Mõni aeg tagasi imbus meediasse info, et Toyota arendab vargsi uudset akutehnoloogiat, millega varustada tuleviku elektrisõidukid. Tahket elektrolüüti kasutav aku võimaldaks lühemat laadimist ja pikemat sõiduraadiust. Elon Musk ironiseerib Toyota arenduse üle, ja tõdeb, et kui selline aku oleks võimalik, oleks Tesla selle juba ehitanud.
“Tahked” akud ei ole tegelikult teab-mis-uudis, vaid autotööstuse jaoks ei ole seni sada protsenti sobivat lahendust suudetud välja mõelda. Toyota on üks esimesi, mis jonnakalt püüab vabaneda elektriautode akuneedusest ning peaks kinnitamata andmetel aastal 2022 välja tulema oma esimese särtsusõidukiga, mis on suutnud seljatada seniste e-sõidukite suurima probleemi.
Uudne aku on autotööstuses oodatud mitmel põhjusel: see on kergem, võimaldab kiiremat laadimist, ja peab kauem vastu. Ennustatav sõiduraadius on kolmandiku jagu liitium-ioonakudest suurem. Kui praegu sõidavad tublimad elektriautod ühe jutiga 500 kilomeetrit (Tesla Model S kangem variant väidetavalt isegi 1000 km), siis tulevikus peaks 800-900 km ühe laadimisega olema saavutatav.
Sugugi mitte kõik autotootjad ei usu innovatsiooni võimalikkusse, ja eriti sellesse, et Toyotal võiks tahke aku valmistamine õnnestuda. Üks asi on edeneda laboritingimustes, hoopis teine uue aku seeriatootmine.
Kõige häälekamalt on oma kahtlusi väljendanud Elon Musk, kellelt küsiti Toyota arenduse kohta kommentaari äsjasel Tesla rahastuskonverentsil, kus investorid puiklemata järjekordsed sajad miljonid dollarid ettevõtte edendamiseks letti ladusid. Vastuseks Musk vaid ironiseeris.
“Tesla on maailma suurim liitium-ioonakude ostja. Kas te teate, kuhu inimesed kõigepealt tulevad, kui neil on liitium-ioonaku? Meile, sest me oleme suurim klient,” teatas Musk. Ja lisas, et kui tahke aku masstootmine oleks võimalik, oleks Tesla selle juba teoks teinud.
Me saame Muski irooniast aru ent asetame tema vastuse siiski ka ajaloolisse konteksti. Kuni aastani 2010 oli Toyota Tesla olulisemaid partnereid. Sealt edasi said neist konkurendid. Kui Toyotal õnnestub nüüd kübaratrikk teha, ja ehitada valmis toimiv tahke aku, on Teslal vesi ahjus – autode ehitamisel on Toyotal Tesla ees edumaa, olgem ausad.
Pisut murelik on ka Tesla tehniline direktor JB Straubel, kes tunnistas, et kompaniis ollakse ettevaatlikult optimistlikud Toyota arengute suhtes. Selgub, et Tesla on testinud mitmeid tahke elektrolüüdiga akuversioone ent pole siiani õnnestunud. “Muretsemiseks pole põhjust, me ei näe tulemas midagi, mis meie strateegiat kõigutaks,” ütles Straubel.
Üks teinegi konnasilm kipub Tesla kõneisikutele natuke valu tegema: Stanfordi ülikoolis on valminud tehnoloogiline lahendus, mis võimaldab elektriautosid laadida neid juhtme otsa lükkamata. Esialgu on innovatsioon arendusjärgus, aga sellest loodetakse palju. Praegused kiirlaadimisvõrgustikud võivad ühel päeval lihtsalt ajalooks saada.
Induktsioonlaadimist katsetavad nii VAG, Toyota, PSA kui Nissan-Renault. Nemad on ametlikult teada andnud, et püüavad leida lahendust, laadida autosid “käigu pealt”. On ilmselt aja ja pakkumise küsimus, milline suurkorporatsioon teadlaste seljataha astub ja õigused uuele arendusele omandab.
Kui tõesti on võimalik juhtmeta laadimine, mis ei eelda auto tundideks ühe koha peale parkimist, tähendab see elektriautodele juba olemasoleva akutehnoloogiagagi olulist sõiduraadiuse kasvu ning võimalust akude eluiga kõvasti pikendada.
Saksamaal katsetatakse maanteelahendust, mis võimaldab akusid sõites laadida. Rootsis ja Jaapanis on valminud esimesed ühistranspordilahendused, kus bussi induktsioonlaetakse peatuses. Raskeveokitele panevad üksteise võidu sarvi Scania ja Siemens.
Kõik töötavad selle nimel, et elektriautod saaksid igapäevanormaalsuseks ning me ei räägi siinkohal auto välimusest või tiluliluekraani suurusest, sest neid oskavad ehitada paljud. Me räägime uutest sammudest, mis viivad meid edasi tulevikku. Tesla, kas viinamarjad on hapud?
Allikas: Tuulilasi, Kauppalehti, Car and Driver, Tesla, Toyota. Kaanepilt: Toyota i-tril