Hiina autotootja Leapmotor tegevjuht Zhu Jiangming ennustab, et elektriautode tootmiskulud langevad lähiaastatel nii kiiresti, et uhiuusi peresõbralikke sõidukeid on võimalik senisest mitu korda odavamalt pakkuda. Täiselektrilise linnadžiibi hind võib kukkuda 6000 euroni enne kohalike maksude lisandumist.
Leapmotor on 2025. aastal kiirelt laienev Hiina elektrisõidukite tootja, mis on seatud tugevale kasvuteele nii koduturul kui ka maailmas. Autosõpradele uudist vahendanud Car News China võrdleb arengut sellega, mis on juba juhtunud lameekraaniga telerite ja paljude teiste tehniliste seadmetega.
Näiteks võib Hiinast juba praegu osta 100-tollise televiisori kõigest 600 euroga ja konditsioneeri hinnaga 130 eurot. Täpselt nagu telerite puhul, sõltub ka autode hinna areng lõpuks tootmise efektiivistamisest ja selle odavnemisest.
Lisaks koosnevad uued autod üha enam trükkplaatidest ja pooljuhtidest ning üha vähem traditsioonilistest autotehnilistest komponentidest – mida samuti suudetakse üha tõhusamalt toota. Idee on lihtne: kui tehnoloogia muutub odavamaks, siis langeb ka lõpphind tarbijale ja nii saabki võimalikuks, et täiselektrilise linnadžiibi hind võib kukkuda 6000 euroni enne makse.
Zhu Jiangming usub, et tulevikus keskenduvad sõiduki põhikulud peamiselt keskustöötlusüksusele (autode „arvutile“), toorainetele nagu teras, plast, alumiinium ja kumm, samuti akude mineraalidele ja tootmisprotsessidele.
Leapmotor on üks paljudest kiiresti kasvavatest Hiina autotootjatest. Euroopas tegeleb Leapmotori müügiga suurkontsern Stellantis, kes on juba tootnud testpartiisid Leapmotori mudelitest näiteks Poolas.
Mudel | Segment | Hind alates* | Tootmiskoht | Sõiduulatus WLTP |
---|---|---|---|---|
T03 | A-segment, linnasuutja | €18 900 (intro), €19 500 soodushind | Tychy, Poola (SKD-EU) | ~265 km (37 kWh) (stellantis.com, europe.autonews.com, en.wikipedia.org) |
C10 | D-segment, pere-SUV | €36 400–€36 500 | Hiina (lubatud tootmine hiljem) | ~420 km (69,9 kWh) |
B10 | Keskmine SUV | Tuleb 2025, eelpakkumine Hiinas RMB109 800 (~€15 100) | – | CLTC ~510–600 km |
Leapmotor arvudes
Leapmotor planeerib 2025. aastal müüa 500 000–600 000 sõidukit. 2024 tulemus: 293 724 sõidukit, kasv +104% võrreldes 2023. 2025 I kv müüdud 87 552 sõidukit, kasv +162% a/a; märtsis 37 095, veebruaris 25 287 ja jaanuaris 25 170. Kahes Hiina Jinhua tehases toodetakse ligi 40 000 sõidukit kuus; Hangzhou uus tehas hakkab tänavu tllke, Jinhuasse rajatakse kolmas tootmisüksus.
2024 aasta tulu oli Leapmotoril:32,16 miljardit jüaani (+92% a/a). Brutomarginaal Q4: 13.3% ja kogu aasta 8.4%. Kasumlik Q4 ja positiivne vaba rahavoog – ~20,4 mld jüaani sularaha seisuga aasta lõpus. Nende näitajatega tõuseb Leapmotor üheks kiiremini arenevaks brändiks kogu autotööstuses. Tuleb kasumlik 2025. a varem kui eeldatud, positiivne brutomarginaal >10% .
Rahvusvahelise tootmise katmiseks on Leapmotor lepingupartnerluses Stellantise suurkontserniga – T03 komplekteeritakse Poolas, Tychy tehases, SKD-kokkupanek toimub samuti Poolas, C10 toodetakse Hiinas ja eksporditakse. Euroopa turgudele sisenetakse Stellantise kaudu, kasutades nende 400–450 müügiesindust 14 Euroopa riigis, siht on jõuda aasta lõpuks 600ni. Ühendkuningriigis loodetakse tänavuse aasta lõpuks saavutada 80 edasimüüjaga kokkulepped.
Leapmotor on astunud strateegiliselt õiged sammud: tootmiskulud hoitakse maas, unifitseerides ja lokaliseerides tootmist; eraldi müügikohti ei rajata, selle asemel kasutatakse Stellantise olemasolevaid ressursse; esinetakse jõuliste avaldustega konkurentide aadressil, pakutaksegi väga hea hinnaga ootamatult kvaliteetset toodangut – see kõik viib kiiresti sihile ning tarbijad “tulevad taha”.
Leapmotori peamised konkurendid kuuluvad kiiresti kasvavate elektriautotootjate eliiti, kuid nende fookus, hinnaklass ja tehnoloogia erinevad mõnevõrra. Konkureeritakse Hiina BYD, Nio, Xipengi jt.ga, rahvusvaheliselt Tesla, VA grupi, Renault-Nissani-Mitsubishi alliansi, KIA-Hyundai kontserniga. Vaadates turgude trende, on üsna tõenäoline, et “hiinakad”, teiste seas Leapmotor, võtavad kõigepealt Tesla positsioonid üle. Ja seejärel juba sakslased, mis ei suuda pakkuda tehnoloogilisi uuendusi ja pole nii paindlikud.
Loe siit, kuidas Hiina autotootjad üksteisele kaikaid kodaratesse loobivad.
Kaanepilt: Leapmotor