Neljapäev, 21. november 2024
Tänavu on jaaniaeg õige pikk, algab pööripäevaga reedel, 21. juunil ja kestab teisipäeva, 25. juunini, mil politsei tõenäoliselt roolist veel mitukümmend pidutsemisnähtudega juhti maha tõstab. Joodikunäoga jaanipäev paneb küsima, kas kuidagi kainemalt saaks?

Jaaniajal kasvab raskete liiklusõnnetuste arv hüppeliselt. Mõnele hingekesele võib see pidu jääda siin ilmas viimaseks.

Põhjusi, miks olukord on kehv, on mitmeid: rohkem rahvast on liikvel. Pidu on pikk. Praamijärts ka. Aga sõnajalg õitseb, ja see on romantika!

Väike “sakk” pärast tõsisemat ületulekargamist rooli istudes tundub tühisena, sest tulesurma ju ei tulnudki. Kõik nagunii joovad ja et Lätiga on käimas aktsiisisõda, siis seda tõsisemalt tuleb pitsi alla panna. Viin, kiirus ja lahtised turvavööd, need on Surma rõõmsad kaaslased…

Enne kui edasi loed, lae oma nutiseadmesse või arvutisse alkokalkulaator. Kui kavatsed pühade ajal napsi võtta, siis kasuta seda kindlasti, et teada saada, mida sa oma kehaga tegelikult teed.

See armutu statistika

Statistika kinnitab, et jaanide ajal ja suvel üldisemalt juhtub rohkem raskeid liiklusõnnetusi. Üks mustemaid oli 2013. aastal, mil jaaniajal sai liikluses kannatada 30 inimest ja kaks hukkus. Juunis kokku jättis elu 13 hinge.

2018. aasta juunis läks Looja karja 10. Liiklusõnnetusi oli rohkemgi kui “mustal kolmeteistkümnendal” – 162 toonase 148 vastu.

Ka vigastatuid kogunes kontole 4 rohkem kui viis aastat varem. Kümne aasta lõikes on vigastatute arv siiski veidi kahanenud.

Aasta 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Liiklusõnnetusi 153 141 157 141 148 138 113 145 133 162
Hukkunuid 2 10 6 5 13 1 2 5 3 10
Vigastatuid 208 195 214 176 185 185 140 176 162 189

Allikas: Statistikaamet

PPA täpne statistika näitab, et jaaniajal, 20. juunist 25. juunini toimub paarkümmend ja rohkem liiklusõnnetust ja viimastel aastatel ei ole me saanud hukkunuteta. Joobes juhid põhjustavad õnnetustest pea poole. Nende arv on aastatega järjest tõusnud.

Statistikat analüüsides tuleb arvestada asjaolu, et igal aastal on jaanipühad eri pikkusega: tänavu saame ühe päeva lisaks nädalavahetusele, järgmisel juba kaks. Aga mõni aasta langeb jaaniaeg nädalavahetusega kokku.

2015 2016 2017 2018
Liiklusõnnetused 23 31 24 28
Neis hukkus 0 1 1 2
Sai vigastada 29 37 26 31
Liiklusõnnetusi alko- või narkojoobes juhi süül 8 11 15 13
Neis hukkus 0 1 0 0
Sai vigastada 4 6 8 10
Joobes juhte 263 202 196 287
Sh kriminaalses joobes 66 69 69 67
Sh narkojoobes 1 2 7 3
Kolmandik kriminaalses joobes

Joobes sõidukijuhi osalusel toimunud liiklusõnnetuste arv on viimastel aastatel mõnevõrra vähenenud, kuid hukkunute arv on jäänud samaks. 2018. aastal toimus joobes sõidukijuhi osalusel 148 inimkannatanuga liiklusõnnetust.

Joodikuid võtab politsei rajalt aga kujuteldamatutes kogustes: tänavu esimese viie kuuga on roolist tabatud 2566 alkoholijoobes sõidukijuhti. Rekordilised 82 joodikut saadi kätte pühapäeval, 12. mail. 

