Auto on suur väljaminek, mistõttu soovitavad enamik finantsnõustajaid üle oma võimete elamise vältimiseks lähtuda rusikareeglist – auto ei tohi olla kallim kui ostja poole aasta töötasu.
Swedbanki andmetel tõusid Eestis kasutatud autode hinnad 2023. aastal võrreldes 2022. aastaga umbes 10% ning keskmine hind, mida ostjad olid valmis sõiduki eest maksma, ulatus 26 000 euroni. See kajastab aga ainult liisitud autosid, jättes välja odavamad, sularahas ostetud mudelid, seega peaks kasutatud autode turu tegelik keskmine hind olema oluliselt madalam.
Sõltuvalt mudelist ja selle varustusest võib 26 000 euroga saada 3-10 aastat vana kasutatud auto või koguni päris uue auto. Numbeo andmetel oli 2023. aasta keskmine palk riigis pärast maksude mahaarvamist umbes 1612 eurot, seega tuleks sellise auto ostmiseks töötada üle aasta, jättes kõrvale muud elamiskulud.
“Kui arvestada, et auto ei tohiks maksta rohkem kui 6 kuu töötasu, siis Eesti keskmise kasutatud auto ostmiseks peaks inimene teenima vähemalt 4000 eurot kuus. Samas tasub kaaluda ka odavamaid uusi autosid, sest Eesti kasutatud sõidukite turul ei ole olukord läbipaistvuse osas just kõige parem,” ütleb autoekspert ja carVerticali kommunikatsioonijuht Matas Buzelis.
Autode taskukohasus on riigiti väga erinev
Kõige kõrgem kasutatud autode keskmine turuväärtus on Šveitsis, kus auto keskmine hind on ligi 39 000 eurot. Samas on Šveitsi keskmine palk kõigi uuritud riikide seas ka kõige kõrgem – 6377 eurot. Sellele järgnevad austerlased, kelle auto keskmine hind on 28 500 eurot, ja portugallased – 24 200 eurot. Kuigi Austria ja Portugali autode eelarve on sarnane, erinevad palgad oluliselt: Austrias on see 2600 eurot ja Portugalis alla 1100 euro.
Kõige vähem kulutatakse autole raha Ukrainas (ligi 5000 eurot), Lätis (7500 eurot) ja Soomes (8000 eurot). Ka nende riikide ostujõud on väga erinev: Ukrainas on keskmine palk 394 eurot, Lätis 1100 eurot ja Soomes üle 2900 euro.
Kuigi mõnele autojuhile võib tunduda, et mitme kuu töötasu kulutamine kasutatud autole on liiga kallis, tuleb meeles pidada, et kasutatud sõidukid võivad tuua kaasa ka lisakulusid. Paljudel turul olevatel autodel on võltsitud läbisõidud või varjatud kahjustused.
Stabiilsuse märgid kasutatud autode turul
Matas Buzelis lisab, et kasutatud autode müük on stagnatsioonist taastunud ja olukord turul on eelmise aastaga võrreldes parem. Kuna uute sõidukite müük sai uuesti hoo sisse, täienes kasutatud autode turg lõpuks ühe omanikuga kasutatud autodega, mis laiendas tarbijate valikuvõimalusi.
“Oleme tunnistajaks kasutatud autode turu stabiliseerumise märkidele kogu Euroopas. Kasutatud autode hinnad näitavad pidevalt kerget langust ja kasutatud autode pakkumine vastab nõudlusele nende sõidukite järele. Põhjus, miks inimesed oma autosid ei müünud, on lõpuks kadunud – nad ei pea enam aastaid ootama, et omale asendusauto saada,” selgitab Buzelis.
Foto: Pixabay