Neljapäev, 21. november 2024
Toyota RAV4 on aastaid juhtinud Baltimaade SUV-segmendi müügitabeleid, ja on populaarseima linnadžiibi nime auga välja teeninud. Kolm Balti riiki on aga tilgake meres: 26 aastaga on müüdud kogu maailmas üle 10 miljoni RAV4! Eesti Vabariik taasiseseisvus 1991. aastal, seega mäletavad (ja ehk on omanudki) meist paljud RAV4 põlvkondi: vägeva 10 miljoni verstaposti juures on õige aeg natuke nostalgitseda ja seda toredat sõidukit läbi aegade meenutada. 

2020. aasta veebruar läheb autoajalikku kui üks järjekordne “kümne miljoni kuu”: sedakorda tähistab suure teetähise täitumist maailma üks populaarsemaid linnadžiipe, Toyota RAV4. “Maailma esimesest maailma parimaks” – nii võikski päevakangelase rohkem kui veerand sajandit väldanud teekonna lühidalt kokku võtta.

Jaapani autotootja Toyota jaoks on tegu kahtlemata olulise sündmusega, sest kunagi varem pole ükski SUV niisuguse müügitulemuseni jõudnud. 

Edasi saab minna vaid põnevamaks: Toyota aegade müüduim mudel on olnud loomulikult Corolla, mille poolesajandat juubelit tähistasime 2016. aastal ning mille puhul tõenäoliselt näeme peagi ära päeva, mil täitub 50 mln müügitähis.

Ainuüksi tänavu on esimese kahe kuuga müüdi ligi 185 000 Corollat (Focus2move), ja üldarvestuses oli see planeedil müüduim auto. RAV4 on samadel andmetel maailma mastaabis kolmandal kohal: kahe kuuga 135 000 autot! 

Kui RAV4 sarnaselt legendaarsele Corollale jõuab 12. ja miks mitte ka 20. mudelipõlvkonnani, siis poleks ime, kui SUV mõnel aastal müüginumbrite poolest isegi auväärsest sugulasest ettepoole kihutaks – maasturilaadsete ajastu kestab ja inimeste kiindumus kõrgendatud linnaautodesse ei näi vähenevat vaid üha kasvavat. 

SUV-de eduloosse usub ka Toyota, mis toob veel tänavu tootevalikusse superkompaktse Yarisel põhineva krossoveri, ja selle sammuga kinnistab veelgi segmendis pioneerimist – nimelt loetakse 26 aasta eest tootmisse jõudnud Toyota RAV4 üldse kõige esimeseks moodsa linnamaasturi kriteeriumidele vastavaks sõiduvahendiks.

Seni olid kompaktmaasturid (sh venelaste Niva) ikka pigem nagu maasturid: küll väiksemad ent ikkagi nelikveolised ja askeetlikud.

Toyota tuli ja muutis paradigmat jõuliselt, RAV4st sai muuhulgas õrnema soo ihalusobjekt. Siis kui valikusse lisandus atkinsoni tsüklil töötav kaksikajam, kerkis RAV4 kohe ka maailma populaarseimaks hübriid-linnadžiibiks. Konkurentsi ju eriti polnud, hilisemad alustajad pole aga mudeli edu kõigutada suutnud. 

Kõik RAV4 viis põlvkonda on olnud rahvusvahelised müügihitid. Tänavu augustis keeratakse ette järgmine lehekülg ja lisatakse mudelivalikusse pistikuhübriid. 

Põhja-Ameerika armastatuim auto

Hollywoodi ja laiemalt ameerika filmitööstust iseloomustab muude klišeede kõrval ka teatud automarkide omistamine teatud tüüpi tegelastele: näiteks sõidavad pereemad ja noored ameerika filmides tihtipeale Toyota Priustega.

IMCDB andmebaasist leiab aga hulganisti viiteid ka Toyota RAV4-le, mis, ime küll, pole kõige suurem filmistaar sugugi mitte oma põhiturul Põhja-Ameerikas vaid… Hiinas.

Ent olenemata sellest, kas autot filmides näha on või ei, on RAV4 jätkuvalt ühendriiklaste armastatuim linnadžiip: 2019 müüdi Põhja-Ameerikas üle poole miljoni (535 000) RAV4. Euroopas 133 000 ja Hiinas 127 000.