956 kinni peetud juhtidest olid kriminaalses joobes. See on rohkem kui kolmandik (37,2%) vahele jäänutest, sest nagu teada – kätte saadakse vaid jäämäe veepealse osa peotäiekene. Iga päev sumistab meie teedel tuhandeid joodikjuhte.

Kui lisada siia narkojoobes juhid, nutinugistajad, roolis kõrvaliste tegevustega ametis olevad inimesed, siis on meie liikluspilt päris kohutav. Mitte, et me sellega muist vähem arenenud liiklusriikidest kuidagi erineksime. Aga nii tahaks ju ennast teistest paremaks pidada…

Pole aimugi, kuidas alkohol mõjub…

joobes juht

Krim joobes rooliistumise üks peamisi tegureid näib olevat lausrumalus, mis on vähemalt sama levinud kui usk sitakivikeste imettegevasse jõusse.

Inimeste, sh autojuhtide teadmised alkoholi mõjust ei ole aastatega paranenud. Ikka arvatakse, et mis see 1 õlu mehele teeb, väike saun ja korralik söök võtavad vungi maha ja tunni pärast võib juba rooli istuda.

Ei teata, kui suure alkoholisisalduse veres tekitab pits viina, klaas veini või purk õlut ja kui mitu tundi kulub täielikuks kainenemiseks. Üleval on sellekohane piltselgitus. Tundub õõv ja õud, eks ole!

Alkoholi lagundamisprotsessi ei ole võimalik forsseerida. Levinud müüdid, et magamine, sportimine, saunas või külma duši all käimine kiirendavad kainenemist ei pea tegelikkuses paika.

Vaid 5% alkoholist kaob higistamise ja uriini kaudu, 95% tööst teeb ära maks. Täielikuks kainenemiseks on vaja aega. Palju rohkem kui arvame. 

Sõpru ei saa valida. Või siiski!?

PPA ja siseministeeriumi innovatsiooni töörühma küsitlus näitab, et joobes juhte peab liikluses probleemiks aina rohkem inimesi, erinevalt kiiruseületamisest, mida teatud maani peetakse normaalseks (liiklusvoog on püha lehm!).

Tihtilugu tarvitatakse alkoholi kaaslastega. See tähendab, et enne kui keegi jommis peaga rooli istub, on ikka keegi, kes võinuks teda takistada. Kui õnnetuste statistikat vaadata, siis ei tehta seda piisavalt tõhusalt või siis… ei tehtagi.

Maanteeameti tellitud küsitlusuuringu järgi on 60% vastanutest valmis takistama alko- või narkojoobes juhti rooli istumast ja 22% on nõus takistama vaid oma tuttavaid.

Tundub ju päris ilus number. Paraku on see aastaid samasugusena püsinud. Reaalselt on joodikut takistanud või püüdnud takistada 45% vastanutest.

Miks nii vähe? Sest “suur tüdruk, patsid peas, ise teab, mis teeb”? Või saab otsa julgus? Või tundub ikka veel, et väike sakk on rooli istudes täiesti okei?

Kahjuks ei näe keegi nende inimeste pea sisse, kes on nõus istuma purjutanud sõbra juhtimisel autosse. Ei tee imet ka lahkamiskambris skalpelli ja kääridega toimetav spetsialist.

Viis lihtsat sammu ellujäämiseks

Kolm ja viis on tehtavad nipid. Panen need alljärgnevalt ritta, alustades motiveerivamatest ja jättes viimaseks need, mis nõuavad tõsisemat pingutust ja tahtejõudu.

Ole kodanikuaktivist, osale kampaanias

Parasjagu on käimas mitu kampaaniat joodik-jaanipäeva ohjeldamiseks. Liiklusjärelevalvekeskus, PPA ja Kuku raadio korraldavad 23. korda “Selge grupijuht” – kampaaniat.

Maanteeameti ennetuskampaania, mille eesmärk on panna inimesi takistama tuttavaid purjuspäi rooli istuma „Omasid ei lasta täis peaga rooli“ kestab 10. juunist 7. juulini. Hästi ja täpseminigi kõlab “omasid ei lasta täis” – üleskutse, mis visuaalist silma jääb.

