Pühapäev, 5. jaanuar 2025
Moodne välimus ja kaasaegne tehnoloogia
Micra sobib noorele ja aktiivsele linlasele, paarile, perele
Eesti hinnad selguvad aprillis, müügile jõuab mais

https://www.youtube.com/watch?v=9DRWhio5NV8

[dropcap]PROLOOG [/dropcap]On ilmselt puhas juhus, et uut Nissan Micrat tutvustatakse autoajakirjanikele lähemalt Dubrovnikus, kirju ajalooga Vahemere-äärses linnas.

Horvaatia üht pärli, Dubrovnikut ilmestavad mäed, sini-sinine meri, aga ka konkurents Veneetsiaga. Ajaloolise tausta muudavad värvikaks Austria-Ungari keisririigi koosseisus olemine ning paraku ka alles 1990’ndate alguses toimunud kodusõda.

Samal ajal kui siinmail käis kodusõda, jõudis Euroopa autoturule juba teine Nissan Micra põlvkond. Võib-olla mäletab keegi veel selle auto iseloomulikku esiosa, mis nägi välja üsna sarnane hiljem Eestiski populaarseks saanud Nissan Maxima esiotsaga.

This slideshow requires JavaScript.

Ülesvuntsitud Dubrovniku ajalooline punaste katustega vanalinn on suviti turistide meelismagnet. Tänaseks on sõjahaavad peidetud sügavale inimhingedesse.

Linnaelanikes tekitavad elevust aeg-ajalt vanalinnas toimuvad telesarja “Troonide mäng” filmivõtted. Just siin filmiti kaadrid teise ja kolmanda hooaja Lannisteri kuningalinnast (Kings landing).

Üritame tabada biiti: võiks ju tänast viienda põlvkonna Nissan Micrat võrrelda linna saabunud printsiga, kes võitleb ülemvõimu eest tihedal kompaktautode (B-segmendi) turul.

Nissan Micra Viienda ambitsiooniks on müüginumbritega seljatada Hyundai i20, Citroen C3, muidugi Škoda Fabia; pidada maha üks korralik mõõgavõitlus müügitabeli alguspoolega – Prantsuse prints Renault Clioga, ning tema ustavate liitlastega Saksamaalt, Ford Fiesta, VW Polo ja Opel Corsaga.

Kui prints, siis olgu päris! Dubrovnikus võtsime Micra põhjalikult ette ja uurisime, mis nõidustega ta rivaale võitluses trooni pärast üllatada võiks?

AJALUGU JA DISAIN

Ajastule kohaselt pisut kandilise olekuga esimese põlvkonna Nissan Micra, mille tootmsit alustati 1982.aastal, osutus Põhjamaades üsna edukaks ning seda müüdi kokku peaaegu 83 tuhat ühikut. Kogu Euroopas läks kaubaks 888 000 esimese generatsiooni Micrat.

Nissan Micra K10
K10 ehk Nissan Micra esimene generatsioon. Foto: Autopedia

[dropcap]KASVURASKUSED [/dropcap]Eelmine, 2010 aastal esitletud neljas Micra generatsioon osutus paraku läbikukkumiseks. Ilmseks põhjuseks oli  auto täiesti isikupäratu välisdisain.

Varem teadsid kõik, kui mööda sõitis suurte silmadega ja külgvaates pisut trullakas väikeauto: see on Micra, nüüd nägi ta välja nagu… iga teine väike argipäevaauto.

Tagasilöögist õpiti ja nüüd tutvustatud 5 generatsioon on välimuselt sedavõrd varasemast erinev, et võiks kanda lausa uut nime.

Seetõttu tasub neil, kes varem Micrat tema omapärase välimuse tõttu pisut põlastasid, oma seisukohti revideerida ja seada aprillis-mais  sammud Nissani autosalongi. Sest siis on lootust uut Micrat  ka meil elusuuruses kohata ja teada  on ka täpsed auto ja lisavarustuse hinnad.

[dropcap]KAKS ÜHES [/dropcap]Micra põhiolemus ei ole muutunud, endiselt on tegu kompaktautoga. Siiski, Nissani perekonnas toimunud sisevõitluse tulemusel otsustati, et uus Micra asendab ka Note’i. Seega, esimene võit heitluses on juba saavutatud. See aga tähendab, et Micra on varasemaga võrreldes muutunud suuremaks, et vastata ka varasemate Note’i kasutajate ootustele.

