Teisipäev, 26. november 2024
Lörts, külm ja pimedus panevad autojuhtide oskused ning sõidukite vastupidavuse proovile. Kuidas oma autot talveks ette valmistada nii, et sõidud oleksid ohutud ja muretud ning auto ilmastikuolude eest kaitstud?

“Nutikas autojuht kontrollib juba enne talve tulekut oma auto üle. Juhtub sageli, et probleemid ilmnevad just kõige ebasobivamal ja kiiremal ajal,” leiab Amservi teeninduse ja varuosade lao juhataja Ragnar Pildre.

Pese ja vahata auto korralikult

„Talve alguses tasub sõidukile kindlasti teha põhjalik välipesu ja kanda auto kerele vaha – see kaitseb autot soola ja lörtsi eest ning vähendab mustuse kinnitumist autole,“ soovitab Pildre. “Korralikult vahaga kaetud auto püsib kauem puhas ning kevadel on väiksem tõenäosus autolt roostet leida,” lisab ta.

maarja peseb autot põuaaeg salvkaev

Vaheta tekstiilmatid kummimattide vastu

Paratamatult tuleb talvel sõitjateruumi sulanud lume näol palju niiskust, mis koguneb tihti tekstiilmattidesse. „Kui autos on tekstiilmatid, tuleks need vahetada kummimattide vastu. Kummimattidelt saab lume kergelt eemaldada ja autosse ei teki niiskusest tingitud ebameeldivat lõhna. See aitab vähendada ka klaaside kondentsi teket,“ jagab Pildre.

Vaheta klaasipesuvedelik talvise vastu

Suvine klaasipesuvedelik tuleb kindlasti välja vahetada talvise vastu. „Külmakraadid muudavad suvise pesuvedeliku jääks, mis halvimal juhul võib klaasipesu pumbad ära lõhkuda,” hoiatab Pildre.

Kontrolli, et pimedal ajal oleks tagatud parim nähtavus

Talvisel ajal on korralik nähtavus eriti oluline. „Pimedal ja märjal ajal on väga oluline veenduda, et kõik tuled töötavad ja esituled on korrektselt reguleeritud,“ paneb Pildre südamele.

“Soovitan üle vaadata ka kojamehed ja vajadusel need uute vastu vahetada. Lisaks tasuks esiklaasile kanda vaha, mis tõrjub vihmavett ning samuti on seejärel autoklaasi lihtsam jääst ja lumest puhastada,” annab Amservi autoekspert nõu. “Samuti on õige aeg autosse lumehari panna,” lisab ta.

Mis on pildil valesti? Sellises konditsioonis kojamees ei saa oma tööd teha. Tee puhtaks!
Veendu, et aku on töökorras

Pildre sõnul on töökorras aku eriti oluline lühemaid vahemaid sõitvatel juhtidel. “Kui pikki sõite mitte teha, siis aku ei jõua piisavalt laadida ning külmemate ilmadega võib juhtuda ebameeldiv üllatus, et auto ei lähegi käima. Soovitav on aku enne miinuskraade üle vaadata ja vajadusel seda laadida,” sõnab ta. „Kui aku peaks ootamatult pakasega tühjenema, on „booster“ ehk käivitusabi suureks abiks. See võimaldab auto kiirelt käivitada, et minna töökotta akut laadima või hoopis uut soetama,“ soovitab Pildre.

Distantskäivitus teeb sõidud mugavaks

Uuemate autode omanikud on tõenäoliselt harjunud eelsoojendamise funktsiooni kasutama, kuid ka vanematele mudelitele on võimalik distantskäivituse süsteem paigaldada. “Distantskäivitus tähendab, et auto saab soojenema panna juba enne sõitma hakkamist. Jää kraapimine või külmas autos istumine ja mootori soojenemise ootamine jääb ära, sest sõiduk on mõnusa temperatuuriga juba sisse istudes,” annab Pildre soovituse mugavateks sõitudeks.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.