Jaguari noobel täiselektriline krossover I-Pace jõuab 2018. aastal müügile. Meediasse on lekkinud nii osa tehnilistest andmetest kui ka auto arvatav hind. Võrdluses Tesla Model X-iga võib I-Pace’i hind ollagi mõnevõrra odavam ent ostuargumendina omab see vähe kaalu.
2017. aasta suvel kui Jaguar Land Rover võõrustas Maailma Naiste Aasta Auto kohtunikekogu, said daamid ühena valitutest Jaguar I-Pace oma ihusilmaga näha. Eksklusiivsel esitlusel ei lubatud pildistada, samuti võeti allkiri igasuguse info enda teada jätmise kohta.
Ühendkuningriikide autotootja on pisitasa saladuskatet eemaldamas ning meedia püüab aplalt infokilde ja tõlgendab neid omasoodu. Ning mis juhtub? Loomulikult hakkab enamus võrdlema Ian Callumi loodud särtsakat iludust Tesla Model X-ga.
Kuna teatud osa infost I-Pace’i kohta on nüüdseks avalik, räägin omapoolse versiooni ning põhjendan, miks on täiesti arutu võrrelda võrreldamatut ehk Tesla Model X-i ja Jaguar I-Pace’i. Isegi kui võrdlusesse panna vaid kahe auto hinnad, on tulemuseks hapukapsad vahukoorega.
TESLA MODEL X EI OLE OTSENE KONKURENT
Me teame, et Jaguari esimene elektriauto suudab kõige vingemas variandis ühe laadimisega sõita üle 500 kilomeetri ja me teame, et selle alghind jääb alla… Tesla Model X hinna. Aga meil pole aimu ka, mis selle “odavam kui Model X” eest tegelikult antakse, kui kellad-viled välja arvata.
Kui väga ka ajakirjanikud ja fännid tahaksidki Jaguar I-Pace krossoveri ja Tesla Model X-i kõrvu panna, Ühendkuningriigi auväärne autotootja seda võrdlust heaks ei kiida. Neid kahte seob elektriauto staatus, ent kõik muu – disainist tulevase ostjani on erinev.
Jaguari peadisainer Ian Callum ütles suvel Eesti Päevalehele antud intervjuus, et Tesla on ja jääb elektriauto valdkonna pioneeriks.
“Tesla teeb ära suure hulga musta tööd, mis võimaldab teistel tootjatel kasutusele võtta uusi tehnoloogiaid ilma, et korrataks juba tehtud vigu. Tesla on elektriautode pioneer ning sellisena peab ta ka ajalukku minema.”
Võrrelda Tesla Model X-i Jaguar I-Pace’iga on tema sõnul odav turundustrikk. Jaguari ja Tesla ostjad ei kipu kattuma, see on üks põhjusi, miks I-Pace näeb välja nagu “tavaline” ilus auto. “Kõigepealt on suurepärane auto, ja alles hiljem saad sa aru, et tegu on elektriautoga,” tõdes Callum.
Teslaga tuleb kaasa mitmekülgne ühenduvus. Tesla autopiloot on legend oma eluajal. Jaguar alles arendab ühenduvusteenuseid ning isejuhtivatest sõidukitest Coventrys innukalt ei räägita. Nõnda jääbki infonäljas ajakirjandusele vaid hind, mida võrrelda. Nonsenss.
JAGUAR I-PACE, HIND ALATES…
WWCOTY žüriile autot esitledes küsiti nii auto akupaki, laadimisstandardi kui ka hinna kohta. Tookord saime vastuseks, et I-Pace’i hind on noobelklassi krossoveritega võrreldes umbes 15% kõrgem. Lõplik hind sõltub konkreetsest turust, toetusmeetmetest jms.
Ettevõtte avalike suhete osakonnast anti Hollandi autoblogile enne jõule konkreetne hinnavihje: Madalmaades on I-Pace S alghind 82 000 eurot, mis on umbes täpselt heas varustuses Tesla Model X 75 kWh hind.
Võrdluseks: Model X hinnad algavad pärast “väikest optimeerimist” 61 000 eurost. Selle raha eest saab ka “kajakatiivad” ja pühade ajal muusika koos valgusmänguga, mida I-Pace kohe kindlasti ei paku. Sel nimelt on 5 ust (luugiga kokku) ja uputatavad käepidemed.
