Pühapäev, 22. detsember 2024
Opeli PSA rüppe minekust alates on Euroopas toimunud kardinaalsed ent tulusad muudatused: möödunud aastal jõuti kasumisse. Baltimaades seevastu on Opel viimasel ajal positsioone käest andnud. Kolme riigi importöör Länsi-Auto on üleminekuaja suured muutused ära teinud ja valmis peaaegu puhtalt lehelt saksa autobrändi Eestis, Lätis ja Leedus üles töötama. 

PSA omandas Opeli 2017. aastal, aga juba enne seda tehti koostööd kompaktsete linnadžiipide segmendis, kus Opeli kaks “X”-i, Crossland ja Grandland ehitati samale põhjale Peugeot’ ja Citroeni sõsarmudelitega.

Kõhklusi ja kahtlusi oli kõvasti, sest Opel oli just-just saanud valmis suurepärased “sosistavad diislid”, oodati esimese elektriauto jõudmist, Mokka, Corsa, Astra K ja Insignia müüsid hästi. Aga kahjumist mööda ei vaata. PSA tingimus oli lihtne: me võtame teid kahel käel vastu vaid juhul kui suudate ettevõtte kasumlikkust tõestada. 

2019. aastaks (vähem kui kahe aastaga!) said peamised ümberkorraldused tehtud: nabanöör GMiga on peaaegu läbi lõigatud, üle on vaadatud kõik esinduslepingud ja jäetud alles müüjad, kes suudavad brändi päriselt müüa. Väikestel sihtturgudel on müügiõigused antud erasektorile. Strateegia töötab, Opel on esimest korda üle pika aja kasumis.

Eesti, Soome, Läti, aga ka Soome, Rootsi, Norra, Taani –  on PSA mõistes väikesed sihtturud. Soomes ja Baltimaades omandas 2018. aastal ametliku importööri õigused Länsi-Auto, üks põhjanaabrite vanemaid automüügifirmasid. 

Esialgu avati siinpool lahte oma “peakontor”, võeti tööle inimesed ja prooviti olemasoleva struktuuriga jätkata. Skeem ei töötanud kuidagi ja praktiliselt päevapealt pandi kontor kinni. See tekitas tormi veeklaasis, Opeli esindused tundsid, et neid on jäetud omapäi. Müüginumbrid kukkusid robinal, ehkki mudelite kvaliteedi põhjal võinuks brändil väga hästi minna. 

“Üleminekuaeg on lõppenud”

26. veebruaril kutsus Länsi Auto eesti autoajakirjanikud kokku ja andis ülevaate, mis on toimunud ja mida toob tulevik. Ettevõtte tegevjuht Tommi Köninki tegi põhjaliku ettekande, võrdles Baltimaade müüginumbreid, ütles muuhulgas, et usub, kõige raskem on nüüd möödas, üleminekuaeg läbi ja saab rahulikult tööle hakata.

“2019. aastal pistsime rinda tõsiste väljakutsetega: pidasime hinnaläbirääkimisi emafirmaga, ühtlasi kehtestasime end ja näitasime, et müües aastas Opeleid kokku rohkem kui ükski teine esindus (sh rohkem kui 3 Balti riiki kokku), oleme tõsiseltvõetavad,” rääkis Köninki.

Olenemata suurtest segadustest, mis kaasnesid: “Muutus kõik peale Opeli mudelite,” muheles Köninki, suudeti mullu Soomes müüa üle 6000 Opeli, säilitada koht müügitabeli esikümnes (7.-8. koht) ja saavutada 4,8% turuosa. 

“Usun Opelisse ja päris kindlasti usuvad sellesse ka eestlased ning lätlased, seda näitavad varasemate aastate järjest tõusnud müüginumbrid. Meil on võimalik nüüd asju paremini ja kasumlikumalt teha koos motiveeritud partneritega.”

Länsi Auto lööb lähiajal Ülemiste kvartalis kopa maasse ja rajab sinna Baltimaade moodsaima Opeli esinduse: “Otsus, rajada just Eestisse suur, ainult Opelile pühendunud keskus, sündis seetõttu, et brändi usalduskvoot on kõrge.”

Üle Eesti, Lätis ja Leedus on kas juba sõlmitud või uuendatud või sõlmitakse lepinguid edasimüüjatega: “Peame neid hoolega valima, et täita meile seatud ootusi. Edasimüüja peab olema motiveeritud Opeliga tegelema,” selgitas Tommi Köninki. Motiveeritus eeldab edasimüüjalt ka investeeringute tegemist.

