Sopase sügise ja külma talve eel seisavad paljud autoomanikud dilemma ees – kas ja kui tihti pesta autot ning kuidas seda võimalikult efektiivselt teha. Siin on kolm nõuannet, mida autopesu puhul silmas pidada.
Korrapärane pesu hoiab auto kere uueväärsena
Circle K autopesu kategooriajuhi Jan Osa sõnul sõltub auto pesemise tihedus sellest, kui tihti ja millistel teedel sõidetakse ning kus autot pargitakse. “Sõidukit tuleb pesta regulaarselt, vähemalt 1-2 korda kuus, et tagada autole kestev kaitsekiht. Peamised märgid sellest, et auto vajab tihedamat pesu, on surnud putukad kapotil, lindude väljaheited, kleepuv puumahl, soolad kerel ja akendel,” selgitas Osa.
Hyundai Motor Balticu turundusjuhi Elna-Eva Terasmägi sõnul puutuvad autod kokku erineva mustusega, mis võivad tugevalt sõidukit kahjustada. „Näiteks võivad lindude väljaheited olla happelised ning kahjustada värvi ja lakipindasid. Seetõttu on soovitatav vajadusel autot pesta esimesel võimalusel.”
“Kuigi surnud putukad reeglina värvi- või lakipinna kahjustamist ei põhjusta, muudavad need pesemise keerulisemaks ning eraldi on vaja kasutada putukaid eemaldavaid leotusvahendeid,“ selgitas Terasmägi. Ta lisas, et talveperioodil on suurimaks ohuks sõidukile ka sool, mis kahjustab veermikku ja velgi, soodustab põhjaaluse rooste teket ja velgede värvkatte koorumist.
Terasmägi nentis, et mida kauem mustusekiht koguneb, seda raskem on sõidukit puhtaks saada, mistõttu tuleb tavapärasele autopesule võtta juurde veel lisaleotus. „Nii putuka-, pigieemaldus- kui veljepesu leotusainetega tuleb samas olla ettevaatlik ning juhinduda tootjapoolsetest juhenditest. Unustades leotusaine liiga kauaks sõidukile, kahjustab see omakorda värvkatet või kaitsvat lakipinda pöördumatult.”
“Samuti kahjustavad teatud kemikaalid tihendeid ja plastpindu, põhjustades halvemal juhul nende sulamist või irdumist. Just seetõttu tasub rohkem määrdunud auto puhastamisel usaldada autopesulaid, kus pesutsüklid on välja töötatud nii, et need sõidukit ei kahjustaks,“ sõnas Hyundai Motor Balticu turundusjuht. Ta nentis, et tihtilugu viiakse teenindusse roostejälgedega sõidukeid, mille puhul on koheselt näha, et see on tingitud ebakorrektsest autopesust.
Üheks ohuks on ka kodune survepesu. „Tihtilugu on kodus kasutatavate survepesurite surve liialt tugev, mis võib omakorda kahjustada sõiduki värvkatet. Kindlasti tuleks jälgida, et survepesuri rõhk ei ületaks kodus pestes 80-90 baari, pesulates on see enamasti 70-80 baari vahel,“ selgitas Terasmägi.
Sõidukeid peab pesema vastavalt hooajale
Iga aastaaeg pakub autole väljakutseid: sool, pigi, UV-kiirgus, putukad ja lindude happelised väljaheited. Seejuures peab erineva mustuse eemaldamiseks kasutama erinevaid puhastusvahendeid.
“Eesti kliimast tulenevalt on Circle K automaatpesulates vastavalt hooajale kasutusel erinevad autopesurežiimid ja -kemikaalid, et tagada pesu kvaliteet ning mustuse täielik eemaldamine. Näiteks talvel on pesuprogramm seadistatud soolade ja pigiplekkide eemaldamisele, suvel putukatele. Pesu puhul ei tohiks kindlasti karta ka sõiduki vahatamist, kuna just vaha lisamine hoiab sõiduki kauem puhtama,“ selgitas Osa.
Terasmägi lisas, et vahatamist ei tasu tõesti karta, kuna vahatamine tekitab värvkattele täiendava kaitsekihi, mis hoiab eemale ka mustust ning kaitseb sõidukit teataval määral väliste mõjude eest. „Reeglina kulutab iga pesu vähesel määral värvkatet, mistõttu vajavad sõidukid aeg-ajalt ka poleerimist, et värskendada värvkatte välimust. Kindlasti ei tohiks seda aga ülemäära palju teha, et mitte kahjustada sõiduki värvkatte paksust,“ kirjeldas Terasmägi.
Jan Osa lisas, et paljud väldivad autopesulaid põhjusel, et see võtab palju aega, kuid tegelikkuses on vastupidi. „Kodus voolikuga auto puhtaks saamine ilma professionaalsete puhastusvahenditeta võtab kordades rohkem aega kui pesulas. Samuti on tulemus lühiajalisem ning oht autot kahjustada suurem,“ kinnitas Circle K Eesti autopesu kategooriajuht.
Pesulad on keskkonnasõbralikumad kui kodune autopesu
„Kodus või tänaval oma autot pestes jäävad pesuvesi ja kemikaalid maapinnale ja imbuvad sealt põhjavette, reostades seeläbi mitte ainult seda paika, kus autot pesti, vaid ka loodust. Meie pesulates aga kasutatakse filtreid, mis ei lase pesuveel ega kemikaalidel põhjavette sadestuda,“ selgitas Osa.
Ta lisas, et lisaks pesuvee kõrvale juhtimisele säästavad pesulad ka vett, et vähendada ökoloogilist jalajälge ja veekasutust. “Kasutame oma pesulates võimalikult palju taaskasutatud vett. Pesuprogrammi ajal kasutatud vesi koguneb paakidesse, läbib puhastuse ning seeläbi saame seda järgmise pesu ajal uuesti kasutada.” kirjeldas ta.
Samuti kasutatakse Circle K pesulates keskkonnasäästlikke pesuvahendeid. “Meie soov on areneda kõige keskkonnasõbralikumaks autopesulaketiks terves Euroopas, mistõttu oleme aastaid kasutanud kõikides pesulates ainult loodussõbralikke pesuvahendeid, mis on saanud Põhjamaade jätkusuutliku keskkonnamärgise Luige, vastates seeläbi rangetele keskkonna- ja kliimanõuetele,“ kirjeldas Osa.