Me teame, et I-Pace S hinnas on küllalt noobel õigeveoline särtsukas, mis mahutab nelikomanatuke sõitjat ning millel on ruumikas ja funktsionaalne pakiruum.
Komplektis tulevad kaasa veel leed-esituled, 18-tollised rattad, Meridian-infolust, raamita tahavaatepeegel, moodsad tekstiilistmed. 8000 lisaeuro eest saab nahksisu, kohanduva tempomaadi, 20-tollised rattad, elektrilise tagaluugi ja tähe E: Jaguar SE maksab seega umbes 90 000 eurot.
I-Pace HSE hind algab 97 000 eurost ja sel peaks nüüd olema peal kõik kellad-viled ning ilmselt ka kõige rammusam akupakk koos nelikveoga.
Kõige esimesed õnnelikud saavad aga soetada Jaguar I-Pace First Edition mudeli, mille hind on 106 000 eurot (Hollandis) ning mil on olemas kõik, klaaskatusest, esiklaasinäidiku ja kohanduva õhkvedrustuseni.
Panite tähele, mitte sõnagi sõiduraadiusest ja akupaki suurusest? Nimelt ei ole veel teada, palju saab akut, võimsust ja sõitu kaasa eri varustustasemetel. Mis varustusest alates saab õigeveost nelikvedu?
Kas kuskil pakutakse ka hübriidajamiga versiooni nagu näiteks BMW i8 puhul? See variant nimelt on olnud Coventrys ka kunagi arutlusel. Ja kui hübriid, kas siis pistikuga või ilma?
MIDA ME TEAME “PÄRIS” NÄITAJATEST?
Vähe, vähe teame sellest, mis meid elektriauto puhul päriselt kõnetab! Jaguar I-Pace võimsaimal versioonil on standardis tõenäoliselt 90 kWh akupakk ning võimsust 298 kW. Autol on nelikvedu ja sõiduulatus on Euroopa mõõtmisstandardi järgi 543 km ühe laadimisega.
I-Pace’i saab laadida koduses laadimisvõrgus, aega läheb tavapäraselt 8-10 tundi 90 kWh aku laadimiseks. Lisavarustusena võib tellida spetsiaalse disainiga seinale paigaldatava kodulaadija. Aku 100% laadimiseks kiirlaadijas kulub keskmiselt 1,5-2 tundi.
Auto küllalt suur sõiduraadius on piisav vaid kodulaadijaga toime tulemiseks, liiatigi ei ole midagi kuulda olnud Teslaga analoogsest super-kiirlaadimisest, mis võimaldaks 40 minutiga näiteks nimetatud Model X aku 80%ni täis laadida. On tõenäoline, et see on arenduses.
LAADIMISSTANDARD: IGALE TURULE OMA
Laadimisstandardist räägitakse Inglismaal inglaste, Eestis eestlaste ja ELMO moodi. Jaguar Land Rover kaalus teadaolevalt üle-Euroopalise laadimisstandardit arendava Charging Interface ümarlauaga liitumist. Nende tallidest hakkab tulema särtsukaid rohkem, hea oleks kasutada ühtset standardit vähemalt Euroopas.
Brexit on arenguid pidurdanud. Kuniks ühtsust pole, sõltub laadimisstandard sihtturu võimalustest. Eestis on ELMO ChaDeMo standardil ning nagu teame, ei saa CCS-i, mida küsib suur osa moodsatest särtsukatest, samadele postidele paigutada.
MKM vaeb, mida ELMO kiirlaadimisvõrguga teha ning plaanib CCS laadijate nõude hankesse sisse kirjutada, neid peaks kahe aasta pärast olema üle Eesti paarkümmend. Kas Jaguar on valmis ühe pisituru pärast panema ChaDeMo? Vaevalt.
AKUPAKK: KUI SUUR JA KELLELT?
Akude osas tehakse koostööd mitme tootjaga. Paar aastat tagasi esitletud ideeauto akupaki pani kokku LG, seeriatootmisse jõudvatel autodel on tõenäoliselt Samsungi uut tüüpi akud – see seletaks lubadust, ühe laadimisega 500 km ja rohkem sõita.
