Pühapäev, 22. detsember 2024
Dakari rallil on läbi aegade osalenud nii eestlasi, lätlasi kui ka leedulasi. 1991. aastal osales Eesti ekipaaž veokite klassis ja jõudis poodiumile. Sealt edasi on Dakaril osalenud sportlasi kõigist Balti riikidest.
42. Dakari ralli kaart

Dakari ralli, üks kuulsamaid autospordivõistlusi on mõistagi tähelepanu pälvinud ka mootorisporti hindavates Balti riikides. Esimesed osalemiskorrad – ja ka suurim edu – jäävad juba nõukogude aega.

Loe siit, kes eelseisval rallil Baltimaadest stardivad

Eesti mehed Dakari rallil

28 aastat tagasi, 1991. aastal kuulus KamAZ-i tehasemeeskonda stardinumbri 502 all ka eestlastest koosnev ekipaaž Joel Tammeka, Juhan Anupõld ja Enno Piirsalu (protokollis Tammenka, Anoupylo ja Pirsalou).

Veoautode arvestuses saavutasid nad kolmanda koha ning võinuksid olla teisedki, kuid tiimijuhtide korraldusel tuli Vladimir Goltsovi ekipaaž mööda lasta.

Üldises autode finišiprotokollis leiame Tammeka ekipaaži 128 lõpetaja hulgas 28. kohalt, kohe nende järel Karel Loprais, hilisem kuuekordne võitja veokite klassis.

Praegu on raske mõista, mida Tammeka saavutus toona tähendas, aga NSV Liidu president Mihhail Gorbatšov autasustas nii tema kui ka Goltsovi ekipaaži Rahvaste Sõpruse ordenitega.

Muide, Enno Piirsalu sai ordeni kätte alles 20 aastat hiljem. Nõukogude Liit oli vahepeal eksistentsi lõpetanud ning autasu andis talle kätte Venemaa suursaadik Tallinnas. Enno Piirsalu meenutusi saab lugeda siit.

Järgmisena käis Dakari proovimas motosportlane Mart Lajal aastal 2003. Korraliku ettevalmistuse järel kulges tema sõit paljulubavalt, kuid nagu mees hiljem ise tunnistas, oli tunne nii hea, et hoog läks liiga suureks.

Luumurdudega lõppenud kukkumine sundis sõidu pooleli jätma. Mart Lajali toonast intervjuud võid lugeda siit.

Kaks aastat hiljem, 2005. aastal Dakari rallil startinud motomehed Taivo Luik ja Andres Rätsep kiirusele väga ei rõhunud ning jõudsid mõlemad edukalt finišisse.

2014. aastal tegid Dakari-debüüdi Mart Meeru ja Toomas Triisa, kes lõpetasid vastavalt 40. ja 52. kohal. Viimati olid nad mõlemad stardis aastal 2017 ja tollest korrast pärineb ka Eesti mootorratturite seni parim tulemus.

Triisa jõudis finišisse kolmekümnendana ja võitis Malle-moto klassis, kus abiliste kasutamine on keelatud ning sportlane sõltub üksnes iseendast, esikoha. Tema võistlusest saad lugeda siit.

Lätlaste Dakari ralli seotud Dambise nimega

Lätlaste Dakari ralli-ajalugu on lahutamatult seotud võidusõitja ja inseneri Andris Dambise nimega. Dambis tegi Dakari-debüüdi 2004 omakonstrueeritud ja -ehitatud OSCari roolis, kaarti luges talle toona Ainārs Princis.

29. kohaga olid nad ühtlasi parimad uustulnukad. Dambise ja OSCari parim aasta oli kindlasti 2006. Tol aastal oli ta Māris Saukānsi kaardilugeja ning eelviimaseks päevaks jõuti absoluutarvestuse 11. kohale.

Kuid ulmetulemus jäigi sündimata, sest publiku seast nende auto ette jooksnud poiss sai surma ja Saukāns -Dambis olid sunnitud katkestama.

