Esmaspäev, 10. veebruar 2025
Audi imagoloogidel pole ilmselgelt midagi tarka teha ning nii otsustati taas kord mudelinimesid “standardiseerida”. Kaks aastat tagasi mängiti paaris- ja paaritute numbritega, tulemuseks oli jõhker segadus. Nüüd proovitakse lihtsamalt ja … need, kes enne natukenegi millestki aru said, lendavad kaarega nokauti. Ühesõnaga, juhe täiega koos.

Mäletate veel neid aegu, kui Audide nimetused olid selged ja loogilised? A4 oli A4, A6 oli A6 ja kui keegi mainis A8, siis teadsid kohe, et jutt käib luksuslaevast neljal rattal. Aga siis otsustas Audi, et maailm vajab rohkem segadust ja vähem selgust.

Esimene raund: Paaris ja paaritud numbrid

Umbes kaks aastat tagasi tuli Saksamaa autohiiglane välja revolutsioonilise otsusega – kõik Audid tuleb ümber nimetada nii, et paaritud numbrid tähendaksid sisepõlemismootoriga autosid ja paarisarvud elektriautosid. Paberil kõlas see lihtne ja geniaalne. Praktikas? Katastroof.

Niisiis, kui varem oli A4 sisepõlemismootoriga sedaan, siis uus plaan ütles, et see peab nüüd olema elektriauto. A6? Samuti elektriauto. A5 ja A7? Need jäävad bensiinilõhnalisteks.

Aga mida see kõik tähendab? Kui sa arvasid, et tead, mis Audi A6 on, siis mõtle uuesti – see võib olla nii elektriauto kui ka mudel, mis varem oli A7 nime all. Ja kas A4 on nüüd A5 või mitte? Kõigepealt peaksid võtma paberilehe ja pastaka ning joonistama keerulise sugupuu.

Ehk siis Audi otsustas, et autoomanikud vajavad igapäevaelus rohkem intellektuaalset väljakutset. Tavaline autoost ei peaks olema lihtsalt poodi minek, vaid justkui matemaatiline mõistatus, mille lahendamiseks on vaja vähemalt magistrikraadi inseneerias.

Mida ma siis õieti ostan!?

Nagu kõik suured muutused, tõi uuendus kaasa uusi ootamatuid tagasilööke. Kui esimesed autod, mille mudelinimesid otsustati “paariks loe” meetodil standardiseerida, müügisalongidesse jõudsid, avastasid autoostjad, et nad ei tea enam, mida nad täpselt valivad.

Kas A6 on täna see vana hea äriklassi sedaan või hoopis särtsakas elektri-A6 e-tron? Kuidas eristada vana A5 uutest A4-dest, mis tegelikult olid vanad A4-d, enne kui neist said uued A5-d? Kas mu vana Audi A6 on nüüd hoopis A7, ja miks mu uus A7 kannab A6 märki?

Segaduse lahendamiseks oli vaja karjakaupa valmiskoolitatud müügimehi, kes oskaksid joonistada skeemi ja selgitada, kuidas numbrid nüüd tegelikult töötavad.

Selle kõige keskel otsustas Audi, et aitab küll, ja tõmbas oma geniaalsele süsteemile joone alla – tagasipöördumine vana süsteemi juurde pidi lahendama kõik probleemid. Või noh, mõned neist.

Teine raund: Tšurrrrrr! Paneme vanamoodi edasi!

Nii juhtuski, et mõni juba turule toodud segadusttekitav mudel jääb veidraks mutatsiooniks. Näiteks see, mis pidi saama Audi A7-ks, on nüüd hädaabinimega tagasi Audi A6. Aga samal ajal on olemas ka elektriline Audi A6 e-tron. Ehk siis täpselt see sama probleem, mille vastu uus süsteem pidi aitama – ainult et seekord veel keerulisem.

Ja see pole veel kõik! Lisaks otsusele, mudelinimesid “standardiseerida”, võttis Audi kätte ja loobus oma mootorite numbrimärgistusest. Kui varem oli olemas loogiline süsteem, kus 2-liitrised mootorid olid lihtsalt “2.0 TFSI”, siis paar aastat tagasi sai sellest hoopis “40 TFSI”. Kuna keegi sellest aru ei saanud, otsustati see idee samuti prügikasti visata. Mis jõuallikas kapoti all tuksub ja kuidas seda õigesti nimetama peaks, oskab täna öelda ilmselt vaid mõni üksik, eriti kõrgesti haritud automüüja. Või siis mitte.

Neil kontoris pole tõesti midagi tarka teha!

Tundub, et Audi brändimeeskond korraldab oma kontoris regulaarseid “Kuidas kõike keerulisemaks muuta?” ajurünnakuid. Tunnistada nad ise seda ei taha mitte, vaid põhjendavadki toimuvat uhkete sõnadega nagu “lihtsustama”, “standardiseerimine”, “kasutajasõbralikkus”.

Seni on Audi olnud üks automaailma tipptegijaid ning vaevalt, et nimesegadus nende edulugu oluliselt lammutab. Paraku – kui mina peaksin kellelegi seletama, milline mudel on see- ja teistsugune, siis jääksin hätta, kuigi sudoku ja pusled ning mälumäng pole mulle võõrad. Mina aga olen WWCOTY žürii liige, eks. Valdav osa inimesi ei ole. Nemad tahavad lihtsalt Audit, mis nende vajadustele vastaks. Mitte kuulata loengut ja selgitust, mis on ühist relatiivsusteoorial ja Audi uuel nimetamispoliitikal.

Eks sarnaseid “näpukaid” juhtu kõigil. Kel aga plaanis Audi soetada, võtku müügisalongi kaasa sülearvuti, exceli koostamise-lugemise oskus ning hobuse kannatus. Võib teha ka loomkatseid, uurides müüjalt: “Kas see ongi see A6, mis tegelikult on A7 mis kunagi oli A6, aga polegi enam A5?” Seejärel tuleks valida istekoht, võtta taskust peotäis rääsunud popkorni, ajada sellest osa vaibale ning jälgida ilutulestikku, mis kaasneb müügiosakonna ajude plahvatamise ja üleüldise närvivapustusega.

Proovisõitu võib ka küsida ja pärast mulle rääkida, kuidas oli. Ma olen WWCOTY Audi-hindamiste jaoks võtnud Cupra, mis peaks olema kõige lähem sõsar. Aga see, miks kohalik salong on ajakirjanikud paariaseisusse asetanud, on juba üks teine jutt ning sel pole Audi nimeralliga üldse pistmist. Allakirjutanu nime õigekirjapilti ei suuda nagunii paljud selgeks saada. Võibolla peaksin ka mudelinime standardiseerima!?

Kasutatud materjalid:

Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.