Kevad-suvisel hooajal varitsevad sõidukit mitmed looduslikud ohud, millele iga autoomanik peaks tähelepanu pöörama. Milliseid neist saaks autopesuga kõrvaldada?
„Keskmiselt pestakse Eestis autot kahjuks vaid kaks korda aastas – esimene kord pärast talve- ja teine pärast suvehooaja lõppu. Auto korrashoiu nimel tuleks autot pesta aga vähemalt üks kord kuus, et minimeerida võimalusi, et mustuse tõttu tekivad sõidukile kahjustused,“ lausus Circle K autopesu kategooriajuht Jan Osa.
Surnud ja päevitunud putukad ning linnukaka
„Suvel on sõidukile üheks ohtlikumaks mustuseallikaks surnud putukad ning lindude väljaheited, mis võivad tihti olla happelised ehk kahjustada sõiduki kere. Meie hooajalise pesu eelleotus koos pesuainega on seadistatud just nii, et suvisel ajal eemaldatakse putukate jäänused,“ sõnas Circle K autopesu kategooriajuht.
Hyundai Motor Balticu turundusjuht Elna-Eva Terasmägi nentis, et pärast nädalavahetust maal, mille käigus sõiduk putukaid ja muud mustust kogub, tuleks sõiduk esimesel võimalusel pesta. „Happelist linnukakat või surnud puutukaid on ääretult keeruline ise kodus voolikuga eemaldada, selleks on tarvis eraldi pesuvahendeid. Eraldi on vaja kasutada putukaid eemaldavaid leotusvahendeid,“ selgitas Terasmägi.
Kruusased külavahe- ja metsateed
Teiseks varitsevaks ohuks on kruusased külavahe- ja metsateed, mida Eestis väga palju leidub. „Maakoju või puhkama sõites on tavapärane, et Eestimaad avastades sõidetakse mööda tolmavaid metsa- ja külavaheteid. Tolm aga on kiire kanduma sõiduki kerele ja tihenditele, määrides niiviisi mitte ainult sõidukit, vaid tihti ka sõiduki kasutajaid,“ selgitas Osa.
Elna-Eva Terasmägi tõi välja, et kuigi tolm otseselt sõiduki välimust ei mõjuta, siis võib see kahjustada sõiduki sisemust. „Kui sõiduk pikemalt tolmuseks jääb, siis võib paratamatult tolm edasi kanduda sõiduki reisijateruumi, määrides ära nii porimatid kui ka istmed. Eriti valvas peaks olema väikelastega, kuna nemad ei oska jälgida, kas kruusatolmused tossud sõiduki sisemust määrivad või mitte,“ kirjeldas Hyundai Motor Balticu turundusjuht.
Õietolm ja puuvaik
Suvehooajal on murekohaks ka õietolm ja puuvaik, mida on pea kõige keerulisem sõidukilt eemaldada. „Õietolm, eriti kevaditi kase õitsedes, on autoomaniku tõeline peavalu. Kes ei ole kogenud tunnet, kus hommikul avastad, et sõiduk on üleni kollase tolmuga kattunud,“ sõnas Circle K autopesu kategooriajuht. Samasugust peavalu tekitab ka puuvaik, mida tavaliste pesuvahenditega on pea võimatu eemaldada ning selleks tasub kindlasti autopesulasse suunduda.
Nii Circle K autopesu kategooriajuht kui Hyundai Motor Balticu turundusjuht nõustusid, et mida kauem mustusekiht koguneb, seda raskem on sõidukit puhtaks saada, mistõttu tuleb tavapärasele autopesule võtta juurde veel lisaleotus.
„Nii putuka-, pigieemaldus- kui veljepesu leotusainetega tuleb samas olla ettevaatlik ning lähtuda tootjapoolsetest juhenditest. Unustades leotusaine liiga kauaks sõidukile, kahjustab see omakorda värvkatet või kaitsvat lakipinda pöördumatult. Samuti põhjustavad teatud kemikaalid tihendite või plastpindade sulamist ja tekib irdumine. Just seetõttu tasub rohkem määrdunud auto puhastamisel usaldada autopesulaid, kus pesutsüklid on välja töötatud nii, et need sõidukit ei kahjustaks,“ sõnas Hyundai Motor Balticu turundusjuht.
“Eesti kliimast tulenevalt on Circle K automaatpesulates vastavalt hooajale kasutusel erinevad autopesurežiimid ja -kemikaalid, et tagada pesu kvaliteet ning mustuse täielik eemaldamine. Näiteks suvel on pesuprogramm suunitletud just putukate, lindude väljaheidete ja õietolmu eemaldamisele,“ selgitas Osa. Ta lisas, et pesu puhul ei tohiks kindlasti karta ka sõiduki vahatamist, kuna just vaha lisamine hoiab sõiduki kauem puhtana ja annab värvkattele täiendava kaitsekihi.
Hyundai Motor Balticu turundusjuht lisas, et kuna reeglina kulutab iga pesu vähesel määral värvkatet, vajavad sõidukid aegajalt ka poleerimist, et värskendada värvkatte välimust. „Kindlasti ei tohiks seda aga ülemäära palju teha, et mitte kahjustada sõiduki värvkatte paksust,“ lisas Terasmägi.
Kuigi kodune survepesu on parem kui kuude viisi sõiduki mitte pesemine, siis tuleb olla ettevaatlik, et koduse survepesu surve liialt tugev ei oleks. „Tihti on kodus kasutatavate survepesurite surve liialt tugev, mis võib omakorda kahjustada sõiduki värvkatet. Kindlasti tuleks jälgida, et survepesuri rõhk ei ületaks kodus pestes 80-90 baari, pesulates on see enamasti 70-80 baari vahel,“ selgitas Circle K autopesu kategooriajuht.
Foto: Autowäsche