Salome Auto (Automaailm) ja Viking Motors on otsustanud Opeli müügi aprillist lõpetada, Tallinnas jätkab Autospirit, Tartus Carring. Eesmärk on üle Eesti, sh ka Saaremaal Opel klientidele lähemale tuua. 

Strateegia keskpunktis on tarbesõidukid ja uus Corsa
Uuenenud Opel Astra

Opelilt on viimasel ajal tulnud päris mitmeid mudeliuudiseid ning Köninki ütleb, et just tarbesõidukite poole pealt võiks olla kõvasti kasvupotentsiaali.

“Meil on uus Combo, mis on eelkäijast võrreldamatult parem ja mugavam ning millele pakutakse mitut eri kerevarianti ja varieerimisvõimalust, sh n-ö pereautoni välja, meil on uus Vivaro ja uuenenud Movano. Need kõik on kaasaegsed ja kvaliteetsed töövahendid, sealjuures oleme saanud neile konkurentsivõimelised hinnad.”

Sõiduautode segmendis on äsja uuendatud Astrat ja jõudis uus Corsa, millele sarnaselt sõsarmudeli Peugeot 208-ga saab soovi korral ka elektriajami. Corsa-e peaks Eestis müügile jõudma selle aasta teises pooles. 

Toimetaja Lena Murd tegi lühikese proovisõidu ilukuuri läbinud ja uue mootori saanud Astraga ning ütles, et jäi rahule: “Auto on jätkuvalt väga mugav ja klassikaline välimus teeb sellest autoomanikule hea kaaslase mitmeteks aastateks.” Olgu lisatud, et Lena ise sõidabki igapäevaselt Astra K-ga

Länsi Auto plaanib “pildile” tagasi tulemiseks anda tubli turundustuge ja näiteks proovisõiduautode puhul leiavad nad, et paar tundi laevaga üle vee sõita pole teab mis mure: “Kui on vaja mõni mudel kiiresti Eestisse saada, me saadame,” on ettevõtte PR-pealik Johanna Laune optimistlik.

opel corsa
Uus Corsa Hiltoni ees
Opel väärib uut võimalust

Mina – nagu mitmed meie toimetusest – oleme Opelit fännanud viimastel aastatel täiega, sest üha kihvtimad mudelid ja selge suund saksa tippkvaliteedile ei jätnudki muud valikuvõimalust kui pai teha.

Võrreldes põhikonkurentidega ei ole Opel kuskilt otsast igav ning selle tõestuseks on robinal kukkunud ka igasugu auhindu. 

Üleminekuaja segaduste mõjul on viimasel ajal kukkunud ka Opeli müük. Eestis müüdi jaanuaris 42 seda marki autot, turuosa 1,8%, võrreldes mulluse jaanuariga langus 45%. Sama trend on Lätis ja Leedus.

PSAga ühteheitmine ei ole Opelilt oma nägu ära võtnud, kuigi Citroeni, Peugeot’ ja ka DS-i seltskonda sulandumise ja oma koha leidmisega on veel kõvasti tööd. Tommi Köninki sõnul on üks eelseisvatest väljakutsetest saada lahti “töö- ehk fleetauto” mainest. 

Uus Corsa, mida Länsi Auto loodab tänavu müüa 600 ringis, näeb äge välja, on mugav ja selle lisavarustuse nimekiri on ürgpikk ning täis mugavusvidinaid, mida veel 5-6 aastat tagasi võis ainult noobelautodelt leida. Tõesti, miks peaks endale ostma suure ja kalli auto, kui saab vähemaga ja odavamalt!?

Uue Corsa hinnad algavad 12 900 eurost, heas varustuses isendi eest tuleb siiski umbes 20 000 eurot välja käia. Jah, see ei ole “nii odav”, aga tuletan meelde, et autode hinnad ongi ainult ülespoole roninud ja trend jätkub.

Samas on Corsa tänaseks saavutanud eelmiste põlvkondade Astraga võrreldavad mõõtmed, kõva tahtmisega mahub sellesse isegi 5 reisijat, nii et aus (ja tõesti kvaliteetne!) kaup. 

Lühidalt: jah, Opelile võiks anda uue võimaluse. Ainuüksi sellepärast, et saksa auto sünonüümiks ei saaks “tasapaks”, “igav, aga kallis”. Soovime Länsi Autole edu ja loeme tibusid 2021. aasta lõpus kui uus esindus on Tallinnas jala maha saanud.

Pildid: Ylle Tampere, Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.