Reede, 22. november 2024
Maanteeamet võttis enne registreerimist ette poole tuhande Soomest toodud sõiduki andmeid ja avastas, et 504st sõidukist koguni 69 sõiduki läbisõitu oli vähendatud. Seega ettevaatust Soomest sõiduki ostmisel!

Läbisõidunäidu muutmist tuvastati nii Soomest toodud sõiduautodel, veokitel kui mopeedautodel. Ühtekokku oli 14% kontrollitud sõidukitest hodomeetrit tagasi keritud. Praegu tegi maanteeamet heausksete autoostjate eest töö ära. Tegelikult saab igaüks ise Soomes registreeritud sõidukite andmeid kontrollida.

EI SAA HOOLDADA KUI NÄIT VALE

Läbisõidunäit on üks parameeter, mille alusel langetada autoostuotsust. Paljude tootjate ettenähtud kontrolli- ja hooldusintervallid põhinevad sõiduki läbisõidul. Seega et olla kindel, et autot on korralikult hooldatud ning seda ka edaspidi teha, on tähtis läbisõitu teada.

Läbisõidunäidu muutmisel võivad jääda teostamata ettenähtud hooldused, mille tõttu võivad tekkida puudulikust hooldusest tingitud rikked ning halvemal juhul puruneda mõni sõlm, mis võib viia mahukate ja kulukate remontideni.

Lisaks näitab läbisõidunäit loomulikust kulumisest tingitud puuduste võimaliku esinemise riski ehk iseloomustab sõiduki eluea järelejäänud ressurssi. Suurema läbisõiduga sõidukil esineb tihedamini pikast kasutusest tingitud ettenägematuid remonte.

EBAAUS KAUPLEMISVÕTE TOOB TRAHVI

Läbisõidunäidu muutmine on ebaaus kauplemisvõte. Väike läbisõit võib jätta ostjale petliku mulje, et sõidukit ei pea nii põhjalikult enne ostu kontrollima ning ostja ei saa arvestada õigete tulevikus tehtavate kuludega.

Läbisõidunäit on kergesti kontrollitav ka autoehitusest mittetundva inimese poolt ning seetõttu üks lihtsamaid meetodeid sõiduki tulevaste remondivajaduste hindamiseks.

Sõidukite eluiga mõjutavad ka paljud teised elemendid (kasutustingimused, hoolduste korrapärasus jne), aga nende hindamine on palju subjektiivsem ja nõuab erialaseid teadmisi sõidukite ehitusest.

Läbisõit ja sõiduki hooldus- ning remondiajalugu annavad ülevaate sõiduki järelejäänud ressursist ning nende andmete moonutamine on sõidukist parema mulje jätmine.

Liiklusseaduse järgi peavad sõiduki omanik ja vastutav kasutaja tagama, et läbisõidumõõdiku näitu ei muudeta.

Kui Maanteeamet tuvastab sõiduki tausta kontrollides mõne riigi või valmistaja andmebaasist info sõiduki suurema läbisõidu kohta, kui see on olnud Eestis sõidukit kontrollides, edastatakse kogutud info Politsei – ja Piirivalveametile.

Eeltoodud rikkumise eest on ette nähtud rahaline trahv füüsilise isiku puhul kuni 100 trahviühikut ning juriidilise isiku puhul kuni 3200 eurot.

Peale selle lisatakse vajalik info liiklusregistrisse ja on kättesaadav Maanteeameti e-teeninduses oleva sõiduki taustakontrolli kaudu kõigile, kes teavad sõiduki VIN-koodi ja registreerimismärgi numbrit.

ETTEVAATUST, HOIATAVAD NÄITED

Ühe 2008. aastal esmaregistreeritud Hyundai I30 CW puhul tuvastati, et Soomes fikseeriti 14.03.2018 läbisõiduks 362 825 km ning Eestis 28.04.2018 56513 km ehk muudatus -306 312 km.

Ühe 2000. aastal esmaregistreeritud Volkswagen Transporter puhul fikseeriti Soomes 04.01.2018 läbisõiduks 611 648 km ning Eestis 25.04.2018 205 675 km ehk muudatus -405 973 km.

Ühe 2005. aastal esmaregistreeritud Volkswagen Passati puhul fikseeriti Soomes 01.03.2018 läbisõiduks 465 567 km ning Eestis 02.05.2018 267 406 km ehk muudatus -198 161 km.

Ettevaatust kasutatud sõidukite ostmisel ei saa seega kunagi liiga palju olla. Häid nõuandeid vana uue auto ostmiseks leiab Maanteeameti lehelt. Autoostmisest üldisemalt kirjutas meie autor Tanel Tiirik aga siin.

Allikas: Maanteeamet. Foto: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.