Euroopas on alates 1994. aastast müüdud üle kahe miljoni RAV4; sealjuures püstitas viies põlvkond, mida 2019. aasta alguses esmaesitleti seni kõigi aegade aastase müügirekordi: kaubaks läks rohkem kui 130 000 RAV4. 

Kust see laps oma nime sai?

Toyota RAV4 on teatavasti SUV, linnadžiip, linnamaastur, krossover, kõikjalsõitja – heal lapsel mitu nime. Ent kust tuli RAV4?

RAV4 on  lühend mõistest Recreational Active Vehicle, 4-wheel drive ehk eesti keeles “nelikveoline sõiduk aktiivseks vaba aja veetmiseks”. Tänasel päeval on RAV4 saadaval ka esiveolise variandina ent number 4 ei ole kuskile kadunud ja ega kaogi, sest miks teha asju keerulisemaks!?

RAV4 on üks esimesi linnamaastureid maailmas. 1994. aastal ilmavalgust näinud uudsel ja moodsal sõidukil olid ühelt poolt tüüpilise maasturi omadused nagu nelikvedu ja kõrge kliirens, teisalt aga mitmeid sõiduautolikke jooni. Askeesi asemel mugavus, ruumikus ja moodne stiil muutsidki RAV4 nii kiiresti müügihitiks. 

Toyota RAV Four Concept

Toyota arendustiim oli juba 1986. aastast saadik töötanud murranguliste uuenduslike ideede kallal. 1989. aasta Tokyo autonäitusel toodi esmakordselt avalikkuse ette nende ideede kehastus, ideeauto RAV Four Concept.

Selle edasiarendust demonstreeriti taas 1993. aastal, ja see oli juba järgneval aastal tootmisse läinud mudelile oluliselt lähedasem.

RAV4 loomisel kasutati läbiproovitult usaldusväärseid komponente Toyota rikkalikust varuosadekataloogist: platvormi sai uustulnuk Corollalt, mootori Camrylt/Carinalt, vedrustuse ja jõuülekande Celica GT-Fourilt.

Lõpptulemusena keetsid Toyota insenerid kokku geniaalse eduloo, jättes osa retsepti komponente siiski saladuseks, sest ehkki teised autotootjad on RAV4 võtnud eeskujuks sõiduautopõhiste SUV-de loomisel, pole neist ükski kunagi nii populaarseks saanud. 

RAV4 esimene põlvkond

Esimese põlvkonna Toyota RAV4 jõudis koduturul Jaapanis müügile 1994. aasta maikuus, ja Ühendkuningriigis ainult kuu aega hiljem.

Kaheukselise ja nelja istekohaga sõiduki jõuallikaks oli 2-liitrine neljasilindriline 16-klapiline 3S-FE tähistusega mootor, mis andis lausa kuumpäradega võrreldavad dünaamikaomadused.

Nimetusele kohaselt oli tegu pideva nelikveoga, valikus oli nii 5-käiguline käsi- kui ka 4-käiguline automaatkäigukast, see viimane ahvatleski linlasi (eriti naisterahvaid) rooli istuma.

Tõsisemate maastikuvallutusplaanidega klientidele pakuti ka lukustuvat keskdiferentsiaali, kuid aeglustiga käigukasti siiski mitte.

Uudismudel saavutas ülimalt positiivse vastuvõtu nii asjatundjailt kui ka autoostjatelt. Esialgu maha märgitud tootmise prognoosid tuli kiiresti kahega korrutada.

Kompaktsete mõõtmete, sõiduautoliku juhitavuse, muljetavaldava maastikuvõimekuse ja rikkaliku varustusega RAV4 näis lausa ideaalse autona igaks olukorraks.

Siiski oli sel kaks olulist puudujääki – tagaistujail oli kitsas ja pagasiruumi polnud samuti piisavalt. Nende probleemide lahenduseks toodi 1995. aastal turule neljaukseline versioon, mis oli 400 mm pikem, ja ka üks istekoht mahutati lisaks – sealtmaalt saigi RAV4 viiekohaliseks.

1996. aasta algul jõudis RAV4 veidi uuendatud kujul Ühendriikidesse. Samal aastal hakati pakkuma auto esisillaveolist versiooni.

