Esmaspäev, 23. detsember 2024
Nissan tähistab tänavu oma 105. sünnipäeva. Valisime 10+1 põnevat fakti, mis Jaapani autotootjat iseloomustavad. Elektriautot Nissan Leaf teavad tõenäoliselt kõik, kuid kust on pärit Datsuni nimi ja kuidas mahutada väikesesse autosse pikk mees? Sellest räägibki alljärgnev lugu.

Vaata Nissani praegust mudelivalikut siit

Jaapani autotootja Nissan on nähtus omaette: tootmisliini ühest otsast veereb maha 62 kWh akupakiga Leaf e+, teises toas aga tegutsevad Nismo insenerid, kes tänavu kevadel teatasid, et legendaarne kuuesilindriline RB26 tuleb taas tootmisse ning GT-R-i fännidel pole põhjust muretseda, et kõik mudelid üksnes elektri jõul liikuma pannakse (kuigi see poleks Nissani jaoks teab-mis-suur väljakutse.

Nissan on läbi aegade tuntud kui innovaatiline ja vabaneelne autotootja. Londonis, Paddingtoni raudteejaama lähedal, vanas Briti raudtee remonditöökojas paikneb Nissani Euroopa disainikeskus, kus luuakse sõidukeid, mis eurooplastele on meele järele.

London on nagu suur sulatusahi, kus kohtuvad Jaapani traditsioonid ja maailma moodsaimad trendid, mida kokku miksides tuleb jõuda millenigi, mis oleks ainuomane Nissanile. See ei ole sugugi lihtne ülesanne.

Nissan on juba 105 aastat vana

Tõsi see on, Nissan on nüüdseks olemas olnud juba 105 aastat. Aastal 1914 tõi Jaapani autotootja nimega Kaishinsha Motorcar Works turule uudismudeli nimetusega DAT.

Sõiduki nimi oli – nagu paljud nimed maailmas – tuletatud ettevõtte osanike Kenjiro Den’i, Rokuro Aoyama ja Meitaro Takeuchi perekonnanimede esitähtedest.

1932. aastal toodi avalikkuse ette uus 495 cm3 mootoriga väikeauto – sest Jaapani seadusandluses oli alla 500 cm3 töömahuga mootoritega sõidukitele loodud toetusmeetmed.

Uustulnukas sai nimeks Datson, ehk DATi poeg. Hiljem sai sellest Datsun – sest “son” kõlas liialt sarnaselt jaapanikeelse sõnaga, mis tähendab ebaõnne.

Nissan vastas Ford Model T-le Jaapani moodi

Aastal 1934 omandas Datsuni korporatsioon Nihon Sangyo Co., Ltd (see nimetus muutus hiljem lühemaks: Nissan) – mis tähendas Datsunile korralikku rahasüsti ja hulgaliselt uut oskusteavet.

Kõige selle tulemusena hakkas Datsun tootma Jaapani esimest masstootmismudelit nimetusega Type 15. See oli saadaval mitmete keretüüpidena – minikastika, kaubiku, kupee ja kabrioletina.

Sõiduki jõuallikaks oli aga 15-hobujõuline 747 cm3 4-silindriline mootor, mis käis paaris koos kolmekäigulise käigukastiga.

Datsun oli tegija autospordis: esimene võit tuli 1936. aastal

All Japan Automobile Competition oli Jaapani esimene autospordivõistlus, milles Datsun osales spetsiaalselt võidusõiduautoks projekteeritud mudeliga NL-75.

Selles väljendus Datsuni oskuste ja tehnoloogia tipptase, mida kujutas endast toona ka ülelaadimisega DOHC mootor. NL-75 tuli, nägi ja võtis ning pani aluse Nissani mootorispordiajaloole.

Pilt: Lowyat.net
Nissan avastas, et seks müüb

Aastal 1936 palkas Nissan neli kena naisterahvast, kelle ülesandeks oli müügisaalides uute mudelite juures seista ja potentsiaalsetele klientidele tooteid tutvustada. Toona oli tegemist uue ja värske ideega.

See traditsioon on jõudnud ka tänapäeva, nende töötajate ametinimetuseks on saanud kaunikõlaliline “Miss Fair Lady”. Tegemist on Jaapanis vägagi prestiižika ametiga ja seda pärandatakse sageli emalt tütrele.

Nissan on nende väärikate daamide järgi nimetanud ühe oma Jaapanis müüdava mudeli – Fairlady. Esimese põlvkonna Fairlady’t teati ka mudelinime Datsun 240Z või “Z-car” järgi. Esimene kaunitar veeres tootmisliinilt 1969. aasta detsembril ja on tänaseks üks otsitumaid kollektsiooniautosid.

https://www.youtube.com/watch?v=XbdgSnAG3d8

Nissan tootis 7 aastat briti autosid

1952. aastal sõlmis Nissan 7-aastase koostöölepingu Briti autotootjaga Austin. Nissan tegeles sõidukite tootmise ja müügiga Jaapanis.

