Kolmapäev, 18. detsember 2024
Autojuhi korraline hooldus on sama oluline kui auto tehniline ülevaatus. Tervisekontroll kord aastas võiks kujuneda rutiiniks, milleta autorooli kergekäeliselt ei istuta. Jagame allpool nõuandeid, millal ja mida kontrollima peaks.

Üldiselt käivad autojuhid autodega regulaarselt hoolduses, kontrollides auto tehnilist korrashoidu sagedamini kui iseenda tervislikku seisundit, tõdevad Ida-Tallinna Keskhaigla Taastusravikliiniku meedikud murelikult.

Loomulikult on autode korralise hoolduse sund autoomaniku rutiinidesse ka reeglite ja nõudmistega kirja pandud, kuid tõele au andes – üks õige autofänn teeks rutiinset autohooldust ka ilma ettekirjutusteta.

Viimasel ajal on meedias kõlama jäänud sõnumid, kus tõdetakse, et liiklusõnnetus on tekkinud juhi terviserikke tõttu (vaata ka Maanteeameti statistikat, analüüsi ja kommentaare avalikkuses 2017. aasta kohta).

2017 oli taolisi liiklusõnnetusi Eestis ainult neli, kuid võib kindel olla, et mitte kõik autojuhi tervisehädadest põhjustatud õnnetusjuhtumid ei jõua statistikasse või meediasse. Seega tegelikkuses võib see probleem olla tõsisem, kui esmapilgul numbrite kaudu paistab.

Maanteeameti analüüsi keskendutakse ka juhtide tervisetõenditele, kuid reaalses elus on nii, et ei juhiluba ega tervisetõend ei ole sõiduki roolis. Seal on ikkagi inimene.

HARRASTUSJUHID JA PROFID

Autojuhtide terviseprobleeme tuleb käsitleda kindlasti kahest erinevast vaatevinklist. Harrastusjuhtidel on „istumisel põhineva edasiveeremisega“ kindlasti omamoodi mured, mis haakuvad inimese üldise tervisekäitumisega laiemalt.

Hädad ja probleemid on lihtsad tulema kui meie eluviis on vabatahtlikult vähese liikumisega. See on inimese isiklik valik veereda punktist A punkti B isikliku autoga ning õhtuti värskes õhus või spordisaalis tervise edendamise asemel diivanil puhkamise valimisega.

Autojuhi kutsehaigust, liikumislaiskust on küllastumiseni käsitletud. Ja tundub, et natukene on ka hoiakutes ja inimese valikutes muutusi sündima hakanud.

Läbi aasta võib inimene endale leida sobilikke tervisespordi üritusi, kus aktiivselt kaasa lüüa. Lisaks liikumisrõõmule on sellistel sündmustel ka kollektiivne sotsiaalne rõõm olla osaline ja nautida massiürituse innustavat õhustikku.

Kevad-suvine hooaeg on siin kindlasti eriliselt intensiivset liikumisvõimalust pakkuv. Lisaks massiüritustele, on metsarajad ja kergliiklusteed nii ahvatlevalt ootel, et peab olema padulaisk või endast mittehooliv selle võimaluse ignoreerimisel.

Enne kirglikuks tervisesportlaseks moondumist aga tasub mõelda sellele, kuidas meie organism selleks kõigeks valmis on. Mida arvab meie süda (mootori korrasoleku kontroll), kuidas on meie jalgade tervis (rehvivahetus ja rehvirõhu kontroll) jne.?

Analooge autojuhi ja auto hoolduses võib leida rohkemgi. Lisaks on tervisega hädas ka professionaalsed autojuhid, kel seljaprobleemid ja ülekaalulisus kollitamas töö iseloomust johtuvalt.

ELU SÄÄSTEV ENNETAV IHUANALÜÜS

Kuidas siis hakata tervislikuks ja iseendast hoolivaks autojuhiks? Mida võiks jälgida ja milliseid terviserikkeid rooli taga vältida?

Kõigepealt võiks teha koormustaluvuse testi, sest kui domineerivalt istuvast eluviisist aktiivseks liikujaks hakatata, võivad parima tahtmise juures kurvad tagajärjed olla nii spordirajal kui ka autoroolis. Süda ei pea koormusele vastu. Lihtsalt.

