Esmaspäev, 23. detsember 2024
Mõni tund tagasi avalikustas seni oma plaanide suhtes salapäraseks jäänud autotootja Faraday Future CES-il oma esimese ideeauto FFZERO1. Auto näeb välja nagu ulme, hakkab baseeruma paindlikul platvormil ning võimaldab tootja sõnul tulevikus elektriautode segmendis teoks teha kõik selle, mida seni on võimatuks peetud.

Eestis oli veel õnnis teisipäeva öö, kui Las Vegases tõmmati kate tänavuse CES-i ühelt oodatumalt uudiselt, Faraday Future ideeautolt. Auto nimeks on FFZERO1 ja see näeb välja nagu ei ükski seni nähtud auto. Või noh, näeb välja nagu mõnest multikast või ulmefilmist välja tõstetud sõiduk. FFZERO1 on tootja nägemus autotööstuse tulevikust.

https://www.youtube.com/watch?v=nXvjeu4JVt8

FFZERO1- l on neli elektrimootorit– üks iga ratta jaoks – ja nende võimsus kokku on 1000hj ning sõiduk on võimeline nullist sajani jõudma alla 3 sekundiga. Auto tippkiiruseks on 322 km/h. Juhti abistavad sõitmisel rooli sisse uputatav nutitelefon ja liitreaalsus. Auto on võimeline juhi järgi kohanema, õppides ja meelde jättes tema eelistusi.

“Ma usun, see on kõige hingetuksvõtvam projekt, millega ma olen kunagi töötanud või mida olen eales näinud,” rääkis Faraday Future peadisainer Richard Kim ajakirjale Tech Insider. “Disainerid, kellega ma olen siin koos töötanud, on autotööstuses olnud kauem kui kümme aastat, nad on maailmanimed ja ma olen täiesti veendunud, et FFZERO1 saab olema kümnendi kõige kuulsam ja kõneldum näituseauto!”

FFZERO1 külgvaade

FFZERO1 ei ole veel tootmisvalmis, ideeauto avalikustamise tegelik mõte on demonstreerida Faraday Future paindlikku, kohandatavat platvormi nimega Variable Platform Architecture. Tegu on modulaarse šassiiga, mida saab vastavalt vajadusele ja mudelile muuta. Just see uudne platvorm annab võimaluse mitmemõõtmeliseks läbimurdeks (elektri)autotööstuses, on tootja veendunud.

Olenevalt mudeli mõõtmetest, saab muuta akude hulka, jõuallikate arvu, veermiku pikkust, teljevahet jne. Kontseptsioon on kavandatud toimima nagu Lego selle parimas mõttes. Modulaarne šassii annab Faraday Future’ile võimaluse, toota kiiresti ja paindlikult eriilmelisi autosid eri ootustega sihtrühmadele.

https://www.youtube.com/watch?v=WTLum2m6iqw

https://www.youtube.com/watch?v=SAXoVSXnNTg

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Praegu me väga palju ei kommenteeri, sest oleme ametis lisainfo lugejateni toomisega. Faraday Future kontseptsioonist saab veidi lugeda meie eelmisest loost. Tegu on ühe äraütlemata põneva ettevõttega, mille puhul – nagu selgub – ei pruugigi tegu olla üksnes ulmeliste lubaduste jagajaga: esimene prototüüp koos konkreetse kirjeldusega, kuidas edasi, on nüüd ju vaatajate ette veeretatud. Elektriautode tulevik tundub kraadi võrra kangem ja kiirem.

Tõsi, vahetult enne esitlust loobus FF akutehnoloogia tiimi juht, insener Porter Harris oma tööst ning läks juhtima isiklikku konsultatsioonifirmat. Kuulda on, et FF juhttiimis seisab ees suuremate muudatuste aeg. Seda ei tasu aga sugugi imeks panna, sest suured muutused nõuavadki suuri inimesi ning aeg-ajalt ootamatut ja värsket verevahetust. Oleme põnevil.

FFZERO1 interjöör

Allikas: CES, Faraday Future, Tech Insider

[dropcap]MARIO KADASTIKU KOMM[/dropcap] Ehkki me oma uudises kordagi täna Teslat ei maininud, teevad seda teised. Nii otsisime asjatundliku inimese, kes meie arvates võiks anda hinnangu, kas siis tegu on ühe (järjekordse) Teslatapjaga või mitte.

Eesti esimese Tesla-omaniku ja imselt ühe siinse kõige aktiivsemalt Teslat tutvustava Mario Kadastiku kommentaar tänasele FFZERO1 avaüritusele on pikk, aga konkreetne: “Paljud juba nimetavad FF-i “Tesla killeriks”. Ütleksin, et Teslatapja FF kohe kindlasti ei ole ning ka suurt tehnoloogilist läbimurret me praegu ei näinud. Aga “Tesla killer” on tore termin kuna saab uudistesse sõna Tesla sisse ja siis on uudiste parem levik garanteeritud.

Aga konkreetselt: FF tõi CES-l välja oma ideeauto ja platvormi tutvustuse. Ideeauto on tootmisest veel mitme aasta kaugusel ning on võib-olla võrreldav Tesla Roadsteriga. Ehk siis FF on hetkel umbes selles faasis, kus Tesla oli aastal 2005. 10 aastat Teslast maas.

Kui FF-i isegi tuleb FFZERO1 välja 2018. aastal, siis konkureerib turul, mida Tesla väga ei üritagi murda. Hüperautod on omaette nišiturg ning rodsteri esimese välja toomise sisu on demonstreerida skeptikutele, et ka elektriauto võib olla seksikas ning pika maa sõitmisvõimekusega. Samuti saab esimeste tellijate kaudu finantseerida äri käima jooksmist. Tesla peamine eesmärk on alati olnud Model 3 ehk mass market car. Model S ja Model X on ka vaid sammud teel sinna, need aitavad tootmist skaleerida ja brändi kinnistada.

FF on aga isegi oma imelise platvormiga kui see tõesti saab valmis ja on rentaabel (vajab tõestust veel), siiski umbes kümnendi kaugusel sellest, kus Tesla hetkel on. Kümne aasta pärast toodab Tesla miljoneid autosid aastas ning on juba välja toonud 4. generatsiooni platvormi (plaanide kohaselt tuleb 3. generatsiooni esitlus selle aasta kevadel, neljas generatsioon tõenäoliselt 3-4 aastat hiljem).

Reaalsuses saaks “Tesla killeriks” lugeda autotootjat kes toob välja 3. seeria BMW-ga võrreldavas klassis auto ja hakkab seda massiivselt tootma. Usun, et kui keegi suurtest tootjatest tabab trendi ja on valmis tegema investeeringuid selle nimel, siis tõenäoliselt saaks ta tüki turust endale. Praegu on ainult Tesla ja Nissan ja BMW panustanud reaalselt.

Tuua välja konkurent ainult P90D-le ja seda ka vaid ühes-kahes aspektis, ei ole Teslale konkurent. See tähendab lihtsalt, et pole aru saadud mis on Tesla pikaajaline äriplaan.Tesla ei tooda ammu rodstereid, nii, et siin pole tegemist mingi otsese konkurendiga.”

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.