… ja see oli ka elektriline!

1997. aasta oli märkimisväärne selle poolest, et ilmavalgust nägi täiselektriline RAV4 EV, mis oli loodud USA California osariigis kehtivatele saastevabade sõidukite nõuetele vastavalt.

Oma aja kohta igati eesrindlik NiMH akuplokk tagas viietunnise laadimisega 100 – 120-miilise sõiduulatuse (kuni 190 km). 

Esimese generatsiooni RAV4 EV

1998 mudeliaasta tõi kaasa facelifti – värskema välimuse, pisut võimsama jõuallika ja rohkem varustust ja turvalisust. Samal ajal esitleti ka Cabrio mudelit, kuid see jäi kasina menu tõttu valikusse vaid kaheks aastaks. Tänapäeval otsivad kabriot tikutulega taga kollektsionäärid. Näkkab muidugi vähestel…

RAV4 teine põlvkond

2001. aastaks oli RAV4 saanud endale juba arvukalt konkurente, näiteks Honda CR-V, Subaru Forester, Suzuki Grand Vitara ja Land Rover Freelander.

Teise põlvkonna RAV4 oli varasemast pikem, laiem ja ruumikam, ent tänu uuendustele koostetöö vallas ei võtnud uus RAV4 kaalus sugugi juurde.

Ka komponendid ei olnud enam teistelt mudelitelt laenatud, 70% neist oli spetsiaalselt vaid RAV4 jaoks toodetud kuigi konstruktsiooni ja tehniliste andmete poolest oli esimese generatsiooniga siiski jätkuvalt teatud sarnasusi.

Valikus olid nii kahe- kui ka neljaukselised versioonid, mõlemad tunnusomase küljele avaneva tagaluugiga. Endiselt oli saadaval 5-käiguline käsi- ja 4-käiguline automaatkäigukast. Keskdiferentsiaal pärines Lexus RX 300-lt.

S-seeria jõuallikad vahetas välja uue põlvkonna AZ-seeria 2-liitrine VVT 148-hobujõuline bensiinimootor. Säästlikuma alternatiivina lisati peagi 2-liitrine D-4D ühisanum-turbodiisel.

Ka sõitjateruum sai praktilisemaks – tagaistme seljatugi oli allaklapitav, istet ennast sai ette- ja tahapoole nihutada või hoopistükkis eemaldada.

Nähtavasti olid uue generatsiooni juures tehtud muudatused niivõrd piisavad, et 2004. mudeliaasta facelift tähendas vaid jõulisemat AZ-seeria bensiinimootorit (2,4 l ja 161 hj), mis tegi automaatkäigukastiga paremat koostööd.

Nii paranes RAV4 konkurentsivõime näiteks Nissan X-Traili vastu. Huvitaval kombel näitas aga statistika, et hoolimata agressiivsemast välimusest pälvis II põlvkonna RAV4 Ameerika Ühendriikides erakordselt suurt ostuhuvi naiste seas. Nii on see jäänudki: segmendis langetavad lõviosa ostuotsustest just naised.

RAV4 kolmas põlvkond

2005. aastal müügile jõudnud kolmas põlvkond ilmutas juba teatud küpsuse märke. Kaheukselise versiooni eluiga jäi lühikeseks, ent menukat neljaukselist tehti nii lühema kui pikema teljevahega (viimasel oli ka kolmas istmerida).

Ka üldmõõdud kasvasid taas, pikkust lisandus lausa 130 mm. Loomulikult kaasnes ka rikkalikult varustust ja insenerid töötasid usinalt SUV-etaloniks saamise nimel.

Uus monokokk-kere oli lausa 76% varasemast jäigem, mis tõi kaasa suurema turvalisuse, vastupidavuse ja madalama mürataseme.

Arusaadavalt sobis see hästi kokku uue sõltumatu topeltõõtshark-tagavedrustuse ja uute amortisaatoritega. Kliirens kasvas 10 mm jagu ja oli nüüd 200 mm.

Esmakordselt võeti nelikveolistel Toyotadel kasutusele elektrooniline roolivõimendi. Suurim muudatus oli aga pideva nelikveo asemel vajadusel rakenduva nelikveo kasutuselevõtt, koos veojõu- ja stabiilsuskontrollisüsteemiga.