Ühendriikides prototüüpidega tehtud katsesõitude käigus saavutati sõiduraadiuseks vaid umbes 312 km ühe laadimisega. Oleks loogiline, et odavam I-Pace on ka “lahjema” akupakiga. Kuigi, kellele tänapäeval noobel krossover, millega eriti sõita ei saa?
Paneme siia kõrvale kõik selle, mis on Tesla (Model X). Ja mis saab olema Porsche Mission E, millest täna on kohati rohkem teada kui mõne kuu pärast müügile jõudvast Jaguar I-Pace’ist. Hinnavõrdlus Teslaga hakkab järjest jaburamaid mõõtmeid omandama.
KUST TULEB “ODAVAM KUI”
Räägime selle osa, et I-Pace on Tesla Model X-st mõne meediaväljaande arvates “tohutult palju odavam”, ikkagi selgeks. Me teame, et Jaguari kõneisik vihjas üsna konkreetselt, et elektriauto lõplik hind kujuneb igal turul isesuguseks toetuste jms. tõttu ning võimalik on rääkida võrdlevalt.
Ta tõigi konkreetse suurusjärgu võrdluses noobelklassi linnamaasturiga (mis võib olla Jaguari mõistes nii F-Pace kui selle väiksem sõsar E-Pace), öeldes, et I-Pace hakkab maksma 10-15% rohkem. Öeldu mõistmiseks tuleks teada keskmise noobelmaasturi keskmist ostuhinda konkreetsel turul – juhul, kui vihje oli üldistav.
Kui see aga oli Jaguari-keskne, siis I-Pace’i näinuna ja selles istununa võrdleksin autot väiksema E-Pace’iga. E-Pace First Editioni hind on Eestis umbes 60 000 eurot, kõige odavam E-Pace maksab 33 600 eurot. Paneme nüüd siia juurde 10-15% elektrit, kapaga pealiskaudsust, ja saamegi “hirmus odava” elektriauto.
UNUSTAGE TESLA. JAGUAR ON JAGUAR!
Vaatame uuesti I-Pace’i. See on kahtlemata üks kaunimaid elektriautosid, mida inimkond senini näinud. Kaugelt kaunim kui Model X (minu arvates). Ian Callum, klassik, eks ole.
50 000 selle iluduse eest oleks väike raha isegi juhul kui tegu oleks täitsa “tavalise” noobelautoga. Jaguar I-Pace on elektriauto. Jaguar Land Roveri esimene pääsuke täiesti uuel maastikul. Uus asi, kallis asi!? Või siis – uus asi, katsume jääda mõistlikuks!?
Coventry esitlusel jäi selgelt kõlama üks mõte: autotootja kohustus on harida oma kliente. Elektriauto, mis näeb välja nagu üks järjekordne Ian Callumi šedööver on üks nutikamaid võimalusi konservatiivseid lojaalseid kliente harida ning loomulikult meelitada uusi kliente.
Kelle hulgas, kui soovite, võib olla ka sääraseid, kes on kaalunud Tesla ostmist, jäänud aga kauaks mõtlema, sest Elon Muski jõuline turundamine on tundunud neile liig “pop ja noortepärane”.
Üldiselt aga ei taha ma uskuda, et noor ja edukas idufirma juht või Teslast märga und nägev riigiametnik jalad kõrvade taga Jaguari salongi pooleks jookseks lihtsalt sellepärast, et “hind on väuuuu! odavam kui Model X-l”.
Aga eks ole kohvipaksuga žongleerimine meedia üks meelistegevusi ning Tesla moodsa elektriauto sünonüüm. Katsu sa saada feimi, kui võrdled Jaguar I-Pace’i Nissan Leafiga (ehkki sõiduraadiuse osas võib-olla just peakski). Ja kui sa rahast ei räägi, pole sind olemaski.
Mis hinda puutub, siis ma arvan, et nii umbes 70 000 eurot sellise auto eest lauda käia ei ole Eestiski mitmete ostjate jaoks liiga palju – noobelklassis on see üpris tavapärane suurusjärk. Aga lõpetame spekulatsioonid ja ootame ära, mis homne toob. Ja kui I-Pace jõuab, siis proovime sõita ka.
Allikas: Autoblog.nl. Meedia: Jaguar-Land Rover