Neljapäev, 26. detsember 2024
Äpipoodidesse ilmus neil päevil uus sõidujagamise rakendus GreenShift, mis peaks käima tõmbama inimeselt-inimesele autojagamise ja aitama vähendada tühjalt kaasa sõitvate istmete arvu. Lepingutesse süvenedes hakkavad õitsvate lillede tagant paistma aga uue äpitakso kõrvad.

GreenShift on esialgu veel katsetusjärgus mobiilirakendus, mille vahendusel peaksid omavahel kokku saama ühe piirkonna autojuhid ja sõidunäljased, kelle tee viib sarnasel kellaajal sarnasesse sihtkohta ja ideaalis toob sealt tagasi ka.

Näiteks tahad Sakust hommikul kella üheksaks Tallinna kesklinna tööle sõita, sinu üleaia naaber liigub umbes samas suunas – silmast-silma oleks piinlik teha “luba, ma istun otsa peale!” ettepanekut, aga äpi vahendusel käib see viisakalt ja kiiresti.

Või tahad oma lapse varahommikul kooli viia, aga bensuraha napib, ja autos sõidab kaasa 3 vaba kohta. Siis annad end äpis sõidujagajana üles ja voila! juba kuuled, kuidas sooviavaldused su telefoni kilksuvad. Neid toredaid naabrilapsi on rohkemgi kui sinu autosse mahuks…

Päris tasuta roheliseks saamine muidugi ei käi – aga piisab, kui siduda oma kontoga krediitkaart, et mugavalt äpisiseseid makseid teha. Autojagajana saad tehtud sõitude eest koondmakse. Mugav. Mõnus.

GreenShift – sõidujagamise teenuse üks algatajaid, Green Valley Ventures OÜ juhtivpartner Pille Lengi on kodulehel sõnastanud idee suurejooneliselt: “Meie eesmärk on muuta transport keskkonnasõbralikumaks ja jätkusuutlikumaks pakkudes toimivat alternatiivi üksi autoga töölkäimisele.” Väga vinge!

KUIDAS SEE KÄIB:

Tee oma sõiduplaan.

Vali, millal soovid tööle jõuda ning millal tööpäev lõpeb, märgi oma töö- ja kodukoht, kuidas käid tööl ning kui pikaks ajaks soovid sõidugraafikut luua. Selle info põhjal loome Sinu sõiduplaani, et leida kaasreisijad, kes käivad sarnases kohas sarnasel ajal.

Kinnita sõidujagaja.

Sinu graafiku põhjal leiame Sulle kaasreisijad, kes sõidavad sarnasesse kohta sarnasel ajal. Saadame Sulle teate, kui sõidujagaja on leitud ning saad sobiva sõidu kinnitada.

Muuda keskkond paremaks ühe auto kaupa lähem liikluses

Jaga autot ja kulusid ning jõua õigeks ajaks tööle. Koos muudame iga ära jäänud sõiduga enda keskkonda puhtamaks ja paremaks. Iga auto vähem teedel loeb.

ILMAVAATELINE ALGATUS?

Green Valley Ventures tegijad on pärit Saaremaalt ja on varasemalt tuntuks saanud Tilk! looduskosmeetika valmistajana, nõnda on arvata, et mõte, hakatagi autode kasutamata ruumi jagama nendega, kel liikuda vaja, on sündinud ilmavaate, mitte äriidee pealt.

Sest otsest hiilgavat äriideed praegu kuskilt ei paista. Veel. Ka rakendus on “beeta” ehk oma vinksude ja vonksudega. iPhone’i  kasutajal käib äpi allavedamine lihtsalt, autentida saab näiteks Facebooki kaudu.

Aga edasine nõuab rohkem kui paari näpuliigutust ja otsustamist, millal, kust, mis kell ja kuhu tahad sõita, mitu korda nädalas. Ja kui sul omal auto üle on, siis paku end sõitu jagama.

Tallinnas, Nõmmel keegi hommikul kella kaheksa ajal oma autot kesklinna sõitmiseks jagada ei taha, ja ma ei hakka end esialgu ise ka pakkuma.

INIMESED ISE PIDURDAVAD

Ilmselt pole tühjade istmete sõidutajad GreenShiftist kuulnudki. Või on, aga nad ei kuulu avatud mõtlemisega isikute hulka vaid arvavad nagu enamus meist – minu auto, minu vabadus. Tahan, sõidan üksi.

Ega ma väga kurvastagi, Nõmmelt on hommikul kõige mugavam kesklinna poole sõita rongiga. Kui aga rong mingil põhjusel ei sobi, siis tellin äpitakso või takso äpiga.