Sellele ootamatule ja soovimatule juhtumisele annab oma panuse kindlasti ka ülekaal, kõrge vererõhk ja kõrge veresuhkur, mis reeglina ka istuva eluviisiga inimestel sagedasem mure on, kui regulaarsetel liikujatel ja oma tervise analüüsijatel.

Teiseks: jalad, selg ja teised liigesed. Mitte ainult „hiirekäed“ ja „nutisõrmed“ ei kummita meie tänapäeva istuva töö tegijaid.

Kas olete näiteks mõelnud sellele, kuidas jaotub koormus teie jalgade vahel ja mis juhtub jalakestega, kui te sedasi jalgu kontrollimata jooksurajale lähete?

Labajalgade ja säärte piirkonna koormusega seotud valude ja väsimise ning rühihäirete korral aitab tervislikumale elustiilile jalatalla koormusjaotuse kompleksuuring meie kliinikus.

AJATUNDLIK ABI KÄEULATUSES

Meditsiinist saab kindlasti abi, kui häda juba käes. Selg valutab või põlv ei kanna. Ülekaal kummitab ja vererõhk tekitab väiksemalgi liikumisel ebameeldivalt punetava näo ja ähkiva oleku. Arstid tulevad appi.

Kuigi tagajärgedega võitlemise kontekstis oleme harjunud mõtlema, et arstiabile on pikad järjekorrad ja löögile nagunii ei saa. Selle järjekordade ja meditsiini kättesaadavusega on kahetine olukord.

Ja selles osas on mõistlik pigem ette planeerimine ja ennetav hooldus kui pärast hädaolukorras remont. Nii nagu autodegagi. Õigel ajal õli vahetamine pikendab kindlasti auto eluiga ja regulaarne tehniline hooldus samuti. Sama ka autojuhiga.

Tasuta haigekassa teenusena on ennetavas meditsiinis veel arenguruumi. Kuid tervishoiuasutused on juba välja arendanud mõistliku teenuste loetelu, mida igaüks endale mõistliku hinnaga võimaldada saaks. Ei eelda ju ükski autojuht, et auto tehniline ülevaatus või hooldus tasuta oleks. Nii ka autojuhi enda tervisega.

Näiteks Ida Tallinna Keskhaiglas osutatakse teenused, mis peaksid igas autojuhis õhinat tekitama. Eriti kevadel, kui aastaajaliselt aktiivsemaks ja liikuvamaks muutumise periood.

VIIS OLULIST SAMMU TEEL TERVISELE

Ida-Tallinna Keskhaigla Taastusravikliiniku tohtrid toovad vähestele liikujatele ja roolisõltlastele välja viis olulist sammu iseenda tervise eest hoolitsemise alustamiseks.

Enne tegutsema asumist on kindlasti vajalik teha võimalikud analüüsid, et kaardistada isiklikud riskitegurid ja alles siis lisaks autohooldusele oma rutiinidesse plaanida ka oma tervise hooldus:

1. Tervisesportlase koormusuuring – kui palju siis tegelikult ihu jaksab ja süda kannatab.
2. Kehakoostise määramine: võimaldab määrata kehakaalu, kehamassiindeksit, rasvamassi, skeleti lihaskonna massi, lahjade pehmete kudede massi, keha üldist veesisaldust, keha salvestatud energiat, energiakulu puhkeolekus.
3. Jalatalla koormusjaotuse kompleksuuring ja vajadusel individuaalsete tallatugede valmistamine nii spordijalatsitesse kui igapäevaseks tatsumiseks mõeldud jalatsitesse. Et samm oleks kindel ja valusid poleks.
4. Vereanalüüside pakett. Selleks, et kõiki aineid ja vitamiine oleks ihul võtta.
5. Mõistlik ja individuaalne treeningplaan spetsialistide käe all.

Aegu broneerida ja vastuvõttu paluda saab telefonidel 6067878.

Tekst: Kaja Tampere. Pilt: ITK

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.