Esmaspäev, 18. november 2024
Rehvirõhk mõjutab nii auto manööverdamisvõimet, pidurdusteekonda, kütusekulu kui ka rehvide eluiga. Kuigi uutel autodel on peal elektroonilised rõhuandurid, tuleks aeg-ajalt rehvirõhku ka käsitsi kontrollida ning rehvid üle pumbata.

Paljud autojuhid kontrollivad rehvirõhku kaks korda aastas, rehve vahetades. See aga on hooletu lähenemine, mis perspektiivis võib valusalt kätte maksta. Korralikud, õige rõhuga rehvid võivad päästa liiklusõnnetuse korral mõnegi elu.

MIKS SEE OLULINE ON?

Õige rehvivalik, nende paigaldamine ja rehvirõhu järjepidev kontrollimine on turvalisuse A ja O. Keskmine sõiduauto puutub rehvide kaudu vastu maad vaid 40 cm2 ulatuses ning ühtviisi halb on nii rehvi üle- kui alarõhk.

Kui rehvirõhk on näiteks 80% soovitatud rõhust, väheneb rehvi eluiga umbes 20% võrra. Kui rehvirõhk on liiga kõrge, väheneb kokkupuutepind teekattega. See omakorda mõjutab sõiduki juhitavust ning pikendab oluliselt pidurdusteekonda.

Ebakorrektsest rõhust võivad anda märku mitte ainult lohkuvajunud vaid ka ebaühtlaselt kulunud rehv. Kui näiteks rehvi üks pool on rohkem kulunud, on see märk kas valest rehvirõhust või mehaanilisest probleemist auto veermikus.

KAKS KIVISSE RAIUTUD REEGLIT

[dropcap]! [/dropcap]Rehvirõhu kontrollimisel kehtib rusikareegel: tee seda “külmade” ehk soojaks sõitmata rehvidega kord kuus. Märgi näiteks kalendrisse iga kuu kolmas reede rõhukontrollipäevana ja leia hommikul see 5 minutit, et auto papud üle käia.

[dropcap]! [/dropcap]Vale rehvirõhk suurendab auto kütusekulu, lühendab rehvi eluiga ja halvendab teelpüsivust. Liiga madala rehvirõhuga sõites võivad rehvid üle kuumeneda ja kahjustuda. Rehvirõhk mõjutab sõidumugavust, teepinnalt kostuvaid helisid (müra) ning juhitavust.

NIPP: KUS ON KIRJAS REHVIRÕHK?

Valdavalt jääb õige rõhk 2,2-2,5 ühiku vahele. Kust aga teada saada, mis on sinu auto rehvide jaoks see õige rõhk? Vaata juhiukse posti või kütusepaagi luugi sisekülge: emmal-kummal on õige rehvirõhk kirjas.

Siiski tasub korra üles otsida ka auto käsiraamat ning sealt vaadata üle suvised ja talvised soovitatavad rehvirõhud. Kui käsiraamat kaotsis, siis võta ühendust teenindusega ja küsi oma auto kohta nõu.

Vanemate autode puhul võib kleebis olla kulunud, sellisel juhul leiab vajaliku informatsiooni internetist – seda muidugi juhul, kui auto sõidab endiselt tehasevarustusse kuuluvatel velgedel.

Kui märkate, et rõhk vähenes ühes rehvis poole võrra, aga teistes on jäänud samaks, peaks olema tähelepanelik ja kiiresti reageerima.

Rehvis on arvatavasti vigastus (näiteks nael), mille peab kõrvaldama. Probleemi ignoreerimisel võib rehv õhust täielikult tühjeneda teile kõige ebasobivamal ajal.

Ja kui rehv on saanud kannatada, siis loe uuesti meie lugu, milles õpetasime ise väikesi vigu parandama.

https://www.youtube.com/watch?v=dIeOIYkmj4E

MIKS REHVIRÕHK MUUTUB?

Rehvirõhku mõjutab olulisel määral temperatuur – näiteks ilma soojenemisel rõhk rehvides kasvab, aga jahenemisel kahaneb.

Samuti tõuseb rehvirõhk pikal ja suure kiirusega teekonnal, mistõttu pole otstarbekas kontrollida rehvirõhku reisides vaid pigem hommikul, mil rehvid pole veel soojaks sõidetud.

Rõhk võib langeda ka kulunud ja koos rehviga mittevahetatud ventiili tõttu, aga seda võib loomulikult põhjustada ka mõni väline vigastus.

Rehvirõhu muutumust pole juhil alati lihtne märgata, kuid korrektse rõhu olulisust kinnitavad ka Euroopa Liidu nõuded. Rehvirõhu jälgimissüsteem (Tyre Pressure Monitoring System, TPMS) on üks esimesi turvaelemente, mis on saanud kohustuslikuks kõikides EL müüdavates uutes autodes.

Alates 2014. aasta novembrist on TPMS iga liinilt maha veerenud automudeli standardvarustuses. Veelgi varem on kohustuslikuks tehtud ainult ohutussüsteemid nagu seda on blokeerumisvastane pidurisüsteem (ABS) või elektrooniline stabiilsuskontroll (ESC).

Ja ehkki tundub, et TPMS süsteemiga on elu muretu – auto teeb kogu töö ise, on autoajakirjanike pikaajaline ja laiapõhjaline kogemus, mis hõlmab eri tootjate väga erinevaid mudeleid, näidanud, et automaatika võib olla aga terve mõistus peab jääma: ka uute autode puhul tuleb rõhku käsitsi aeg-ajalt üle kontrollida.

Allikas: Good Year, Rehvipood blogi

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.