Kampaanias osalemine annab hea tunde: saad uuendada oma staatust sotsiaalmeedias, näidata end sõprade ees vastutustundliku kodanikuna, tihtipeale saab kampaaniate käigus ka nänni ja fun’i.

omasid ei lasta täis

Vali seltskonda, kellega pidutsed

Ellujäämine on tõenäolisem, kui tead, kellega koos pidutsed. Eriti nooremate puhul on see oluline, sest grupis tekkiv kambavaim võib olla purustava jõuga. Aga ka keskealised uuesti õitselepuhkenud kipuvad rihma pikaks tirima, sest nooruses tegemata jäänud asjad tuleb ju ikkagi ära teha.

Seega: vali pidu ja sõpru. Kui on plaanis autoga sõita, nimetage endi seast üks, kes oskab autot juhtida ja ei joo. Lihtsalt ei joogi. Veel parem kui selliseid on mitu.

klaas on tühi

Näe oma ilusat elu ja ära istu purjutaja autosse

Keegi meist ei taha surra, isegi kui mõttega mängimine vanuse edenedes üha sagedamini ette tuleb. Inimene kardab surma.

Purjus peaga natuke vähem. Aga tegelikult ka siis. Elu on kuradi ilus ja tõenäoliselt ei lennuta meid keegi tasuta paradiisi kui juhtume istuma autos, mille joodikjuht katusele keerab.

Seega ei peaks olema midagi lihtsamat selles olukorras ellu jäämisest: kui purjutaja rooli istumise takistamisel kuraas otsa saab, siis oma särk peaks ju ihule ikka kõige lähemal olema.

Lase tal minna, aga ise jää ellu. Ära istu roolijoodiku autosse. Ära istu autosse, mille juht on veendunud, et üks õlu ei tee ju midagi.

Tõsi küll, korraliku kodaniku kohus on sel juhul kui joonud tüüp siiski sõitu läheb, tõsta telefoni, valida 112 ja teatada politseile, et joodik sisenes autoga number/mudel/värv see ja see liiklusse seal ja seal. Sest mõnikord on ise käe ette panemine seotud riskiga, arusaadav.

Las siis juurdlust toimetada asjatundjad.

Puhka pikalt ja ettevalmistunult

See on nüüd veits kõrgem level, aga tehtav. Pühitse pikalt ja mõnuga. Sõida autoga maakoju või kuhu iganes sa oled mõelnud, ja jää sinna kogu jaaniajaks.

Paki kaasa kõik eluks vajalik nii, et sul ei tekiks mõtet iga jumala päev poe vahet litsuda. Isegi kui Vanajumala selja taga on jalgratas, millega külapoodi pääseb, siis istu sadulasse täiesti kainelt ja nõua seda ka teistelt.

Pühade aeg on rahu, mõnnamine ja paigalpüsimine. Retked tehakse jalgsi ja rattaga. Auto saab puhkust. Pole ju nii raske.

Kui pead autoga sõitma, siis väldi õhtust tipptundi ja ööaega. Tee oma sõidud hommikul, ajal mil peolised oma peatäit välja magavad. Kui joodik sulle sisse sõidab, siis… no siis on nii. Päris kindel ei saa kunagi olla, aga palju saab ise ära teha.

muusika

Alkoholita elu on võimalik: proovi!

Accelerista üks videomeistritest, artist ja alaneja sugulane Eik lõpetas äsja gümnaasiumi. Tähistasime ilusat päeva Umami restos rabarbrilimpsiga. Neli kannu käsitöölimpsi seitsme inimese peale – päris paras kogus, eks!

Alksi lauale panemisel ei ole me sõpruskonnas suuremat mõtet. Kõik tulevad kas autoga või siis kaua püsinud kaine peaga. Võib-olla et korra-paar aastas juhtub, kui keegi tõstab pitsi või võtab pudeli käsitööõlut. Sedagi rohkem mekutamiseks.

Minu kogemus näitab, et alkovaba elu on suurema surumiseta täiesti võimalik. Ja Lätis käia ei keela ju keegi ka siis kui ei aita neil meretäit viina ära juua.

Kas julged proovida?

Veel ühe alkokalkulaatori leiad siit

Fotod: Maanteeamet, Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.