Vaatame lähemalt: auto kogupikkus on veninud 17,4 cm, sellega koos kasvas telgede vahe ja sõitjateruum. Eelkäijast on Micra 7,8 cm laiema ning selle katusejoont on toodud rohkem kui 5 cm allapoole. On ju täiesti uus auto, kas pole?

[dropcap]HÕLJUV KATUS? [/dropcap]Visuaalselt tundub, et insenerid on Micra katuse sõitjate kohal hõljuma pannud. Kanep, küsite? Ei, kõik on legaalne. Kui varem oli selge, kus lõppes kapott ja kus algas sõitjateruum, siis nüüd muundub kapott A-piilari toel sujuvalt katuseks.

Sujuvust rõhutab veel omakorda külgakende joon, mis teeb tagaustel järsu pöörde üles. Ja hõljumise saladus on lihtne: B ja C piilarid on värvitud mustaks. Kõik on legaalne, prints kaine ja valmis hobuse selga istuma.

[dropcap]VIIE UKSE REEGEL [/dropcap]Hea uudis: Micra on standardis koos tagaustega. Nende käepidemete leidmine võib esialgu jääda saladuseks, tegelikult on need moodsalt “uputatud” akende kõrvale. Kas pere väiksemad liikmed ust avama ulatavad, ei tea, aga disain on äge, tuleb tunnistada!

[dropcap]TUULELOHE [/dropcap]Legaalne hõljumine jätkub sisedisainis. Kahevärvilise Micra sisemuses kasvab keskkonsoolist armatuurlauale nahkimitatsiooniga kaks lohetiiba või purilennuki tiiba, kui soovite. Mulle meeldivad iseäranis õmblused pehmel pinnal.

Sisedisaini värvitoone, mida on kolm – sinine, oranž, punane – saab ühildada välisvärviga. Kuna Nissan Micra võimaldab erinevaid interjööri ja välimuse elemente ja värvivariante kombineerida kokku umbes 120-l viisil, peaks ka loomingulisem miksija maitsele vastava segu leidma.

Väikese pettumusena – väga ekstravagantsete lahenduste soovi korral sekkub Nissani salaosakond (millest avalikult ei räägita), ja mis täidab komblus-  (või oli see ikkagi ilu-?)politsei ülesandeid  (nali).  See on teil siin korralik ruumikas väike pereauto, mitte mingi hulldisain. Kõik, punkt.

[dropcap]JÄÄB SILMA [/dropcap]On kompaktklassi autosid, mis panustavad igavusele ja on neid, mis näevad välja silmatorkavad.

Viienda generatsiooni Nissan Micra kaldub oma kokkuliidetud bumerangikujuliste tagatulede, voolujoonelise  kerekuju ja pisut nurgelise esiosaga pigem sinna teise klassi. Kui lisada veel laialdased disainivõimalused, saab Micrast korralik silmarõõm.

SÕIDUOMADUSED

[dropcap]TURVALISUS [/dropcap]Sõiduomadusi hinnates võiks  esmalt  tähelepanu pöörata ühele õilsale Nissani seatud eesmärgile – mitte ühtegi liiklussurma enam.

Üks oluline juhiabi, mida kompaktklassis väga tihti  ei leia, on intelligentne sõiduraja kontrollsüsteem (Active Trace Control, tõlgitud kui intelligentne veojõukontroll), mis nii libedal kui kuival libedal teel lihtsustab ning rahustab kurviläbimist.

Paljud läbivad kurvi ühtlase kiirusega, pidurdades enne kurvi hoo maha. Põhimõtteliselt on see tavaoludes kõige mõistlikum käitumisviis. Micra on varustatud juhiabisüsteemiga, mis tuleb appi veel enne, kui rattad kurvis üldse libisema hakkavad. See võimaldab kurvi läbida rooliga vähem korrigeerides ja ühtlasemalt. Lihtsalt öeldes – intelligentne turvalisus.

[dropcap]MADAL MÜRATASE [/dropcap]Proovisõidul saime testida nii 0,9 liitrise bensiini-  kui ka 1,5-liitrise diiselmootoriga Micrat. Esialgu tulevad mõlemad jõuallikad müügile üksnes koos käsikastiga, hiljem tõenäoliselt lisandub ka automaat.

Sõiduomadustelt on mootorid erinevad: diisel oli minu kõrvale pisut rohkem kuulda, ehkki kolleegid väitsid vastupidist. Eks tuleb korraldada objektiivne test! Tõsiselt rääkides, on tootja auto tuule- ja rehvimüra vähendamisega väga hästi hakkama saanud.

