Igakevadist Genfi autonäitust loetakse üheks olulisemaks Euroopas: erinevalt teistest pole see pidanud eksponentide nappuse üle kurtma, otse vastupidi, kõik ei ole marjamaale mahtunudki. Tänavune varakevad tuleb järjekorras juba 90ndale GIMS-ile aga teisiti: suured autotootjad, sh Peugeot on otsustanud sõust loobuda.
Iga enesest lugupidav autoajakirjanik broneeris lennupiletid Genfi juba mitu kuud tagasi ning sebis aegsasti majutuse, sest märtsi alguses on peaaegu et võimatu löögile saada.
Pressipäevade eriüritustele pääsemiseks tuleb saata koopiaid oma värskematest lugudest ning põhjendada, mida ja miks täpsemalt kajastada on kavas. Kirsiks tordil on peatoimetajalt korralik soovituskiri ja rahvusvaheline pressikaart. Genf on kõrgetasemeline autonäitus, kuhu saavad vaid… parimad meist.
Jaanuari lõpus-veebruaris teeb autoajakirjanik agaralt kodutööd, tutvub eksponentidega, lepib kokku intervjuusid ja koostab eriürituste ajakava. Kaks pressipäeva lähevad kui lennates.
GIMS-i meedia tähtsündmuseks on COTY 2020 võitja väljakuulutamine pressipäevade eelõhtul, 2. märtsil. 7 finalisti on BMW esimene seeria, Ford Puma, Peugeot 208, Porsche Taycan, Renault Clio, Toyota Corolla ja Tesla Model 3.
See saab olema põnev lõppheitlus, ja võimalik, et sama elektriline kui mullu, mil ülinapilt võitis tiitli Jaguar I-Pace e-auto. Tänavu on superfinaalis 2, mööndustega koguni kolm (e-208) elektriautot ja seitsmik tervenisti ülitugev.
Peugeot otsustas loobuda vaatamata COTY-le
Olenemata sellest, et Peugeot 208 on COTY seitsme finalisti seas ning arvukalt auhindu juba võitnud, otsustas PSA imelaps GIMS-i tänavu vahele jätta. Miks!?
Põhjusi on mitmeid. Peamine kindlasti see, et kaks olulist uudismudelit, Peugeot 208 ja 2008, mis mh on saadaval e-autodena, on esitletud ja ka kolm pistikhübriidi üle Euroopa müügile jõudmas. Ideeautode puudust lõvimajas muidugi ei ole, aga Genfi näitusele minnakse tavaliselt ikka täiskomplektiga ehk ideest teostuseni, müügile jõudvate autodeni.
Teiseks on autonäitused kaotamas oma senist sära ja külgetõmmet: valdavalt on suured ekspositsioonid staatilised ja näituseala atraktiivseks tegemine tähendab tootjale enamasti suuri kulusid.
Isegi kui näituse kõrval on proovisõiduala, koht kus teha endleid ja kasvõi kukerpalle, ei ole paista, et rahvast hordide kaupa imet vaatama viitsiks tulla – trendid on muutunud.
Noored ei viitsi teha juhilubagi ning auto omamine on nende jaoks tähtsuselt tuhande viiesajandal kohal. Palju lihtsam on võtta ja kasutada ja unustada. Jagamismajandust pöörlevalt postamendilt tutvustada on aga naeruväärne.
Peugeot pole esimene loobuja
Päris esimese “tehke ise oma Genfi, meie teie liivakasti ei tule” – ütleja au prantslased endale ei saa, kõigepealt ütles oma “ei” sõna Lamborghini, mis tänu Urusele on viimasel ajal oma müüki kordades kasvatanud ja võib rahulikult uusi ideid ellu viia.
Staatilised autonäitused, kus kõrghetkeks on uudismudeli kangast vabastamine või selle platel ringisõidutamine nii, et inimesed jumalapärast kabiini ei pääseks nuppe näppima, on tootjaid ära tüüdanud.
Rahakotirauad hoitakse ontlikult koos nagu süüta neiu põlved – iial ei või teada, millal tuppa sajab järgmine peast soe euroametnik, kes käsib seelikut veel lühemaks lõigata ja nõuab smoki juurde ujumismütsi kandmist, et tuuletakistust vähendada.
Mida seal näitusel niiväga näidata olekski…? Suu tuleb ilusate silmade all kinni hoida igal juhul kui ei soovi järjekordse sooja õhu skandaali ja miljonitrahviga riskida. Kuhu ka ei vaataks, pole ühtki põhjendust, miks peaks Godot’ ootama kui saab minna inimeste sekka ja neile päriselt päris asju müüa…
… aga tõmbab teised kaasa
Kui Peugeot ei osale, pole mõtet Genfist otsida ka Opeli või Citroëni näitusenurka. PSA põhibrändid on sel kevadel seal, kus liigub ostjamat rahvast, sest valmis uudismudelite rivi on pikk.
PSA uue partneri FCA margid on siiski (veel) esindatud, aga arvata on, et edaspidi otsustatakse nendegi osalemine peamajas, kus istub 10+1 liikmeline juhatus (Tavares, 6 prantslast, 4 itaallast), kelle sõna jääb alati peale.
Tundub, et loobujaid on veelgi: näiteks ei õnnestu GIMS-i eksponentide nimekirjast leida Volvot, see-eest ikooniline Polestar on olemas. Hondat ei ole, Subarut ka mitte, Toyota ja Lexus on aga uhkelt esindatud.
Päris sajaprotsendilise kindlusega ei saa täna öelda, kes osaleb, kes mitte, sest GIMS andmeid ajakohastatakse ning nimekiri on lukus siis kui see on lukus: näitusel. Ajakirja AutoPlus teadmisel on tänavu loobujaid aga palju.
Kahju, aga… väga ei ole ka
Muidugi on puhtast vanainimesest kahju, et ta oma üheksakümnendat tähtpäeva poolte sõpradeta tähistama peab ja lõvikutsikatele pai teha ei saagi.
Samas ei ole ka kahju, sest maailm ongi kiirelt muutumas, digiajastu võtab üle ning lennuhäbi kõrval hiilib Euroopasse ka autohäbi tont.
Mitte-huvilisele ongi arusaamatu, miks üle maailma kümned tuhanded inimesed Šveitsi kokku lendavad, et rüseledes iga 15 minuti tagant uuele pressikonverentsile kiirustada – mõistlikum oleks asi ju inimestele kätte anda, et nad saaks seda rahulikult uurida ja katsetada kohapeal.
Genfi-vanakesele lohutuseks, et teistel, palju noorematel on ammu enne teda olnud juba halb ja üksik ning näiteks on New Yorgi autonäitusest teada, et Audi ja mersu lasevad selle üle ning VAG väldib Pariisi. Niisiis, ei midagi isiklikku.