Neljapäev, 21. november 2024
Pühade eel teatas mupo, et võtab suuremate kaubanduskeskuste parklad kõrgendatud tähelepanu alla ja trahvib valesti parkijaid. Murelik lugeja küsib, et millise õigusega mupo teeb eramaal trahvi – enamus kaubanduskeskusi on ju eramaa? Palusime mupol vastata.

Möödunud nädalal andis mupo teada, et keskendub pühade eel ja ajal Tallinna suuremate kaubanduskeskuste parklatele ning trahvib hooletuid sõidukijuhte, kes poodlema rutates oma auto suvaliselt kõnniteele, haljasalale või invakohale jätavad.

Mitu lugejat kirjutasid uudise peale ja küsisid, mis õigusega teeb mupo eramaal trahvi? Nende arvates ei tohiks mupo kiusata teise omaniku maal liiklejaid, õigus trahvida, autosid teisaldada või muid korraldusi jagada peaks olema ainult maaomanikul.

Parkla on liiklemiseks avatud keskkond

Mupo esindaja vastab, et ei oma mitte mingisugust tähtsust, kes parkimiskoha kinnistut omab. Tähtsust omab see, kas see osa kinnistust on avatud liiklemiseks.

Kui kinnistu omanik avab oma kinnistu liiklemiseks, kehtivad seal liiklusseaduse sätted ja mupol on õigus teha järelevalvet parkimise üle s t.  kontrollida, kas sõiduk on pargitud liiklusseaduse nõudeid järgides.

Näiteks Europark ei kontrolli liiklusseaduse täimise nõudeid vaid pakub tasulist parkimisteenust. Kuna parklad on avatud liikluseks, teostab järelevalvet vastav korrakaitseorgan.

Millal valesti pargitud auto teisaldada võib?

Mupo kasutab teisaldamist vaid äärmuslikes olukordades. Üldjuhul piirdutakse kas ainult teavitamisega või siis hoiatustrahviga.

Näiteks kui parkimine on üliohtlik või takistab eluliselt tähtsate teenuste, sh operatiivautode – kiirabi, tuletõrje – ligipääsu ning auto omanikuga ühendust ei saada, sõiduk teisaldatakse.

Esimese sammuna püüab mupo saada ühendust sõiduki omanikuga ja paluda tal oma auto korrektselt ümber parkida. Teade edastatakse ka kaubanduskeskuse infoprogrammi.

Kõige suurem mure ongi autojuhtidega, kes unustavad lihtsa tõsiasja, et parklas tuleb jätta sõidurajad vabaks, et operatiivsõidukid saaksid kiiresti liikuda. Operatiivsõidukite märkamisega on muresid tänavaliikluseski.

Kui paljusid ja keda trahvitakse?

Mupo ei tee eraldi statistikat parklates trahvitud autojuhtide kohta. Ka puudub “edetabel”, millised automargid on kõige altimad invakohale või haljasalale ununema.

Hinnanguliselt on enim rikkumisi põhjustanud automargid seotud Eestis kõige rohkem ostetud autodega. Mida täpsemalt eestlased eelistavad, saab vaadata näiteks maanteeameti sõidukite registrist.

Foori- ja kiiruskaamerate hoiatustrahve saab vaadata PPA portaalist

Mida teha kui märkad valesti parkivat autot?

Invakaardiga sõiduki omanikule tuttav olukord: tuled poodi, aga ettenähtud koht on ummistatud valesti parkija poolt. Või elektriauto omaniku õudusunenägu: kiiresti oleks vaja särtsu juurde, aga e-auto laadimiskohas on V8 mootoriga pikap juba ees.

Sellisel juhul tuleb endas leida üles sisemine kordnik ja teavitada mupo korrapidajat lühinumbril 14 410. Siis on kaks võimalust: korrapidaja proovib ühendust saada sõidukiomanikuga ja paluda tal ümber parkida või saadab kohale lähima antud regioonis töötava patrullekipaaži.

Neis parklates on valesti parkijaid kõige rohkem

Edetabelid on moes. Eriti need, kus saab kellegi rumalusele või hoolimatusele näpuga näidata. Palusime mupol saata meile 3-4 kõige probleemsemat kaubandus- või meelelahutuskeskuse parklat. TOP4 on selline:

  • Ülemiste kaubanduskeskus
  • Mustakivi kaubanduskeskus (Lasnamäe)
  • Mustamäe Elamusspa (Akadeemia tee 30)
  • Tallinna Kaubamaja
Mis saab kui trahv on kadunud?

Praeguse ilmaga on päris lihtne hoiatustrahvi mitte märgata: vihmas vettinud või tuules minema lennanud lipik on nagu nõel heinakuhjas. Ka on autoomanikke, kes kojamehe vahele jäetud teatise külmalt minema viskavad.

Lisaks autole jäetud teatisele saadetakse trahviteade sõiduki omanikule või selle vastutavale kasutajale posti teel tähtkirjaga isiku rahvastikuregistris märgitud aadressil või muul menetlejale teadaoleval aadressil.

Hoiatustrahv tuleb tasuda panka kolmekümne päeva jooksul trahviteate kättesaamisest arvates. Kui sõidukit kasutas keegi teine, tuleb omanikul edastada tegelikult sõidukit kasutanud isiku andmed mupole, sel juhul on võimalik trahviteade saata sellele inimesele, kes seadust rikkus.

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.