Algselt tegeleti küll vaid komplekteerimisega, ent kolme aasta pärast olid asjad sealmaal, et toodeti Austini komponente ka Jaapanis.

Lepingu alusel sai Jaapani autotootja õiguse kasutada ka Austini patente, millel tagantjärele vaadates oli suur mõju Nissani mootoritehnoloogia arengule. Austinilt saadud oskusteavet suutis Nissan edukalt kasutada kuni 1980-aastateni.

Austin A50 Cambridge Saloon (1959 : B131)
Skyline ei olegi tegelikult Nissan

Skyline ei ole loodud Nissani ega ka Datsuni poolt. 1990- ja 2000-aastatel üles kasvanud noorte autofännide unistuste auto, mis sai laiemalt tuntuks Kiirete ja vihaste filmi kaudu, oli tegelikult loodud ühe teise Jaapani autotootja, [wiki]Prince Motor Company[/wiki] poolt.

Nemad alustasid Skyline’i tootmisega aastal 1957. Tegemist oli väikese, ent luksusliku autoga, mis meenutas pisut 1957 Chevy Bellaire‘i.

Prince ja Nissan ühinesid aastal 1966, mille tulemusena sai Nissan lukuslikuma mudelivaliku, nende hulgas ka ilusa Skyline’i. Mõne aja pärast loobuti Prince marginimetusest ja Skyline sai lõplikult Nissani märgi.

Skyline Hardtop 2000GT-X (1972: KGC10)
Pulsar GTI-R varustuses oli peidetud vihmavari

Kõik teavad, et auto ukse sisse peidetud vihmavari on RollsRoyce’i, Bentley ja isegi Škoda teema. Ent Nissan on sama triki samuti juba päris ammu ära teinud.

227 hj nelikveoline Nissan Pulsar GTi-R loodi sportautoks, ent selle põhivarustuses oli ka üks väga praktiline ja mugav ese: juhiukses olevas panipaigas peitus täismõõduline vihmavari.

Milleks sportautole vihmavari? Oletame, et omanikul tekib mõte minna rajale mürama. Et õnn oleks täielik, ei lähe ta sinna ju üksinda vaid kaaslasega koos. Kui aga juhtub vihma sadama, saab sõber turvaliselt raja äärel vihmavarju alt vaatemängu nautida. Nii lihtne see ongi.

umbrella

Datsunist sai Nissan 1986. aastal

Datsuni muutmine Nissaniks oli eeskätt vajalik selleks, et muuta asjad nii tarbijate kui ka ettevõtte enda jaoks lihtsamaks ja efektiivsemaks.

Samuti ei olnud Datsuni maine enam kiita, sest 1970-aastate roosteprobleemid oli jätnud tarbijate teadvusse kustumatu jälje.

Nissan on tootnud ka raketimootoreid

Nissan konstrueeris ja ehitas mootoreid The Lambda 4S-5 kosmoseraketi jaoks, mis viis 1970. aastal orbiidile Jaapani esimese satelliidi OHSUMI.

Nissani kosmosetööstuse divisjon tegi aastatepikkust koostööd Jaapani kosmoseagentuuriga, kuni see 2000. aastal ära müüdi. Satelliit c aga pidas isegi kauem vastu – see põles atmosfääris ära aastal 2003.

Nissan pioneerib isejuhtivaid tehnoloogiaid

Jaapani autotootja on alati püüdnud olla sammukese oma ajast ees. Kui 2010. aastal tutvustati maailmale esimest elektriauto Nissan Leaf generatsiooni, siis loodeti, et sellest saab hitt, mis suudab murda senised kivistunud arusaamad autost kui tossavast liikurist. Vedas, Leafi on varsti pool miljonit müüdud.

Isejuhtivad tehnoloogiad on valdkond, kus jaapanlased samuti kaasa räägivad: 2013. aastal sai Nissan ühe arvestatava auhinna: CEATECi näitusel Jaapanis anti sellele esikoht autonoomsete juhilahenduste eest.

Nissani idee, luua juhiabide kompleks, mis suudavad sõitjate elusid ohuolukordades säästa ning ühtlasi ka ennetavad õnnetusi, on nüüdseks saanud üheks vundamendikiviks, millel põhineb kogu tuleviku sõidukite olemus.

Pikad mehed väikesesse autosse

Nissani insenerid on vaimukalt kirjeldanud, kuidas nad suutsid Micra uue generatsiooni autosse ära suruda pikemat ja paksemat sorti mehe. Kõige aluseks on täppismõõtmised ja ka eluskatsed. Loe lisa siit.

Kirjutasid Lena Murd ja Ylle Tampere. Pildid: Nissan Heritage Collection, kaas Andres Kruus

Artikli valmimist toetas EurostAuto

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.