Reede, 15. november 2024
Päris täpset statistikat, kui palju autosid aastas remonditöökotta satub põhjusel, et paaki on sattunud vale kütus, pole kuskilt võtta. ADAC hindab Saksamaal suurusjärguks 20 000 eksimust aastas, Soome Autoliidu autoabi saab sadu väljakutseid. Midagi saab ka ise ära teha, et vale kütuse tankimine suuremat jama kaasa ei tooks.

Põhjusi, miks auto kütusepaaki satub diisli asemel bensiin või vastupidi võib olla palju. Näiteks rendiauto puhul võib asi viltu minna. Või on võõras tanklas loominguliselt kütuse märgistamisele lähenetud. Või siis on tankides vaja telefoniga rääkida. Või on peres mitu autot ja läheb lihtsalt sassi… Igasuguseid asju võib juhtuda.

Soome Autoliidu statistika põhjal ongi kõige suurem tõenäosus vale kütust tankida juhul kui peres on rohkem kui üks auto või sõidetakse vaheldumisi ametiauto ja isikliku sõiduvahendiga.

Eksimise vastu kindel rohi on iga kord enne tankima hakkamist vaadata auto kütuseluugi peal olevat märki ning kui see jääb segaseks, siis tehnilist passi. Kui seda pole, saab andmeid maanteeameti sõiduki taustakontrollist vaadata.

Soome Autoliidu ekspertide soovitus on enne tankima hakkamist iga kord igaks juhuks veenduda, et kütus, mis paaki siseneb, on see, mis ette nähtud. Eksimuse tagajärjed mõjuvad rahakotile laastavalt ja jätavad juhi pikaks ajaks jalameheks.

Vaata järele, mis kütus autosse käib. Vali hoolikalt õige püstol. Kontrolli veelkord. Tangi.

Need hoiatused tunduvad küll pisut ülepaisutatud, aga arvestades vahejuhtumite hulka, on kasulikum üheksa korda mõõta ja üks kord tankida. Tõsi, kui sa tahad, et autoabil oleks tööd, lase paaki, mis parasjagu juhtub.

Tankuri juures viga taibates oled õnneseen

Vale kütuse tankimine on ALATI kehv lugu. Seega kui oled viga märganud, säilita rahu nagu Karlsson. Sest kui hakkad rapsima, oled lühikese ajaga tuhandete eurode võrra vaesem.

Oled õnneseen, kui saad oma veast aru kohe tankides. See tähendab, et vale kütus tuleb paagist välja saada ja paak puhastada.

Kui aga jõudsid auto käivitada, siis pumbatakse vale kütus kütusesüsteemi. Soome Autoliidu statistika põhjal tehakse seda viga tihti siis, kui autot tankurist eemale sõidutatakse, et saaks paagi tühjaks pumbata.

Selleks, et rool lukku ei läheks, tuleb süüdet keerata. Ja ongi käes. Õnnelikud on siinkohal need, kel võti ees: siis rool lukku ei lähe. Mida aga teha “nupust” käivituva autoga? Vastus on paraku margispetsiifiline.

Kui oled auto käivitanud, siis on lugu kehva

Tihti ei saa oma veast aga enne arugi kui auto käima paned. Siis on kaks võimalust: auto ei lähe käima, läheb käima, aga mõne aja pärast, kui paagis olev vale kütus jõuab mootorini, sureb välja.

Kuula mootorit! Mootor annab kahtlase käitumisega märku, et midagi on valesti.

Kõige suurem kahju sünnibki, kui vale kütus mööda süsteemi laiali voolab ja mootorisse jõuab. Mida rohkem on kütust süsteemis, seda suuremad kahjud.

Võid lugeda end õnnega koos olevaks kui pead välja vahetama kütusepihustid ja filtrid. Kütusepump võib kah tuksi minna. Diiselmootorite puhul on kõige mahlasem äpardus kõrgsurvepumba riknemine.

Ehkki diislikütus on vana mälestuse põhjal robustsem ja vähem töödeldud kui bensiinikütus, põhjustab bensiini sattumine diiselmooriga sõiduki paaki tõsisema kaose.

Tänapäevased mootorid on diislisõltlased: nad mitte ainult ei joo õli vaid määrivad seda endale ka igale poole ja arusaadavalt pole puhtamal bensiinil neid omadusi.

Bensiin diiselmootoris tavaliselt ei sütti, sest puudub säde (survesüütemootor), aga segunedes paaki jäänud diislikütusega võib see plahvatada ja plahvatus on nii tugev, et võib kahjustada kolvigruppi (detonatsioon).

Pump läks, mingu kolvid ka!? Uue auto ostmine on odavam kui olemasoleva parandamine.

See salakaval AdBlue

Ent eriti huvitavaks läheb lugu siis, kui juhtud kogemata diisli hulka valama tilga AdBlued: elus järele proovitud ja tõdetud, et kõige lollim, mida sel momendil teha saad, on hakata segu diislikütusega lahjendama.

Kui lisad AdBlue’le diislikütust, siis auto käima ei lähe, aga sel ajal kui sa masinat lootusrikkalt käivitad, teeb va kusihape oma söövitustööd kõikjal, kuhu see pääseb: pihustites, põlemiskambrites, … igal pool.

Sul oli kavas osta uus teler, diivan ja minna ümberilmareisile. Kahju küll, kange uriin võttis sinult kõik, mis sul oli ja jäi puudugi.

Ka kiidetud biokütus võib mootori rikkuda

Vananenud biokütuses hakkab vohama bakter, mis koguneb kütusepaagi põhja ja auto käivitamisel pihustid ummistab.

Soovitav on biokütust paaki mitte seisma jätta ning bensiinimootoriga autode omanikel lasta “lõõrid puhtaks” aeg-ajalt 98-t tankides.

Biolisandiga kütust tankides tuleks eelistada teenusepakkujaid, kelle toodete kvaliteedis olete kindlad. Kuskil “nurga taga” odavama kütuse paakilaskmine võib osutuda lõppkokkuvõttes kalliks lõbuks.

Nipp, kuidas valida õige otsik

Tegelikult on kütusemüüjad püüdnud üpris lollikindlalt diislikütuse ja bensiini vahel vahet teha: diislikraani otsik on laiem kui bensiinikraanil. Lisaks on otsikud eri värvi ja neil on suurelt peale pressitud vastav märgis.

Sellest kõigest on kasu juhul, kui tankides mõttega asja juures olla. Kui aga parasjagu on pooleli põnev kõne ja tankuri juures toimetamine käib autopiloodi peal, siis võivad kraanid kasvõi oma nime karjuda, viltu läheb ikka.

Üks nipp veel: kui oled kütust varuga kanistrisse võtnud, kirjuta peale kuupäev ja kütuseliik. Siis ei juhtu, et sa autosse kes-teab-mis-nõust ei-tea-mida valad.

Kust abi saab?

Kui sul on kasko, oled või sees. Autoabi lendab kohale ja ajab asjad korda. Jõuluks saad kindlasti koju. Abi pole mägede taga ka siis kui kaskot ei ole.

Kõige lihtsam on pöörduda teenindusjaama personali poole ja paluda neil end aidata. Pole see esimene ega jää viimaseks korraks neil ullikesele appi tulla, sina aga oled saanud oma mure kohe kellelegi ära kurta.

Kaanepilt: Ylle Tampere. Konsulteeris: Uku Tampere. Materjal: Soome Autoliit

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.