Sõitateruumi kostubki vaid mootori hääl. Näib isegi, et see on taotluslik. Jõuallika hääl ei ole häiriv, pigem juhile toimuvat tagasisidestav. Nissani kinnitusel väljendab see auto olemuslikku muutust, olla senisest enam juhile orienteeritud.

Micra juhisõbralikkust toetab suhteliselt hea juhitavus ja vähene kaldumine kurvides, mis on saavutatud varasemast madalamale viidud raskuskeskmega. Selge see, et kumbki jõuallikas ei ole mõeldud musklinäitamiseks (kiirendus 0-100 km/h jääb 12 sekundi kanti), aga sõidutunne on tähtis.

[dropcap]KÕRGE HÄÄL [/dropcap]Sõitsin linnas ja kohati ka maanteel kolmanda käiguga, siis tundus auto kuidagi elavam. Diiselmootor alla 2000 p/min küll vedas, kuid pisut enam tuli särtsu juurde kui see piir sai ületatud.

Bensiinimootor oli ergum, kuid miskipärast oli raskusi sujuva kohalt startimisega – foori tagant minnes, esimeselt teisele käigule lülitades pidin sujuva sõidu huvides sidurit rohkem libistama. Siduri vastupidavusele see hästi ei mõju. Põhjus võib olla ka väikeste mootorite omapäras – mootori inerts on auto massiga võrreldes liiga väike.

Seega jääme kõrge häälega ja kohati peru minekuga Micralt ootama suuremaid mootoreid, sest “kõrges registris” sõitmine ei ole sugugi kütusesäästlik. Diisli puhul sain keskmise kütusekulu 5,4 liitri kanti, bensiinimootoril tuli kulu  üle seitsme liitri. Ehkki tootja ennatlikke lubadusi veel ei jaganud, tundub, et plaanis on siiski ka võimsamad jõuallikad valikusse tuua.

JUHI TÖÖKOHT JA SÕITJATERUUM

[dropcap]SILITAME PÕLVE [/dropcap]Kompaktautodel asetseb keskkonsool sageli juhi ja kõrvalistuja vahel suhteliselt madalal. Sportlikel või kõrgemas klassis autodel on põlve toetav mõnus pehme polster tõstetud piisavalt kõrgele. Nii ka Micral. Insenerid on tõepoolest juhi töökoha mugavusele mõelnud.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Kindalaeka 10-liitrisesse ruumi võib põhimõtteliselt ära mahutada suure osa kodusest talvekinnaste valikust. Mõned sokid mahuvad ka veel juurde.

Pagasiruumi on taga piisavalt, 300 liitrit, mis on omas klassis päris korralik number. Kui tagaistmed veel maha klappida (40/60), tekib kokku 1000-liitrine kaubaruum. Võrdluseks, keskmine vann korteris mahutab 200-300 liitrit vett.

pagasiruum

KASUTUSLUST

[dropcap]NUPUD JA EKRAANID [/dropcap]Meeldis väga selge joonisega armatuuriblokk, samuti armatuuri sisse uputatud navigatsiooniseadme ekraan, koos seda ümbritsevate päris nuppudega.

Juhi vaatenurgast on päris nupud kaasajal peaaegu et taevamanna.  Neid pressides saad kohe aru, mis toimub, mitte ei udja oma rasvase sõrmega mööda ekraani, et millelegi pihta saaks.

Kuigi jah, Micra ekraan on vajadusel ka puutetundlik, kaardi suurendamine-vähendamine võiks nii olla mugav. Paraku oli lahendus pikaldane kuid kokkuvõttes kindlasti parem kui mõnelgi teisel kogetud konkurendil. Hästi tehtud, Nissan!

https://www.youtube.com/watch?v=Z9igziRlQ5E

[dropcap]MUUSIKAT! [/dropcap]Nissan on koostöös Bose’ga varustanud Micra ootamatult kõrgetasemelise helisüsteemiga, kus paar kõlareid on paigaldatud koguni peatoe sisse. Tekitas huvitava ja ruumilise heli.

Nii kvaliteetset audiopilti oleme harjunud kuulama mitu klassi kõrgemates sõidukites. Melomaanidele saab Micra olema teetähis värvikas muusikamaailmas. Tekna varustustasemel on Bose helisüsteem hinnas ning alates Acentast saab seda lisaks tellida.

