Teisipäev, 24. detsember 2024
Tali ei jää taeva selgi aastal. Paljud autoomanikud on sellest teadlikud ning asunud oma sõiduvahendit talvekorda seadma ning suverehve talverehvide vastu vahetama. Anname nõu, kuidas hinnata alt võetud suverehvide seisukorda ning neid ületalve õigesti hoiustada.

Naastudega talverehvide kasutamine on lubatud 15. oktoobrist kuni 31. märtsini. Talverehvide kasutamine on 1. detsembrist kuni 1. märtsini kohustuslik. Lamellrehvidega on lubatud sõita aastaringselt, aga seda ei soovitata, sest suverehvidel on hooajaliselt olulisi eeliseid lamellide ees.

Kui suurem osa sõitudest tehakse autoga linnas, on soovitatav talvehooajal eelistada lamellrehve, mis ei “kisu” asfaltkattest lahti ega paiska õhku nii palju tolmuosakesi kui naastud. Tallinnas on soovituslik kasutada lamelle.

Kui läheb rehvivahetuseks, on mõistlik enne allaviskamist nii suve- kui ka talverehvid kriitiliselt üle vaadata ja vajadusel soetada uus rehvijooks: rahvatarkus ütleb, et helkur on odavaim elukindlustus, korralikud rehvid aga aitavad hoida auto kindlustuskulud mõistlikena.

Eesti oludes võiks nii suve- kui talverehve vahetada enne kui jääkmuster miinimumini kulub või vähemalt kolme hooaja tagant.

Rehvivalik on lai, parima valiku tegemiseks võiks margiesindusest või rehvispetsilt nõu küsida või lugeda lisaks soomlaste rehviteste, mida teevad igal aastal nii Tuulilasi kui ka Tekniikan Maailma.

Hinda, kas rehve võib veel kasutada

Seda, kas rehvide elu jätkub ka järgmisel hooajal, saab otsustada näiteks turvise mustri järgi. Talverehvidel peaks mustri sügavus jääma üle 3 mm ning suverehvide puhul minimaalselt 1,6 mm juurde.

Kui muster on õhem, pole mõistlik rehve järgmisel hooajal enam kasutada, sest nende haardevõime väheneb ja sõit kulunud mustriga muutub ohtlikuks.

Loe üle naastrehvi naelad: üksiku naela puudumine sõiduomadusi ei halvenda, aga kui kadunud on rohkem kui kolmandik naeltest, tuleks rehvid välja vahetada. Rumal “tee ise oma lamellid” naelte väljakiskumine: selliste rehvidega sõita ei tohi.

Kulunud rehvid tuleb utiliseerida: volitatud rehvivahetuses või margiesindustes võetakse need tasuta vastu. Ka saab igaüks otsida lähima vanarehvide kogumispunkti ja auto papud seal tasuta ära anda. Rehviringluse lehelt näeb lähima kogumispunkti asukohta ja lahtiolekuaegu.

Kontrolli kinnitused üle

Algatuseks tasub üle vaadata, kas vahetatud rehvid on autol all nii nagu varem või on mõni kinnitus aja jooksul sõiduga kulunud või sootuks kadunud. Samuti tasuks otsida väsimusmärke – kas rehvide külgedel on pragusid või on need ebaühtlaselt kulunud.

Pärast mõnda aega sõitmist tuleks velje kinnituspoldid ja mutrid üle vaadata. Tasakaalutina kadumisest annab märku roolis esinev kerge vibratsioon 40+ km/h suurematel kiirustel.

Rehvivahetuse tipphooajal on päris tavaline, et suruõhuga keerates on jõud liiga suur ja poldid lähevad puruks ja pudenevad sõitmisel maha.

Kehvalt kinnitatud ratas ei ole stabiilne, võimalus teiste kinnituste purunemiseks on suur ja tagajärjed sõitmisel ohtlikud.

Juhul kui autoomanik on ostnud uued talverehvid – võib-olla isegi koos uute velgedega – siis tasuks kaaluda ka turvamutrite soetamist. Seda eriti juhul kui auto seisab linnatänaval või valveta parklas. Rattavargused on taas kahjuks päevakorral.

Kontrolli korrapäraselt rehvirõhku

Nii rehvivahetuse järgselt kui ka pärast mõningat sõitmist ei tohiks unustada rehvides rõhu kontrollimist. Uutel autodel on selleks andurid, vanematel autodel neid aga pole ja rehvide kontroll võib ununeda.

Kui auto sellest ise märku ei anna, tasub aeg-ajalt pilk peale visata ja veenduda, ega rehv pole n-ö pehme ning kas rehvis on piisavalt rõhku. Seda, kui palju rehvis rõhku olema peab, võib vaadata sõiduki kasutusjuhendist.

Hoiusta rehve õigesti

Rehvide ülestikku hoiustamine ei ole hea mõte, sest alumiste rehvide karkass vajub teiste raskuse all kokku ning uuel paigaldamisel ei pruugi need velje järgi venida.

Sobivaim viis rehvide hoiustamiseks on asetada need vertikaalselt üksteise kõrvale sobiva kõrgusega riiulile ja jälgida, et ruumi temperatuur oleks ühtlane ning mitte liiga niiske.

Kõige lihtsam on jätta oma rehvid n-ö rehvihotelli paarikümne euro eest hoiule. Hotell dokumenteerib rehvid ja hoiustab need nõuetekohaselt. Rehvihotell säästab aega ja mõttetut edasi-tagasi tassimist ja sõidutamist.

Loe siit, mis juhtub, kui panna autole vaid kaks talverehvi alla

Allikad: Amserv, Rehviliit

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.