Võtmeta avatavad ning käivitatavad autod sõltuvad päris palju ühest pisikesest detailist – puldi patareist. Kui patarei on tühjaks saanud, ei saa ka auto uksi nupuvajutusega avada. Kuidas uksi avada kui võtmepult on kutu? Selleks on õnneks mitu võimalust.
Võtmepuldid ning targad võtmed, mis võimaldavad uksi avada lingipuudutusest, on sõiduautodel levinud lisavarustus. Varasemalt on jutuks olnud “puldiautode” turvalisus ning oleme jaganud soovitusi nutikate võtmete kaitsmiseks, kuid kõige sagedasem mure ei ole mitte vargus vaid ootamatult tühjaks saanud puldi patarei.
Patarei võib tõepoolest “laksust” tühjeneda, põhjuseks näiteks pakane või liigne õhuniiskus või on võti jäänud vihma kätte. Ka päikese kätte vedelema jätmine pole patareile hea. Sellepärast soovitatakse võtmepuldi patareid aastas üks kord vahetada.
Kui häda käes ning patareivahetus ununenud, on mitu võimalikku lahendust: korralikult autoomanikul lebab kusagil sahtlinurgas varupult, millega auto uksi avada saab. Kui see on kodeerimata, siis võib muidugi lähimasse kauplusse patarei järele minna, aga saab ka teisiti, kasutades paari “salanippi”.
Võtmepuldi patarei vahetamine
Kui olete otsustanud ise patareid vahetada, siis tehke oma võtmepuldiga lähemat tutvust. Puldi ühes otsas on peen pilu, millesse tuleb võimalikult täpse liigutusega sisestada õhuke peene otsaga abivahend, näiteks küüneviil ja puldi kaas õrnalt lahti lükata.
Targa võtmemooduli patareiga on natuke rohkem pusimist, aga seegi on tehtav. Peamine, säilitage rahu ning kohelge pulti õrnalt. Vajutage patareile ja suruge see hoidikust välja. Pange uus patarei, laduge pult kinni tagasi, ja tehtud.
Patarei tüüpi saab kontrollida auto käsiraamatust või teenindusse helistades. Kui ise hätta jääte vahetamisega, laske pult korda teha volitatud esinduses või vastavas teeninduspunktis. Meie kasutame selle loo juures Kia Proceedi pilte.
Autouste puldita avamine
Paljudele autoomanikele on teadmata, et ka võtmeta avatava auto võtmepuldi kesta all peitub tavaline võti ning enamasti on autolgi traditsiooniline lukuauk olemas – esmapilgul seda ei näe, sest see on varjatud.
Seega tuleb võtta võtmepult või nutivõti ja selle seest tõmmata välja tavavõti.
Tavavõtme avamise juhendi leiab käsiraamatust, aga ka Youtube’is on hulgaliselt videosid, kuidas seda teha. Uuemad autod on lahendanud probleemi “päästikuga”: tuleb vajutada puldi küljel olevat võtmekese nuppu ja voila! käes!
Kui tavavõti käes, tuleb see pista emma-kumma esimese ukse lukuauku ja uks avada – kui kesklukk ei tööta hästi, on mõistlik avada alati juhipoolne uks. Kui lukk lahti, tõmmake ukselinki ja see avaneb.
Auto puldita käivitamine
Uuemaid autosid käivitatakse nupuvajutusega. Ent kui auto ei tunne võtmepulti ära või see on tumm, tuleb leida teine lahendus. Appi tuleb hädakäivitussüsteem.
See võimaldab sõidukit käivitada kui paigutada võti teatud kindlasse kohta ja samal ajal vajutada start-stopp nuppu. Kus “see kindel koht” on, saab lugeda kas käsiraamatust või teenindusse helistades.
Auto puldita lukustamine
Aga võib juhtuda ka nii, et autot ei saa lukustada, olgu siis põhjuseks tühi aku või puldipatarei. Tänapäevastel autodel sageli ustel lukustusnuppu pole. Juhiukse saab küll lukku tavavõtmega, ent teisi uksi mitte, kui kesklukustus ei tööta.
Sellisteks olukordadeks on sõidukitel hädalukustussüsteem. Enamasti on ustel kaitsva katte all mehaaniline lukustus, mille saab võtme abil keerata ja kui uks nüüd sulgeda, jääb see lukku.
Mehaaniliselt lukustatud uksi saab avada seestpoolt lingist, välja arvatud juhul, kui lapselukk on peal. Seega enne kui hädalukku kasutada, tuleb võtta tagaustelt maha lapselukk. Õige nupp paistab kätte kui uks avada ja kükitada või siis kummarduda ukse otsa juurde: seal see on “child lock”. Tõmmake hoovake “off” asendisse.
Kui juhtub, et olete autos kinni ja lukustus mingil põhjusel ei tööta, laske aken alla ja avage autouks käega väljastpoolt – seda muidugi juhul, kui aknad elektrooniliselt avanevad. Sel juhul on õnnelikud need, kel kuskil aknavänt käepärast.
Omaniku käsiraamatus on täpselt kirjas, kuidas need lahendused töötavad. Kui sellega eelnevalt end kurssi viia, saab vältida üsna korralikku aja-, raha- ja närvikulu.
Võtmepuldi võimaliku vea tuvastamine
On rida juhtumeid, kui võtmepult või nutivõti ei toimi. Enne kui patareid vahetama hakata, tuleks üle vaadata, et võti ei oleks süütelukus, pult poleks autost liiga kaugel (10m on tavaline toimimisraadius).
Ka peaks tegema kindlaks, et läheduses poleks teisi sõidukeid – teine nutivõti võib sidet segada, ja signaali levi oleks hea (kõrged puud, paks hekk, betoonsein takistavad levi), väljas ei oleks käredat pakast või ei olda sattunud radarite mõjuvälja.
Pulti ei tasuks taskusse panna nutitelefoniga koos, telfa signaal võib võtmepuldi lolliks ajada. Niiskusega puldil nuppe korduvalt pressides võib selle lolliks ajada.
Kui auto uksi tavavõtme või ukse lukustuslüliti abil kiiresti mitu korda lukust lahti teha ja lukustada, võib isegi kesklukk ajutiselt “kinni joosta” ehk blokeeruda. See on vajalik vooluahela kaitsmiseks ja süsteemi kahjude vältimiseks.
Kokkuvõtteks: säilita rahu ja mõistlik meel
Autoga juhtub ikka ühte ja teist. Peamine on säilitada rahu. Võimalik, et sõiduk ongi juba nii “tark”, et selle uksed avab lisaks võtmele ka nutirakendus. Kui te ise ei saa uksi avada, paluge seda teha pereliikmel või kolleegil: äpiga avatavate autode eelis ongi kasutajamugavus. Kes iganes, kust iganes saab uksed distantsilt avada.
Kui aga on täitsa tavaline “puldiauto”, siis proovige viga tuvastada ja leida sobiv lahendus. Kui teil on kiire, tellige takso ja lahendage probleemi siis, kui saate süveneda. Kiirustamine võib päädida liigsete kulutustega.
Kaanepilt: Ylle Tampere