Reede, 14. juuni 2024
Dacia Sandero on 2017. aastast alates olnud Euroopa eraklientide seas enimmüüdud auto, mida on kaubaks läinud 2,6 miljonit tükki. Mis on nüüdseks kolm mudelipõlvkonda kestnud Sandero edu saladus, kas ainult hind?

Pärast Dacia Loganit 2004. aastal otsustas Dacia 2008. aastal turule tuua veel ühe revolutsioonilise mudeli: Sandero, jõulise ja paindliku linnaauto kõigile. Aasta hiljem jõudis teedele Stepway versioon, mis andis märku tootja esimestest kavatsustest välisturul. Tänu oma suurtele mõõtmetele, kõrgele kliirensile, praktilisele disainile ja taskukohasele hinnasildile võitis see nutikate ostjate südamed, olles samal ajal ka turvaline.

Dacia Sandero 2008
Dacia Sandero esimene põlvkond

2021. aastal jätkus edulugu kolmanda põlvkonna Sanderoga, mis oli senisest julgema ja kaasaegsema kujustusega ning sai juurde ohtralt nutikaid seadmeid. Sandero muutus atraktiivsemaks, kuid säilitas oma soodsa hinna.

„Sandero turule toomine oli brändi jaoks suur samm ja võimaldas Dacial tõeliselt õhku tõusta. See on ikooniline, sümboolne mudel, mis säilitab oma disaini puhtuse, muutes iga põlvkonna atraktiivsemaks, jõulisemaks ja enesekindlamaks“, ütles Dacia disainidirektor David Durand.

Dacia Sandero Stepway, Vladimir Niinimäki
Dacia Sandero Stepway, foto: Vladimir Niinimäki

Stepway versioon ületas Dacia seatud ootused. Mitmekülgne linnaauto kergemal maastikul sõitmiseks, kuid vähem mahukas kui maastur, oli populaarne kõigis kliendikategooriates. Tänaseks moodustab Stepway versioon 66% Sandero müügist. Siit leiab Indrek Jakobsoni Sandero ja Sandero Stepway võrdlustesti, siit aga Vladimir Niinimäki Stepway arvustuse.

Sandero kolm põlvkonda on kõik edukad olnud, mille tulemusena on mudeli turuletoomisest saadik müüdud sõidukite koguarv 2,6 miljonit. Selle viis suuremat turgu Euroopas on Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Hispaania ja Ühendkuningriik ning täna töötavad 42% müüdavatest autodest keskkonnasõbralike kahekütuseliste bensiini- ja LPG-mootoritega. Sanderot toodetakse neljal liinil kolmes tehases ja uus sõiduk veereb liinilt maha iga minuti järel.

Nutikad lahendused

See edu pole juhuslik. Kui Dacia inseneri-, disaini- ja tootejuhid otsustavad tulla välja uue mudeliga, muutmata brändi DNA-d, kaaluvad nad rohkelt eri võimalusi. Kõik lahendused pannakse mikroskoobi alla, et leida see, mis kõige paremini vastab kliendi ootustele, st on kõige praktilisem kõige taskukohasemalt. Allpool on loetletud kümme näidet kulupõhise disaini ja nutikate lahenduste kohta, mis on aidanud kaasa mudeli mainele ja selle müügiedule.

  • Modulaarne katuseraam – katuselatid saab kergesti reguleerida pikisuunalisest põikisuunalisse asendisse. Katuseboksi, jalgrataste või suuskade hoidmiseks pole vaja eraldi komplekti osta. Uuendus ilmus Dacia valikus esmakordselt koos Sandero Stepway kolmanda põlvkonnaga ja seejärel võeti kasutusele teistel mudelitel, sh Joggeril.
  • Media Control süsteem: armatuurlauale integreeritud dokkimisjaam, mis võimaldab kasutada oma nutitelefoni multimeediaekraanina.
  • Lihtne ja praktiline armatuurlaud, mille kogu ulatuses jookseb iseloomulik tekstiilist riba. Klient saab atraktiivse interjööri ilma kallite materjalide eest maksmata.
  • Katuseluuk, mis ilmus kolmanda põlvkonna Sandero varustusnimekirja.
  • Igapäevakasutatavus ja mugavus. Need kaks sõna on iseloomulikud igale Sandero põlvkonnale. Viimasel generatsioonil on suurendatud tagaistujate põlveruumi 40 mm võrra.
  • Universaalne disain – kuidas kohanduda 44 riigi klientide vajaduste ja elutingimustega, võttes arvesse riiklikku seadusandlust, teede seisu ja reisimustreid? Dacias analüüsitakse kõike üksikasjalikult – näiteks kõigi turgude nõuetele vastamiseks on alati pakutud 16-tolliseid velgi ja rehve.
  • Ajaga kaasas käimiseks oli Sandero uue põlvkonna jaoks oluline pakkuda kaasaegsemaid, uuele disainile paremini sobivaid lahendusi. Näiteks uusimad ukselingid on kaasaegse disainiga, aga „külmiku” tüüpi käepidemete ja lihtsa mehaanilise mehhanismiga. 3. põlvkonnal asub antenn esmakordselt sõiduki taga, varasemalt paiknes see eespool auto katusel.
  • Praktilisus: näiteks keskkonsooli on integreeritud väike konks koti või väikeste isiklike esemete hoidmiseks.
  • Valikud on kohandatud igale maitsele. Sandero kliendid ei ole ühesugused, kuid neid ühendab universaalne soov: omada autot, mis vastaks nende põhivajadustele. Kolmanda põlvkonnaga pakub Sandero mitmeid erivõimalusi: elektrooniline käsipidur, katuseluuk, erinevad polsterdused jne.
  • Mitmekesine ning lojaalne klientuur. Sandero kliendid on väga erinevad, kuid neil on vähemalt üks ühine joon: nad on uhked, et omavad Daciat!

Arvud räägivad enda eest: Prantsusmaal on 20% Sandero ostjatest alla 44-aastased. Uue põlvkonna Dacia Sandero ostjad on keskmiselt kolm aastat nooremad kui eelmise põlvkonna ostjad. Hispaanias on peaaegu ühele kümnest ostjast Sandero esimene uus auto. 64% klientidest Prantsusmaal, Saksamaal, Itaalias, Hispaanias ja Ühendkuningriigis ostavad Sandero hinna, 22% disaini ja 18% brändilojaalsuse pärast.

EAA 2022 Dacia Sandero

39% Sandero ostjatest elab maal, 37% väikelinnas, 10% keskmises/suures linnas ja 10% äärelinnas. Sandero ostjad armastavad looduses aega veeta: 26% armastab jalutada ja matkata, 13% meeldib lugeda ja 12% on innukad jalgratturid. Euroopas kirjeldab 44% Dacia Sandero uut versiooni ostvatest inimestest seda stiilsena, võrreldes 20%-ga, kes ostsid varasema versiooni, kui see müügile tuli.

Seega edu saladuseks ei ole ainult atraktiivne hind, vaid ka kaasaegne disain, milles on ühendatud vastupidavus, kvaliteet, modernsus ning nutikad lahendused, mis on olnud sageli esimesed oma hinnaklassis. Sandero vastab paljude klientide vajadustele ja soovidele ning ei ole siiani oma põhiväärtusi minetanud.

Fotod: Indrek Jakobson, Dacia, Vladimir Niinimäki, Automotiiw

KOMMENTEERI SIIN