OSCar oli pesuehtne Dakari prototüüp, konstrueeritud ja ehitatud spetsiaalselt rallile. Tehasemeeskondadele sellega muidugi vastu ei saanud, ent aastatega saavutasid autod korraliku kiiruse ja töökindluse. Oli aastaid, kui Dakari stardis oli koguni neli OSCarit ning sõitjadki polnud sugugi ainult lätlased.

2012. aastal aga läksid Saukāns-Dambis Dakari ajalukku kui esimesed, kes läbisid ralli hübriidsõidukil. Tõsi küll, suurte hilinemiste tõttu nad lõpptulemust kirja ei saanud.

Aga Dambise haardest räägib tõik, et 2015. aasta võistlusele valmis tema firmas elektriauto eO PP03, millega Rhys Millen võitis Pikes Peaki mäkketõusuvõistluse.

Lätlaste Dakari-ajaloo edukaim sõitja on aga hoopiski mootorrattur Jānis Vinters. Aastal 2006 jõudis ta Dakaril esikümnesse, aasta hiljem lõpetas lausa kuuendana, võites seejuures kaks kiiruskatset. Ning tema vanem vend Einārs Vinters finišeeris samal aastal 14. kohal.

Ka 2020. aasta Dakaril on Läti esindatud – venelase Aleksandr Dorossinski juhitavas Minis (#355) loeb kaarti Oleg Uperenko.

Leedulaste Dakari-vaimustus on nakkav

Leedulaste esimene Dakari-katsetus leidis aset aastal 1995, kui Romualdas Beresnevičius startis tsiklil, kuid oli sunnitud raami purunemise tõttu katkestama.

Teine katse Dakari rallil Leedule au ja kuulsust tuua, oli 1998. aastal, siis juba autoroolis. Kahjuks lõppes seegi võistlus katkestamisega, kuid aastal 2000 jõudis Beresnevičius lõpuks finišisse.

Leedulaste Dakari-ajaloo mitmekihilusust iseloomustab fakt, et Antanas Juknevičiusest sai tänavu esimene baltlane, kes sai kirja kümme stardikorda ja teenis „Dakari Legendi“ aunimetuse.

Juknevičiuse parim tulemus on 2018. aasta üldarvestuse 12. koht. See oli toona “sõiduautodel” baltlaste parim saavutus, kuni tänavusel rallil teine leedulane Benediktas Vanagas üheteistkümnendana finišisse jõudis.

Seejuures jäi Benediktas Vanagasel 3000-kilomeetrise võistluse järel esikümnest puudu ei vähem ega rohkem kui viis sekundit!

Mõlemad mehed on ka tänavu stardis, kaardilugejateks vastavalt Darius Vaičiulis (nende stardinumber on 318) ja poolakas Sebastian Rozwadowski (#312).

Leedut esindavad veel Vaidotas Žala-Saulius Jurgelėnas (#319, mullu 12. kohal), Edvinas Juškauskas-Aisvydas Paliukėnas (#382) ja Gintas Petrus-Tomas Jančys (#368).

Kõigi nende sõiduriistaks on Toyota Hilux, ainult Žala ekipaaž võistleb Miniga. Lisaks autosõitjatele läheb starti ka leedulasest mootorrattur Arūnas Gelažninkas (#34), kes 2019. aasta ralli lõpetas debütandina 24. kohal.

––––––––––
Käesoleva materjali toob teieni iGo2Dakar – ainus Leedu sõltumatu meediatiim Dakari rallil.

PR-spetsialist Mindaugas Plukys, fotograaf Andrius Laucius ja videooperaator Mantas Vilimas liiguvad Saudi Araabias oma spetsiaalselt ettevalmistatud Nissan Navaral koos võistlejatega ning edastavad iga päev kohapealt originaalmaterjali. iGo2Dakar kajastas Dakari esimest korda aastal 2018, peatselt algav ralli on neile juba kolmas.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.