Esmaspäev, 25. november 2024
Kõigil diiselmootoriga autode omanikel on praegu paras aeg hakata eelseisvaks talveks valmistuma. Üleminekuperioodi diislikütus on juba osas tanklates müügil. Alates 1. detsembrist peab talvine diislikütus olema kõikjal saadaval. Miks ja mismoodi seda kasutada?

1. detsembrist peab kõikides tanklates olema müügil külmakindel diiselkütus ent juba alates 1. oktoobrist on lubatud müüa üleminekuperioodi diislikütust. Nii Circle K, Olerex  kui ka Neste on alustanud selle laialivedu.

Neste kuni -20°C külmakindlusega üleminekuperioodi diislikütus jõuab nende tanklatesse paari nädala jooksul, Olerex oma -23°C kütuse kohaletoimetamise aega täpselt ei ütle, tõenäoliselt on oktoobri lõpuks nii nende kahe kui ülejäänud kütusemüüjate valikus külmakindlamad diislikütused olemas.

Eesti Vabariigis peab suvine diislikütus olema vastavuses klass C standarditega (kuni -5°C) ja talvine diislikütus klass 1 nõudmistega (kuni -26ºC).

Eestis loetakse suveperioodiks ajavahemikku 1.mai – 30. september ning talveperioodiks 1.detsember – 29. veebruar. Üleminekuperioodiks loetakse ajavahemikud 1. oktoober – 30. november ja 1. märts – 30. aprill.

TALVISED DIISLIKÜTUSED
Kütusemüüja Suvine diisel Üleminekuperiood Talvine Ekstra
Alexela kuni -5°C -30°C kuni -35°C
Circle K kuni -5°C -32°C milesPlus -32°C
Neste kuni -0°C -32°C Pro Diesel -37°C
Olerex kuni -5°C -32°C

.

Alexela talvine diislikütus on väärtustatud CleanSystem3 lisandiga, mis hoiab toitesüsteemi puhta, vähendab vahu tekkimist kütuses, tõstab tsetaanarvu, vähendab kütusekulu, parandab määrimisomadusi ja tagab mootori sujuvama töötamise ning parema külmkäivituse.

Circle K talvine diislikütus milesPlus sisaldab spetsiaalseid lisaaineid, mis võimaldavad väidetavalt saavutada 2,6%-3,2% kütusesäästu. “Preemiumkütus” tagab parema külmkäivituse, puhastab mootorit ning vähendab diiselmootorile omast müra.

SOOVITUSI AUTOOMANIKELE

Diiselmootor on tundlik organ ning selle pikaealisuse garantii on auto korralik hooldamine. Külmakindlamale diislile üleminekut tuleks kaaluda juba esimeste öökülmadega, eriti tähelepanelikud peavad olema omanikud, kelle auto on pargitud lahtise taeva alla.

Ka sel juhul, kui sõidetakse põhja poole, on ettenägelikkus abiks. Suvine diislikütus sobib kasutamiseks kuni 0 kraadini. Kui õhutemperatuur langeb nullist madalamale, tasub minna üle külmakindlamale diislile.

Autojuhtidel, kelle sõidukite paagis on väiksema külmakindlusega kütust või suvist diislikütust, on soovitatav paak täis tankida külmakindlamat diislit, et paagis olev kütus saaks seguneda. Samuti aitab paagi täitmine vältida mootorile kahjuliku kondensaadi teket kütusepaagis.

Sügisel ja talvel on soovitav hoida kütusepaak alati täis ning tankida vajadusel tihedamini. Kui kütusepaak on tühi, tuleb korraga tankida täispaak. See aitab paagis vaba õhu koguse hoida minimaalsena ning vähendada veeauru kondenseerumist paagi siseseintele.

Miinuskraadidega tekib paagi siseseintele härmatis, mis temperatuuri plussi tõustes sulab veeks ja vajub paagi põhja. Kondensvesi suurendab mootoritõrgete riski.

Ka hübriidajamiga ja bensiinimootoriga autode omanikel tuleks sügisel kõrvu kikitada: külmaga seotud mured on neile enamasti võõrad, ent kui jahedate ilmadega tanklasse asja, tuleks paak “kaelani” täis tankida ning jälgida, et mootoribensiini aururõhk oleks rohkem kui 65kPa.

Mootoribensiin, mis säilitab aururõhku kindlaksmääratud vahemikus, aitab mootorit käivitada madalatel temperatuuridel ja vältida aurukorkide teket (see võib põhjustada mootori äkilist seiskumist). (Loe rohkem siit)

Parameetrite väärtus peaks suvel olema vahemikus 45 kuni 60 kPa, üleminekuperioodil 45 kuni 90 kPa ja talvel 60 kuni 90 kPa.

Allikad: Neste, Olerex, Circle K, Autodna

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.