Teisipäev, 19. november 2024
Maanteeameti kampaania paneb lapsevanematele südamele, et laps peab õppima jalgsi linnas liikuma. Laste autoga kooli ja koju sõidutamine ja täiskasvanute poolt liiklusreeglite eiramine annab tulemuseks kogenematu liikleja, kes võib reguleerimata ülekäigurajal õnnetusse sattuda.

Eestis saab igal aastal reguleerimata ülekäigurajal kannatada kümneid alla 15-aastaseid lapsi. 2017. aastal sattus jalakäija või jalgratturina teed ületades õnnetustesse 48 last. Risk, et teed ületades midagi juhtub, on laste puhul kaks korda suurem kui täiskavanutel.

Lapse liikluskäitumine on otsene peegeldus täiskasvanute liikluskäitumisest.  Laps kes on alati autoga sõitnud ei oska arvatagi, kui vähekaitstud on jalakäija ja jalgrattur. Liiklusõnnetuses jäävad need alati kannatajateks.

“Lapsevanema õige eeskuju ning koos ohutu liiklemise harjutamine aitavad lapse kooliteed turvalisemaks muuta, kuid oluline roll laste liikluskäitumisele on ka teistel täiskasvanutel, kes oma käitumisega liikluses laste otsuseid mõjutavad,“ selgitab Maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Eve-Mai Valdna.

Ta selgitab, et lapsevanema ja kaasliiklejate eeskuju on laste jaoks vajalikud, et edaspidises elus tuldaks toime ohuolukordadega. Paraku ei mõtle tänapäeval keegi, et oma last aina autoga kooli, trenni ja kinno sõidutades võetakse väikeselt inimeselt võimalus saada jala käimise kogemus. Liikumise rõõm jääb olemata, liiklus hakkab tunduma millegi õudse ja ebaturvalisena.

„Lapsevanema õpetus ja teiste liiklejate eeskuju on lapsele väga vajalikud, et ta oskaks ohutult ja teistega arvestavalt liigelda. Aastatega laienev liiklemisraadius viib neid kohtadesse, kus nad varem ei ole viibinud. See paneb lapse olukorda, kus ta peab iseseisvalt õigeid otsuseid vastu võtma ning leidma ohutuima liikumistrajektoori,“ selgitab Eve-Mai Valdna.

5 NÕUANNET OHUTUKS TEE ÜLETAMISEKS

Alljärgnevad nõuanded on mõeldud kõigile täiskasvanutele järgimiseks ja alanejatele sugulastele selgeks õpetamiseks. Kasulikke nõuandeid jagab rohkem teeületuse kampaanialehe.

1. Ole tähelepanelik ja mõtle, kus ja kuidas on ohutu teed ületada!
2. Peatu ja vaata alati enne kui teele astud – sõidukid ei saa kohe pidama!*
3. Teed ületama asudes püüa saavutada autojuhiga silmside!
4. Keskendu tee ületamisele: pane nutitelefon käest! Võta klapid peast!
5. Varu aega, ära kiirusta sihtkohta. Elul ei ole hinnasilti.

*Sõidukiirusel 50 km/h on peatumisteekond kuival asfaldil ligi 28 meetrit, märjal asfaldil 38 meetrit ning lumisel asfaldil 62 meetrit.

VAJALIK KAMPAANIA

Maanteeameti teeületuskampaania „Sina oled ettenäitaja, et tema oleks ettevaataja“ toimub 22. augustist 19. septembrini. Esmakordselt on kampaania sihtrühmaks lapsevanemad, kelle laps(ed) käib/käivad 1.–6. klassis.

Kampaania raames toimub 31. augustist 7. septembrini esmakordselt „Lapsega jalgsi liiklemise nädal“, mille eesmärk on innustada lapsevanemaid koos lapsega liiklemist harjutama.

Suured musta-valge-kollases toonis plakatid linnatänaval ei tohiks märkamatuks jääda ühelegi autojuhile ega jalakäijale. Korraks võiks peatuda ja lugeda, mis sinna on kirjutatud.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Tõsiasi, et vaid mõni üksik meist on igapäevaselt eeskujulik jalakäija: kõige rohkem patustamisi tuleb ette ülekäiguradadel. Me ei jaksa oodata lubavat foorituld ega viitsi kõndida 30 meetrit kaugemal paistva reguleerimata ülekäigurajani.

Miks arvame, et väikesed silmapaarid meid ei jälgi ega meilt õpi? Õpitakse mitte ainult õigeid asju. Kahjuks. Teeb isa, teeb ema, teeb laps. Kellelt siis veel elamise mustreid omandada? Kui ema-isa elukogemuse pealt oma nahka päästa suudavad, väike inimene seda ei oska. Tulemuseks on üks lapsohver liikluses rohkem.

Allikas ja pilt: maanteeamet

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.