Neljapäev, 19. detsember 2024
Kevadine päike on väljas ja on õige aeg meelde tuletada, et auto esiklaasist näeb hästi läbi vaid siis, kui see on nii väljast kui seestpoolt puhas ja klaasipuhastajad heas korras.

Statistika järgi toimub kevadel enim liiklusõnnetusi, kus põhjuseks see, et autojuht ereda päikese tõttu ei märka teist autot või jalakäijat. Sel juhul on eriti oluline valida õige sõidukiirus ning jälgida, et sõiduki klaasid on puhtad.

Hommikuti ja õhtuti madalalt paistev kevadpäike on niisamagi ere, aga oht autojuhi pimestamiseks on eriti suur siis, kui esiklaas on must või kriimustunud.

Mida mustem on klaas, seda rohkem kevadine päike pimestab. Seega ei ole puhas klaas pelgalt esteetika küsimus, vaid puudutab otseselt liiklusohutust.

Autoklaaside regulaarne puhastamine seest ja väljast on väike, ent oluline liiklusohutust suurendav tegu. Talve jooksul on klaaside sisepinnale kogunenud rasva- ja mustusekiht, mis vähendab ja moonutab nähtavust ning selle pinnalt murduvad valguskiired toovad kaasa pimestamisohu.

Klaasipindade puhastamise käigus tuleks ühtlasi üle vaadata klaasipuhasti harjade seisukord, sest halvas korras kojamehed võivad klaasipinda kriimustada.

Kriimudega klaas võib tekitada suuremat pimestamisohtu kui puhas ja terve klaas. Kui vett pühkivatest kojameestest jääb klaasile triipe, on aeg need välja vahetada.

Klaasipuhastite harjad üle vaadatud, tasuks aeg-ajalt kontrollida, kas klaasipesuvedelikku on piisavalt. Eriti oluline on seda teha enne pikemale sõidule asumist.

Kevade tuleku kaasnähuks on kõikjal lärtsuv lumesulamisvesi ja pori. Kui klaasipuhastusvedelik poolel teel otsa saab, võib esiklaasile kogunev ja seal laiali hõõrutav porikiht tekitada üpriski ohtlikke olukordi.

Pimestava päikese vastu tuleks taas välja otsida ka päikeseprillid, sest auto päikesesirmist alati ei piisa. Hea on, kui kasutate polariseeruvaid päikeseprille, mis võtavad maha liigsed peegeldused.

Oluline on silmas pidada, et kui päike häirib, tuleb sõidukiirust vähendada. Väiksemal kiirusel on nii pidurdusaeg kui ka pidurdusteekond lühem. Rusikareegel on, et kui kiirus väheneb neljandiku võrra, väheneb pidurdusmaa peaaegu poole võrra.

STATISTIKA KINNITAB: PÄIKE ON OHTLIK

Märtsist maini tasub olla väga tähelepanelik kõigil liiklejatel – statistika järgi toimub just sel perioodil enim liiklusõnnetusi, mille puhul autojuhid ei märka ereda päikese tõttu teist autot või jalakäijat.

If Kindlustuse sõidukikahjude grupi statistikast joonistub välja, et ere päike on rohkem kui 50% juhtudest märgitud põhjusena kevadel toimunud liiklusõnnetustes.

Allikas: Liikenneturva, IF kindlustus. Pilt: maanteeamet. Tõlkis: Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.