Teisipäev, 24. detsember 2024
Liiklusjärelevalve keskus annab ülevaate, kas ja milline on autojuhile lubatud promill erinevates Euroopa riikides. Riigiti on joobe tuvastamiseks kasutatavad mõõtühikud erinevad nagu on ka alkoholi piirmäärad ja karistused joobes juhtimise eest.
Allikas: Liiklusjärelevalvekeskus

Häirekeskuse andmetel antakse Eestis viimasel ajal võimalikest roolijoodikutest rohkem teada: jää on murdumas ning kaaskodanikud ei tolereeri enam potentsiaalseid mõrvarjuhte.

Napsitajate ringis nurisetakse aga nulltolerantsi üle, olla napakas seadus, sest “näiteks Saksamaal võid sa juua kaks õlut ja ikka rooli istuda”. Mis see promill mehele teeb!

Kas see tõesti nii on? Liiklusjärelevalvekeskus tegi hea ülevaate, kas, mis ja kui paljuga võib eri Euroopa riikides juua ja rooli minna. Nagu selgub, seesama kiidetud Saksamaa on sootuks karmima poliitikaga kui Eesti! Aga eks rohi olegi ju mujal rohelisem… isegi kui ise pole seda oma silmaga näinud.

Tõe huvides, “promill” on rahvakeelne üldistus alkoholijoobest, tegelikult on kasutusel rida mõõtühikuid ja promill kui selline polegi mujal maailmas väga tuntud.

Eri nõuded algajale ja profile

Tavajuhi, kutselise juhi ning algaja juhi nõuded on riigiti väga erinevad. Algajaks juhiks loetakse Euroopas sõidukijuhti, kelle sõidukogemus jääb sõltuvalt riigist vahemikku 2 – 5 aastat.

Riigiti on erinevad ka alkoholijoobe tuvastamisel kasutatavad ühikud – %BAC, mg/100ml, µg/100m, mg/l, g/l. Eestis on kasutusel väljahingatavas õhus sisalduva alkoholi mõõtmiseks ühik mg/l ja vere alkosisalduse puhul promill (mg/g).

‰ promillid, g/l (mg/ml, g/l): peamiselt Ida-Euroopas levinud joobemõõteühik, mis näitab alkoholisisaldust veres. ‰ ei ole tähisena maailmas tuntud ning enamikel promillides joobesuurust määravatel alkomeetritel kuvatakse g/l (ehk grammi absoluutalkoholi liitri vere kohta).

Ümberarvutus toimub vastavalt hingeõhus olevale alkoholihulgale. Üldtunnustatud on suhe 1:2100 ehk siis joobele 1 MG/L vastab joove 2,1 promilli.

%BAC ehk % Blood Alcohol Concentration: levinuim joobe mõõtühik Ameerikas ja näitab alkoholi kontsentratsiooni veres. Meil tuntud promillist 10 korda väiksem.

BrAC (mg/l) Breath Alcohol Contcentration näitab alkoholisisaldust õhus. Promillist 2,1 korda väiksem. mg/l näitab, mitu milligrammi absoluutalkoholi sisaldub ühes liitris õhus.

Promill ja mg/l on ühikud, mida väga tihti kiputakse segamini ajama. Väljahingatavas õhus promille ei mõõdetagi, kuid teisendamine on võimalik ja alkomeeter teeb tehte kiiresti. Näide: 0,30 mg/l = 0,30 x 2,1 = 0,63 promilli.

Erinevad karistused

Erinevad ka joobes juhtimise eest määratavad karistused. Kui Eestis alustatakse kriminaalmenetlust siis, kui joove on 0,75 mg/l või rohkem (rahatrahv või kuni 3-aastat vangistust), siis näites Rootsis on piiriks 0,50 mg/l ja Soomes 0,53 mg/l.

Norras tähendab kriminaalses joobes juhtimine minimaalselt 21-päevast vangistust ning kaheaastast juhtimisõiguse peatamist. Lubatud 0,2 promilli ületamisel on rahatrahv kuupalga ulatuses ja juhtimisõigus peatatakse 1 aastaks.

Trahvimäärad sõltuvad samuti seadustest: näiteks Soomes maksab juht iga rikkumise eest vastavalt oma jõukusele: mida paremini teenid, seda rohkem maksad.

Austraalias avaldatakse kõigi alkoholiga patustajate nimed kohalikus ajalehes, Saudi Araabias võib karistuseks olla ka 80 piitsahoopi avalikus kohas.

Liiklusjärelevalvekeskuse lehele saab siit

Loe siit, kuidas suhtuvad eestlased joobes juhtimisse

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.