutasime Acceleristas Saabi suurtehingust hiinlastega 17. detsembril. Uudist koostades otsis meie toimetaja hiinlaste Panda New Energy kohta rohkem infot, aga see ei õnnestunud.

Otsingutel jõudsime ameeriklaste sarnase nimega taastuvenergiaettevõtteni, aga see oli ka kõik. Hiina suurte meediaagentuuride rahvusvahelistel lehekülgedel Saab tehingu kohta märget ei leidnud.

Sveriges Radio hiina korrespondent läks Pekingis asja lähemalt uurima – Saab on rootslaste jaoks läbi ajaloo üks tähtsamaid kaubamärke ning loomulikult on avalikkuse huvi kõrge.

Seda eriti, kui tulemas on 11 mld euro suurune tellimus, mille sisuks on 150 000 elektriauto ning vajalike varuosade tootmine ja tarnimine hiinlastele. Tehingu õnnestumise korral oleks Saabil piisavalt vahendeid, et viia ellu oma innovaatilisemad plaanid ja kasvada tõsiseltvõetavaks elektriautotootjaks. 

Rootsi raadio korrespondent Hanna Sahlberg külastas Pekingi Yangingi ärirajooni, kus Panda New Energy asuma pidanuks. Ärikataloogis antud aadressilt leidis ta eest üksnes tööliste kasarmu. Ettevõtte registriaadressiks on märgitud ruum number 118, tegelikkuses lõppesid numbrid 115ga.

Korrespondent uuris kohalikelt, mida nad Panda New Energy kohta teavad. Üks väravavalvuritest arvas, et tegu on tavapärase riiulifirmaga, mille aadressiks on märgitud suvaline koht.

Konkreetsele aadressile olevat registreeritud teisigi ettevõtteid ning sageli tulevat sellele aadressile kohtukutseid. Üks valvuritest kõneles, kuidas ta investeeris oma säästud loodud ettevõttesse ning kaotas kõik. Riiulifirmadega skeemitamine on Hiinas üldlevinud ning suur osa neist ei jõua kunagi reaalse ettevõtluseni.

Saab või ei saa Bergman

NEVS tegevjuht Mattias Bergman lükkab jutud võimalikust pettusest ümber, öeldes, et NEVS ja Panda New Energy vahelisi läbirääkimisi on koordineeritud Hiina Rahvavabariigi ametnike poolt ja need on kestnud pikemat aega. Hiinlaste ettevõtet on kontrollitud ja leitud, et nad on maksejõulised ning võimelised miljarditehingut teostama.

Bergman kinnitab, et ta tunneb end tehingu osas kindlalt, sest Panda omanikud on tegelenud ettevõtlusega pikka aega ja on usaldusväärsed.

Panda New Energy on värskelt loodud ja arenev ettevõte, mille loomise taga on tugev finantsgrupp Hasun (Bejing) Asset Management. NEVSiga leping on tehtud pikema perspektiiviga: autod toimetatakse hiinlastele viie aasta jooksul, kasvavas tempos mõlema ettevõtte poolt. Tehingu lõpptärminiks on märgitud 2020.

Ettevõte nimega Panda New Energy on registreeritud Yanqingis, Pekingi ärirajoonis alles 2015. aasta 14. septembril. Firma sai tegevusloa 16. detsembril, päev enne ajaloolise miljarditehingu sõlmimist.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Tagantjärele targutades – mingi jama ju sellega on, sest kui me oma esimest uudist üles panime, ei olnud Panda New Energy kohta suurt midagi leida. Tehing peaks olema kõlakaks liiga väike, kuskil ju võinuks sellest ometi rohkem juttu olla.

Samas, teadjamad räägivad, et toimuv olla väga NEVSilik – kui sealt uudist tulema hakkab, ei jõua seda juga kahe käega ka kinni hoida, filtreerimisest rääkimata. Kas võib olla, et NEVS-Panda tehingu uudis on üks suuremaid valeuudiseid aastal 2015? Noh, siis oleme alt läinud täiega, aga Saabist on jätkuvalt kahju. Tore auto oli…

Allikad ja foto: Sveriges Radio, Saabblog, Saab NEVS

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.