Uue auto soetamisel on kõige olulisem selgeks teha millised on vajadused, võimalused ning kuidas ostu finantseerida. Kas valida laen või liising? Alljärgnevalt selgitame, millised on plussid ja miinused eri finantseerimislahenduste puhul.
Kui neljarattaline sõber on päevinäinud ja selle pidev remontimine osutub kulukamaks kui auto ülalpidamine, on aeg osta uus sõiduk. Tõenäoliselt ei ole tagataskust kohe õiget summat võtta, eriti, kui on soov osta pisut korralikum sõiduvahend. Nii tulebki jõuda otsusele, kas võtta autoliising või taotleda hoopis autolaenu?
Vaidlus autolaenu ja -liisingu eelistamise üle on sama vana kui need teenused ise. Et asjasse selgust saada, võtsime appi Financer.com nõustaja, et saada ülevaade mõlema teenuse plussidest ja miinustest ja otsuse langetamine lihtsamaks teha.
AUTOLIISING: PLUSSID JA MIINUSED
Autoliisingu peamine erinevus laenu ees on auto omanikusuhe: liisingu puhul ei ole selleks sina. Sul on küll võimalus liisinguperioodi lõppedes sõiduk välja osta ning saada selle ametlikuks omanikuks, kuid perioodi jooksul oled sina vaid vastutav kasutaja. See omakorda tähendab, et liisingul on rida tingimusi, millest mõni on välja toodud siin.
Kaskokindlustuse sõlmimine on kohustuslik, teatud liisingulepingu puhul on määratud ka läbisõidupiirang ja auto kasutamisel tuleb olla väga ettevaatlik, sest kui peaks ilmnema mingeid üleliigseid kulumisjälgi või probleeme, võib juhtuda, et selle eest pead tasuma sina, ehkki tegemist on liisinguautoga.
Ära siiski kohku veel – liisingul on ka hulgaliselt häid külgi. Liisingu kuumakse on tihti soodsam kui laenu puhul, sest laenumakse sisaldab ka intresse. Kõige ahvatlevam on liisingu puhul siiski mugavus ja paindlikkus.
Juhul, kui sa ei soovi 5 aasta pärast sama autoga sõita, võid selle vabalt välja vahetada ja võtta liisingusse uue sõiduki. Nii ei tüdine sa autost ära ja ei pea ka muretsema, remondi pärast, mis vananeva sõiduki puhul on möödapääsmatu.
KAPITALIRENT JA KASUTUSRENT
Liisingud jagunevad veel laias laastus kaheks: kapitalirent ja kasutusrent. Ka nende eristamine on oluline, sest kaasnevad tingimused on üsna erinevad.
Sisuliselt on mõte lihtne – kapitalirendi puhul on liisingu eesmärk auto hiljem välja osta, kasutusrendi puhul aga antakse auto tavaliselt tagasi ja sellega ongi leping lõpetatud.
Kasutusrent on tingimustelt pisut karmim, sest auto tuleks hiljem tagastada ning liisinguandja peaks seda saama uuesti kasutada, seega on valiku tegemisel tähtis mõelda, millised piirangud on vastuvõetavad ja milline oleks teoreetiliselt liisingu eesmärk.
Kui sa eelistad sõita uute masinatega ja ei salli rutiini, siis võib liising olla parem valik. Lõppude lõpuks on sul alati võimalus auto välja osta, kui sul on tõesti selleks soov. Vahe on lihtsalt selles, et sa ei pea otsust tegema kohe.
AUTOLAEN: PLUSSID JA MIINUSED
Autolaenuga saad sa kohe auto omanikuks. Kui liisingu puhul maksad iga kuu sisuliselt auto kasutamise eest, siis laenu puhul tasud auto igakuist osa ostusummast ning intresse.
Kuna autolaenu puhul ei ole sõiduk seotud finantseerijaga vaid üksnes sinuga, on sul tunduvalt rohkem „otsustusõigust“ – auto on sinu oma ning sa võid seda kasutada nii nagu soovid.
Reeglina ei ole sätestatud auto vanusele piirangut, ei tule teha kaskokindlustust ning kui soovid, võid auto laenuperioodi jooksul üldse maha müüa.
Üle ega ümber ei saa ka esialgsetest kuludest, mis laenu puhul võivad olla üsna kõrged. Paljud laenuandjad ei anna autolaenu suuremas ulatuses kui vaid 60-80% auto turuväärtusest.
See tähendab, et ülejäänud summa pead siiski oma taskust maksma, mis võib osutuda probleemiks, kui tahad osta uuemat autot.
Uutest autodest rääkides, on liisingumakse uuel autol tihti tunduvalt soodsam kui summa, mida maksad laenu võttes. Samuti võib kindlustus olla laenaja jaoks kallim – liisinguandjatel on tänu pikaajalisele kogemusele tihti märksa soodsam kindlustus kui eraisikul. Muidugi on võimalik ka ise valida kindlustust, kui sul on selleks soov.
TUTVU ALATI LEPINGUTINGIMUSTEGA!
Olgu tegemist liisingu või laenuga, mõlemal juhul tuleb lepingutingimustega tutvuda. Millele täpselt tähelepanu pöörata, võid lugeda Tarbijakaitse lehelt.
Pole ühte selget lahendust, mis sobiks igaühele ning nii laenul kui liisingul on omad head ja vead. Vali see, mis tundub sulle mugavam – kui eelistad paindlikkust ja ei taha olla autoga aastateks seotud omanik, on liising hea valik.
Kui soovid aga osta kindla masina pikaks ajaks, võib laen olla õige tee. Igal juhul ära unusta konsulteerida ekspertidega enne otsuse tegemist – finantsteenus pole naljaasi.
KALKULAATOR: VAATA, KAS SULLE SOBIB LAEN VÕI LIISING
Kaanepilt: Pixabay