Laupäev, 16. november 2024
Uus Peugeot 208 on jõudnud mitmete aasta auto valimiste, sh maineka COTY 2020 finaali. Suurem  – ja väga hea – uudis on, et kui PSA ja FCA ühinevad, võetakse ühiskasutusse CMP platvorm, millel põhineb ka Peugeot 208.

Prantslaste Peugeot’ on viimasel ajal midagi väga õigesti teinud, sest nende uudismudelid on rahvusvaheliselt positiivset tähelepanu pälvinud. Naljaga pooleks võib öelda, et kui mullu tahtsid kõik abielluda šiki 508ga, siis sel aastal on igas pulmas pruut kompaktne Peugeot 208.

Mullu jõudis Peugeot 508 ainsa “tavaautona” maailma naiste aasta auto superfinaali ning Eesti aasta auto 2019 finaalheitlusse sekkus see samuti. Aasta auto tiitel tuli ära Leedust. Rahvusvahelisel Pariisi autofestivalil tänavu jaanuaris nimetati 508 aga möödunud aasta kõige kaunimaks autoks.

Peugeot 208 valiti äsja Euroopa mainekaima autode iludusvõistluse COTY 2020 seitsme superfinalisti sekka: kastanid tuleb tulest välja õngitseda BMW 1. seeria, Ford Puma, Porsche Taycani, Renault Clio, Tesla Model 3 ja Toyota Corolla kõrvalt.

COTY kohtunikud on 208 puhul esile tõstnud selle unikaalset kontseptsiooni: auto on auto, ajamist sõltumata, ja kõrvuti saab toota nii ICE-t kui e-autot ning selle suurepäraseid tehnoloogilisi lahendusi.

Peugeot’le on see kahe aasta jooksul teine kord jõuda COTY finaali: eelmisel aastal oli seal… muidugi ilus 508. COTY 2020 tiitlivõitja selgub Genfi autonäituse eelõhtul, 2. märtsil.

Detsembri keskel saame aga teada COTY alternatiivi Autobesti arvukate kohtunike lõppotsuse: Peugeot 208 on sealgi superfinaalis.

Peugeot 208 on jõudnud ka kõigi meie lähinaabrite aasta auto finaalidesse: 29. novembril saame teada Leedu aasta auto tulemused, 5. detsembril selgub, kas tuleb suurim tiitel Soomes; ja isegi kui ei, siis on vähemalt ühe lugupeetud autoväljaande rahvaauto võit 208-l käes. Lätlaste finaalinimekirja ootame selle kuu lõpuks.

PSA EMP1 (CMP) kui tuleviku iluetalon

Me ei tea, mis nime hakkab kandma uus superkontsern kui PSA ja FCA leivad ühte kappi panevad: ajalooliselt, varasematele veresidemetele viidates oleks ehk kõige ilusam võtta tagasi legendaarne Talboti nimi: miks mitte Talbot Group näiteks?

Aga teame, et FCA on täna tõsiselt kaalumas PSA EMP1 ehk CMP (Common Modular Platform) kohandamist oma tulevastele B-segmendi sõiduautodele nagu näiteks Fiat 500 ja Panda. Niisiis võib PSA moodulplatvorm olla tuleviku iluetaloniks paljudele väikeautodele.

CMP platvorm, mis on arendatud koos hiinlaste Dongfengiga, võimaldab ehitada mistahes ajamitega (ICE-st HEV, PHEV ja BEV-ni) erikujulisi subkompakte.

Euroopas on CMP peale ehitatud juba DS3 Crossback, II generatsiooni Peugeot 208 ja e-208 ning Vauxhall / Opel Corsa ja Corsa-e. Lähitulevik toob Peugeot 2008 ja e-2008, uue generatsiooni Citroën C3 ja C3 Aircrossi ning C4.

Opel on deklareerinud, et edaspidi põhinevad kõik nende uudismudelid PSA CMP ja EMP2 alusehitistel. Nende eeliseks (lisaks mudelivariantide paljususele) on kergus, mis võimaldab kergemini jõuda Euroopa Liidu karmide CO2 heitenormideni.

Praegu käivad PSA ja FCA juhtkondade vahel tõsised läbirääkimised, mille tulemusena otsustatakse, mis kasu keegi tehingust saab. Praegu tundub, et FCA-l on kasud sees, kuna nii PSA uued platvormid, jõuallikad kui ka kogu organisatoorne pool on näidanud oma konkurentsivõimelisust.

Ja võimalik, et kui PSA tulevikus otsustab tootma hakata suuri pikape ja džiibilaadseid, on midagi võtta FCA-lt, näiteks RAM ja Jeep’i toas on tehtud ju küllalt head tööd.

Autoala asjatundjate arvates oleks FCA-l tagumine aeg midagi ette võtta ka Jeep Renegade’i, Fiat Doblo ja Alfa Romeo tulevaste SUV-dega (Tonale ideeauto Genfis) ja viia need kiiremas korras üle PSA platvormidele ajaga kaasas käimiseks.

Kuidas asjad lähevad, näitavad juba lähikuud. Võimalik, et tänu Peugeot 208-le on meil mõne aja pärast turul ka Fiat 500 ja Jeep Renegade’i  e-autod. Tore oleks ju!

Eestis kaks PSA brändi ühe mütsi all, üks päris laokil

Hiljuti tuli uudis, et Bassadone Group võtab Baltimaades üle Citroën’i impordiõiguseid, ja kaks PSA brändi on edaspidi ühe mütsi all.

Kui “sidrunil” ja lõvikutsikal läheb tulevikus Eestis, Lätis ja Leedus ilmselt järjest paremini ning kliendi jaoks on mõnigi asjaajamine selgem ja lihtsam, siis kolmas PSA bränd, Opel, on viimase aja segaduste tõttu jäänud varju – paar kuud tagasi vabastati üleöö kõik Eesti peamaja töötajad, saksa margi eest vastutus lasub edasimüüjate õlul.

Vähemalt üks kauaaegne edasimüüja Leedus on Soome Länsiautole lepingu üles öelnud. Opeli müüginumbrid teevad aga murelikuks: autod on suurepärased – seda tõestavad arvukad tiitlid uue gene Insigniale ja Astrale – aga soomlasi ei näi Opeli käekäik Baltimaades sugugi huvitavat.

Oleme üritanud Länsiautoga saada mitmel korral siitpoolt ühendust, et uurida, mis on nende plaanid Eestis ent tulutult: tuled põlevad, kedagi kodus ei ole.

Võib-olla on see mõtlemise koht Bassadonele, mis võiks (vähemalt Baltimaades) Opeli oma tiiva alla võtta ning sellele hoogu anda? Euroopas tervikuna on Opelil asjad pärast PSAga ühinemist hästi, ka marginaali osas.

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.