NUTIKAS LISAVARUSTUS

Kompaktautolt ootavad inimesed esmajoones taskukohasust ja praktilisust. Auto peab olema odav osta ja odav pidada. Luksust asendavad neil autodel elektroonilised juhiabid, mis vahel kulude kokkuhoiu eesmärgil baasvarustusest eemaldatakse.

[dropcap]JÄLGI 360 TÄISVAADET [/dropcap]Positiivselt üllatas autole paigaldatud 360* kaamera (täisvaatekaamera). Üldiselt on levinud arusaam, et kompaktautodele piisab theal juhul tahavaatekaamerast, sest ette näb ju niigi. Aga ei ole nii!

Just väikeste autodega saab parkida ka kõige väiksematesse pragudesse, ja nii ongi üsna mugav kaamerapildilt jälgida, ega äärekivi või elektripost liiga lähedale pole tulnud. Täisvaatekaamerast on abi ka kitsastes ning rahvarohketes paikades.

Eestis ja Põhjamaades müüdavad Micrad varustatakse baastasemel varustatud üsna korraliku ohutuspaketiga, mille osaks on muuhulgas jalakäijate jälgimissüsteem koos hädapidurdusfunktsiooniga.

Täisvaatekaamera ise küll on lisavarustuses, ning saadaval alates N-Connecta vartustustasemelt ja Tekna tasemel saab juurde valida ka pimeala jälgimise süsteemi.

This slideshow requires JavaScript.

VARUSTUSTASEMED

Uue Nissan Micra jõuallikate valikus on esialgu 2 bensiini – ja 1 diiselmootor, kõik varustatud 5-käigulise käsikastiga. Nissani lubab, et automaatkastiga tegeletakse ning võib juhtuda, et valikusse lisatakse see nõudluse korral lähiaastatel.

1,0 liitrist, turbolaadurita mootorit me proovida ei saanud. See jõuallikas on mõeldud hinnatundlikumale ostjale, selle võimsusnäitajad on võrreldes kolmesilindrilise 0,9-liitrise turboülelaaduriga madalamad. Mootori kütusekulu on tehase andmetel sel jõuallikal grammikese suurem.

[dropcap]VISIA [/dropcap]Micra tuleb müügile nelja varustustasemega, millest esimene lüüakse veel omakorda kaheks: kõige lihtsam on Visia City, ja sellele midagi juurde tellida ei saa. Madalamal tasemel on olemas intelligentne hädapidurdusabi, sõidurajalt kaldumise hoiatussüsteem ja nõlvaltstardi abi. Lihtsalt Visiale tuleb kaasa käistsi sätitav kliimaseade, mida Cityle ei saa.

[dropcap]ACENTA JA TIPUD [/dropcap]Aste kõrgema, Acenta puhul on Micrale lisatud 7-tolline  multimeedia- ja helisüsteem, kiirushoidik ning liiklusmärkide tuvastussüsteem. Kõrgematel, N-Connecta ja Tekna tasemetel lisandub hulgaliselt meelelahutust ning ka tagumised parkimisandurid koos tahavaatekaameraga.

[dropcap]KOKKUVÕTTEKS [/dropcap]Nissanil on uus Micra hästi välja kukkunud noortepärane kokkuhoiuauto. Tõsi, vähendatud mahuga mootorid vajavad kas sissesõitmist ja – harjumist või siis nõudlikumat tarbijat, kes teeks Nissanile ettepaneku, täiendada jõuallikate valikut võimsamate variantidega.

Auto sõiduomadused ja turvalisus on tasemel, kütusekulu tahaks küll väiksemat. Kui varem oli Micra siiski pigem linnaauto, siis tänu kasvanud suurusele sobib see kenasti ka maanteesõiduks.

Kindlasti leiab mugavamaid maanteekruisereid, kuid mujal regioonides avaldatud hindade põhjal julgen väita, et taskukohaste väikeautode hinnaklassis on Micra arvestatav valik.

Näiteks Ühendkuningriigis algavad Micra hinnad 14,3 tuhandest eurost, Itaalias maksab autoke orienteeruvalt 13 000 eurot. Loodame, et maaletooja räägib Eestile välja superhinnad.

Loe uue Micra kohta rohkem siit. Kiika ka maaletooja lehele

Tekst ja pildid: Andres Kruus

NISSAN MICRA

68%
68%
Mitu ühes väikeauto
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    7
  • JUHI TÖÖKOHT
    7
  • INFOLUSTIVÄLI
    7
  • RUUMIKUS
    7
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    8
  • JÕUALLIKAD
    5
  • ACCELERISTA FAKTOR
    6

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.