Acceleristale kirjutas lugeja, keda ärritavad linnas ikka veel naastrehvidel ringi sõitvad autod: suur kevad on käes ning oleks aeg suverehvid alla panna! Lugeja küsib, millal hakkab politsei trahvima hoolimatuid autojuhte? Vastab liiklusjärelevalvetalituse grupijuht Tanel Pajumaa.
Vaidlus, kas Eestis on mõistlikum kasutada naast-või lamellrehve on sama vana kui Vabariik, ja ilmselt kestab see niikaua kui seadus lubab naastrehve kasutada. Kevadel, kui lumi on ammu sulanud ja väljas plusskraadid, karjub “naelte” krõbin asfaldil valusalt kõrva. Üks meie lugejatest küsibki, millal hakkab politsei kiiruse kõrval mõõtma autojuhtide mõistust ja suure soojaga naeltega krõbistajaid karistama!?
Liiklusjärelevalvetalituse grupijuht Tanel Pajumaa selgitab, et naastrehve võib sõidukil kasutada alates 15.10 oktoobrist kuni 31. märtsini, kuid talviste ilmaolude jätkudes ka kauem.
“Kevadilmad on meil heitlikud, alles aprillikuu alguses seisime silmitsi valge lumevaibaga, kuid nüüd sillerdab soe päike. Just selliste olukordade tõttu lubab liiklusseadus talviste tee- ning ilmastikuolude esinemise korral naastrehve kasutada kuni 30. aprillini,” sedastab Pajumaa.
Rehvivahetusele võiks mõtlema hakata siis kui temperatuurid nii päeval kui öösel on plusspoolel ja sõiduteed on lume- ja jäävabad. Linnades sulavad teed puhtaks loomulikult varem kui külavaheteedel.
Rehvitootjate soovitus on vahetada talverehvid suviste vastu, kui keskmine päevane temperatuur on +7 °C. Alla selle temperatuuri kaotavad suverehvid oma parimad sõiduomadused ja nende kasutamine võib olla ohtlik.
“Kokkuvõttes võib öelda, et rehvivahetuse aega valides tuleb kasutada kainet mõistust – õige aeg on siis kui suverehvi kasutamine on piisavalt turvaline. Ennekõike tuleb jälgida ilma ja teeolusid kui kalendrit,” soovitab PPA liiklusjärelevalvetalituse grupijuht.
Millal politsei “krõbistajaid” karistama hakkab?
Tanel Pajumaa räägib, et politseipatrullid jälgivad nii sõiduautode, busside kui ka veokite rehvide seisukorda igapäevase liiklusjärelevalve käigus. Nii tuvastati äsjastel liiklustalgutel Tallinnas Laagna teel kiirust ületanud sõidukil suverehvid, millel mustrisügavust polnud praktiliselt ollagi.
“Siinkohal tuletangi meelde, et suverehvi mustri sügavus võiks olla 3-4 mm. Kui mustrisügavus on alla 1,6 mm, on need rehvid oma eluea ära elanud. Rehvid on ühed tähtsamad auto osad ja kulunud rehvi tõttu kannatab nii auto juhitavus, kiirendus kui ka pidurdus,” osundab Pajumaa.
Ta lisab, et rehvivahetuse vajadus ei tohiks autojuhtidele ootamatult tulla: politsei loodab, et autojuhid, kes on vastutustundlikud, on praeguseks – või hiljemalt mai alguseks – jõudnud sõidukile töökindlad ja kvaliteetsed suverehvid sõidukile alla panna.
“Need autojuhid, kes ei ole veel jõudnud rehve vahetada, peaksid sellega esimesel võimalusel tegelema,” on Pajumaal konkreetne sõnum kõigile, kes ikka veel pole aru saanud, et selleks korraks on talv läbi.
Kaanepilt: Uku Tampere