Esmaspäev, 18. november 2024
Kevadine teedelagunemise aeg on täies hoos ning auke, lohke ja pragusid tekib teedele kiiremini kui teehooldajad neid likvideerida suudavad. Mida teha, kui kuulud nende õnnetute hulka, kelle auto ratas tabab löökauku?

Peamine põhjus miks teed lagunevad ja iga natukese aja tagant võib ka linnatänavatel kohata mõnd suuremat löökauku on naastrehvid. Alles seejärel võib süüdlasena nimetada Eesti heitlikku ilma, kus temperatuuride kiire vaheldumine tekitab teekattesse pingeid, mis omakorda võivad kasvada pragudeks ja aukudeks.

Hooga löökauku sõitmine ei tähenda head ei autojuhile ega sõidukile: juht võib kehvemal korral saada kaelalahase või kaotada hambaproteesid, auto aga nii kõvasti viga saada, et teekonna lõpp on romulas.

KÜMNETE TUHANDETE EEST KAHJU

Meie kliimas on löökaugud autojuhtidele ja autosid kindlustanud ettevõtetele tõsiseks peavaluks, sest igal aastal toovad need kümnete tuhandete eurode eest kahjusid.

Enamikel juhtudel on tegemist rehvide või velgede purunemisega, suurema kiiruse või ohtlikuma augu puhul võivad aga lisaks veermikule saada kahjustusi ka muud sõiduki keredetailid.

Näiteks registreeris ainuüksi Seesam kindlustus 2017. aastal 66 löökaugust läbisõitmise tagajärjel tekkinud kahjujuhtumit. Keskmiselt oli ühe sellise kahjusumma suuruseks 747 eurot, suurim väljamakse summa küündis aga 3900 euroni.

Kindlustajate sõnul on löökaukude kõrghetk just kevadel, mil lumi on sulanud ja usinad teetöölised pole veel jõudnud teid parandama hakata.

SÕIDA TASA AUGUST MÖÖDA

Löökauku sattumise üllatusest loobumiseks tuleks kevadistel teedel sõita ettevaatlikult ning panna tähele löökaukude eest hoiatavaid teemärke. Abiks on ka Waze, kuhu juhid jooksvalt ise teel varitsevaid ohte üles märgivad.

Kui aga hoolimata ettevaatlikkusest on auto sõitnud läbi löökaugu, tuleb õnnetuse järgselt kindlasti lasta politseil fikseerida sündmuse toimumiskoht.

Kaskokindlustusega auto omanikule hüvitab tekkinud kahju kindlustusfirma, mis omakorda esitab hüvitisnõude tee valdajale. Autoomaniku kahju piirdub sel juhul omavastutusega, mille saab tagasi nõuda teeomanikult.

Kaskokindlustuseta auto puhul tuleb kahju sündmuskoht nõuetekohaselt fikseerida ning lasta autoparandusega tegeleval ettevõttel hinnata remondi maksumus.

Isegi, kui juht peab remondikulu alguses ise kandma, saab hiljem kahjunõude koos remondikulu dokumentidega esitada teeomanikule. Valmis tuleb olla ka selleks, et kahjude hüvitamise otsus tee valdajalt võib osutuda võimalikuks alles pika kohtutee tulemusena.

ABC: MIDA TEHA KUI ON JUHTUNUD?

* Kui on näha, et tee on auklik, tuleks kiirust vähendada ja hoida soovituslikust suuremat pikivahet. See annab aega auku märgata ja august sujuvalt mööda sõita.

* Kui auku sõitmine osutub aga vältimatuks, tuleks vahetult enne auku sõitmist vabastada pidurid. Pidurdavate ratastega auku sõitmine suurendab sõiduki detailidele mõjuvat koormust ja võib seega suurendada kahju tekkimise võimalust.

* Löökauku sõites peata sõiduk koheselt ning vaata üle vigastused. Pööra tähelepanu rehvidele, velgedele ja silladetailidele.

* Ka juhul, kui vigastus ei paista kohe välja, tuleks sündmuspaik siiski igaks juhuks fikseerida ning sõita ettevaatlikult ja veenduda auto kasutamise ohutuses.

* Õnnetusjuhtumi fikseerimiseks kutsu politsei, kes pildistab sündmuskohta ning mõõdab löökaugu sügavuse, pikkuse ja laiuse. Juhtumi fikseerimine politseis on vajalik teeomanikult hüvitise saamiseks.

Täiendavat infot löökaugu läbi tekkinud kahju hüvitamiseks leiab:

Liikluskindlustusfondi lehelt
Maanteeameti lehelt

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.