Tegemist oli SUV segmendis esmakordse lahendusega, mis hakkas kulutulena levima. Tänapäeval on tootmises mõni üksik mehaanilise nelikveoga maasturilaadne. On tekkinud selge piir sõnade “maastik” ja “linnamaastik” vahele. RAV4 oli esimene, kes selle kodutöö hindele “viis” lahendatud sai.

Kolmanda põlvkonna mootorivalik oli ulatuslikum kui kunagi varem – kokku 8 erinevat bensiini- ja diiselmootorit, 2,0-liitrisest neljasilindrilisest kuni võimsa 3,5-liitrise V6-ni.

Küllus valitses ka ülekandelahenduste poolel: saadaval olid nii 5- ja 6-käigulised käsi- ,kui ka 4-, 5- ning 6-käigulised variaatorkäigukastid. Ajavahemikus 2008 – 2011 tehti pidevalt pisiuuendusi välimuse ja turvalisuse osas.

Toyota RAV4 EV 2

Kuna esimene täiselektriline RAV4 EV oli Californias üsna edukas, tehti selle põhjal ka uus põlvkond. Tesla Motorsi ja Michigani osariigis asuva Toyota Technical Center’i inseneride koostöös valminud mudel jõudis müügile aastal 2012.

154 hj elektrimootori ja Li-ion akuplokiga Toyota RAV4 EV 2 sõiduulatuseks lubati extended charge seades kuni 113 miili ehk umbes 180 kilomeetrit. 

2013 Toyota RAV4 EV
RAV4 neljas põlvkond

Neljanda põlvkonna RAV4 esmaesitlus toimus 2012. aasta Los Angelese autonäitusel, Euroopas jõudis auto müügile järgmise aasta kevadel.

Uus põlvkond oli taas endisest pikem, ühtlasi loobuti erineva teljevahega mudelite pakkumisest. Auto mootorivalikus olid 2- ja 2,5-liitrised bensiini- ning 2- ja 2,2-liitrised diiselmootorid.

Uuendati nelikveosüsteemi ja kasutusele võeti intelligentne Dynamic Torque Control veojõukontrollisüsteem, millele oli lisatud kaks uut funktsiooni: kurviabi ja sportseade.

2016. aastal toimus taaskord suur murrang, turule toodi esimene bensiini- ja elektriajamiga hübriid-RAV4. Süsteemi koguvõimsuseks oli 197 hj, kiirendus nullist sajani 8,3 sekundit ja CO2 heitmetase vaid 115g/km.

Toyota RAV4 viies põlvkond

This slideshow requires JavaScript.

Praegune ehk viies RAV4 põlvkond jõudis Euroopas müügile eelmisel, 2019. aastal. Tegemist oli Toyota uuel TNGA globaalsel arhitektuuriplatvormil loodud esimese linnamaasturiga. Uus platvorm võimaldab paindlikult läheneda nii disainile kui ajamitele – Jaapani koduturul esitleti äsja näiteks kupeelikumat Harrieri ning tulemas on pistikuhübriid.

Toyota neljanda põlvkonna hübriidtehnoloogial tuginev 2,5-liitrine Dynamic Force hübriidajam on võimas ning säästlik ja seeläbi on ka kütusekulu ning heitmetase oma klassi parimaid (meie pikkades testides 5-5,5l/100km kohta).

2020. aasta teises pooles ongi mudelivalikusse lisandumas esimene pistikhübriid, RAV4 Plug-in Hybrid. Tegemist on kõige võimsama RAV4ga, sel on võimsust kuni 302 hj ja elektriautolik kiirendus.

Ühtlasi on see äärmiselt madala heitmetaseme ja kütusekuluga, sest sõita on võimalik puhtelektrilises režiimis 50-55 km. Nii saab RAV4 omanik kasutada elektriauto eeliseid ilma sõiduulatuse pärast muret tundmata.

Loe Andrese proovisõitu RAV4-ga uuesti

Vaata rohkem uue põlvkonna kohta siit

Pildid: Toyota, Wheelsage.org, Ylle Tampere, Andres Kruus. Kirjutasid: Lena Murd ja Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.