Tundub kindlam variant kui naaber, kes võib pärast pahandada, et mu mantel on vale värvi või laps tatine. Või siis jääb ta ise hiljaks, aga mul on kindlapeale vaja jõuda.

Ja veel igasugu inimlikud nüansid, seda eriti hommikuti tööle minnes; õhtul linna pealt tulles on ilmselt palju lihtsam uusi tutvusi sõlmida…

AUKUDEGA SEADUS

Tartu linn on omaalgatuslike pidevate “sõidujagajatega” püsti hädas, aga ühtegi head lahendust ei paista – taksofirmade leib läheb laualt, sest inimeselt-inimesele teenus on odavam. Isegi kui see ei ole mugavam, on see odavam. Ja eks tõesta, et sõidujagaja jagab oma autot hommikust õhtuni. Miks ta ei võiks!?

Panite tähele ühte sõna ülal – “odavam”. Sõidujagamine on odavam kui taksosõit. Tegelikult peaks odavama asemel olema “tasuta” või “jagame vennalikult/õelikult kulusid”.

Sest sõidujagamine algses tähenduses ei ole tulu teenimine vaid ülejääva ressursi jagamine: mul on tühi iste, sul vaja sõita, lähme koos. Jagame kulud, aga tulu ma sellest ei teeni.

Tulu kuulub maksustamisele. LHV, ettevõtluskonto. Tuludeklar, lisarida “teenitud aga märkimata tulu”. Lihtne. Ja sel pole miskit pistmist sõidujagamisega. Sõidad autoga, teenid tulu, oled taksist. Illegaalne, kui puuduvad sõidukikaart ja teenindajakaart.

Sõidujagamine ei ole äpitakso ja äpitakso ei ole takso ja… aga kui seadust lugeda, siis leiab segaseid kohti ja auke ilma juustuta rohkem kui ühes jutus jõuaks jutustada ning pole ime, et tavainimene lööb käega ja võtab, mis antakse.

Päeva lõpus teatab MKM nagunii, et neil pole plaani seadust ümber tegema hakata, sest see toimib. MuPo või Tartu Vaim või kes iganes sõidukikaardita taksoteenuse osutajaid püüavad, vaadaku ise.

PÕNEVAD KASUTUSTINGIMUSED

Tõenäoliselt on seaduse silmis kõik korras ka GreenShifti ärimudeliga. See näeb ette kasutajakonto loomist ning jagatud sõidu eest krediidimaksega tasumist. Arveldus toimub kord kuus, olgu siis sõidud tehtud või sõitjad võetud.

Green Valley Ventures OÜ arvelt liiguvad kord kuus rahad edasi sõiduvahendajatele. Kasutustingimustes on juttu ka vahendustasudest, GreenShifti tuleb käsitleda kui majandusagenti.

Sõidust loobumise süsteem või sõiduteenuse osutamisest loobumise süsteem näib olevat sarnane äpitakso põhimõttele – tellija peab maksma tühistustasu kui ei suuda määratud ajalimiidi jooksul ära otsustada, kas tahab või ei. Kolm järjestikkust loobumist, ja GreenShift võib sõitatahtja konto sulgeda.

Asi läheb täitsa huvitavaks punkti 4.1. juures, kus üllast sõidujagamisest saab lihtne sõiduteenus: “GreenShift on mobiilirakendus, mis võimaldab soovijatel leida sobiv sõiduteenuse pakkuja kasutades geograafilise asukoha andmeid”.

Juhile öeldakse selgelt, et tasu on õigus saada siis “kui on osutatud tellimusele vastav Sõiduteenus. Vaikimisi määratud baashind on GS Äpis näidatav soovituslik hind.”

Juhil tuleb riigimaksud ise maksta. Kõik üsna samasugune tekst nagu äpitaksode lepingutest oleme harjunud lugema.

LOODUSE NIMEL: SAAGU ÄPITAKSO!

Ei olegi ilmavaade? On hoopis järjekordne äpitakso? Ainult nad ei ütle seda otsesõnu välja vaid vaatavad sulle internetist mürkroheliste silmadega otsa, naeratavad ja räägivad… ilusasti. Looduse nimel.

Lepingut saab lugeda end GS kasutajaks registreerides. Ja küllap selgub üsna pea seegi, millega tegu on. Kas ideelise asjaga või ärimudeliga, kus looduse nimel rääkides meile uut äpitaksot müüa püütakse.

Kaanepilt: rakenduse kuvatõmmis

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.