Autoajakirjaniku amet kuulub kümne maailma ihaldusväärsema hulka: alati esimesena uued autod käes, kõvasti reisimist ning kohtumised inseneride ja disaneritega. Prantslastel on säärase kombe levimisel oma roll: 1938. aastal esitleti Peugeot 202 väikeautot pidulikul ajakirjanikele korraldatud õhtusöögil.
Neil päevil saavad esimesed ajakirjanikud istuda tuttuue Peugeot 208 väikeauto rooli. Proovisõitude kõrval kohtutakse inseneride ja disaneritega, kes uuele generatsioonile hinge sisse puhunud.
Kui uskuda ajalugu, on ajakirjanike eriline kohtlemine alguse saanud 20. sajandi 30ndatel: prantslased olid ühed esimestest, kes tabasid ära, et kriitikutele tuleb kõigepealt anda kätte kogu info, et nad autot soostuksid lähemalt vaatama ning sõna leviks.
1938. aastal pidulikul õhtusöögil esitletud Peugeot 202 väikeauto pälvis kriitikutelt kiidusõnu, ent ajakirjanikel on selles vaid pisike roll: 104 126 toodetud autot rääkinuks iseenda eest ka siis, kui kirjatsura amet leiutamata jäänud oleks.
Üle saja tuhande moodsa supermini
Väikeautot Peugeot 202, mille eelkäija oli loomulikult Peugeot 201 ja mille järel tuli kuulus 203, toodeti ajavahemikus 1938 – 1942, seejärel tehti 1945. aasta algul veel 20 ühikust koosnev partii, millele järgnes ligemale 3 aastat kestnud seeriatootmine aastail 1946 – 1949.
Uudismudeli ametlik esmaesitlus toimus 2. märtsil 1938 Pariisi peenes Bois de Boulogne linnajao restoranis autoajakirjanikele korraldatud piduliku õhtusöögiga.
Enne ajakirjanikele uhke pidulaua katmist tehti veel üks ainulaadne kampaania: 1937. aasta Pariisi autonäitusel küsitles Peugeot oma messiboksi külastajaid, et selgitada, mida autoostjad uuelt väikeautolt ootavad.
Arvatavasti ei olnud siis enam aega tootmises oleva mudeli kohandamiseks, ent see aktsioon tekitas positiivset vastukaja nii klientide kui ka meedia poolel.
Kõige popim neljaukseline sedaan
Terasest kerega Peugeot 202 disain oli tunnusomases Peugeot’ stiilis. Keretüüpe oli valikus rikkalikult. Enamik ostjaid eelistas neljaukselist sedaani (Berline)*, millest 1948 aastal anti välja ka katuseluugiga versioon.
Praktiliste omaduste poolest see sõiduk just ei hiilanud, pakiruumgi oli pisike ja sellele pääses ligi ainult sõiduki seestpoolt.
Kahekohaline kabriolett oli varustatud küll ka pagasiruumi luugiga, ent selle hind oli sedaanist kolmandiku jagu kõrgem.
Enam-vähem sedaaniga samas hinnaklassis oli allaklapitava katusega Peugeot 202, mille esiuksed avanesid nn suitsiidiustena ehk tahapoole.
“Suitsiidiuksed” ehk vastu sõidusuunda avanevad uksed on rahvasuus oma hirmuäratava nime pälvinud tõigaga, et teatud mudelitel kippusid need suurtel kiirustel ise lahti tulema.
Kui reisija siis turvavööga kinnitatud polnud – mida ta XX sajandi 30ndatel tõenäoliselt ei olnud – võis ta autost lihtsalt välja pudeneda ja viga või surma saada. Ka sai “suitsiidiuksega” edukalt kaasliiklejaid teelt eemaldada.
Ajavahemikus 1947 – 1949 toodeti ka 3015 eksemplari puitkerega luukpäramudeleid: veidi pikema kandmikuga versioonid olid sedaanist poole kallimad.
Puitmaterjali juurde tagasipöördumise põhjuseks oli teise ilmasõja järgne terasenappus. Peugeot’ jaoks oli puit omane materjal: sellest toodeti firma ajaloo alguses ju kohvi- ja pipraveskeid.
Vesijahutusega mootor ja kolm käiku
Peugeot 202 aku oli paigutatud radiaatori ette ja esivõre disain muutis akule ligipääsu mugavaks. Jõuallikaks oli 1133 cm3 vesijahutusega sisepõlemismootor, millel võimsust 30 hj (22 kW) @4000 p/m.
Sõiduki tippkiiruseks oli ligemale 100 km/h. Jõu kandis vedavatele tagaratastele 3-käiguline käsikäigukast. Kui raske on seda tänapäeval ette kujutada… Peugeot 202 juhikoht tervenisti oli tänases mõistes askeetlik.
Peugeot 202 eelkäija 201 oli aastal 1931 esimene laiatarbesõiduauto, millel oli sõltumatu esivedrustus ning see võeti kasutusele ka Peuget 202-l.
Loomulikult sai Peugeot 202 kogu oma eluea jooksul pidevalt uuendusi. 1946. aasta uudiseks olid hüdraulilised pidurid, varsti pärast seda lisandus armatuurlauale pisike kindalaegas.
1948. aastal lisati ratastele kroomitud rummukatted ja uuenduskuuri läbisid hüdraulilised amortisaatorid. Kõige viimane uuendus tehti mudeliaastaks 1949.
Siis tuli erimudel Peugeot 202 “Affaires“, mis kujutas endast vähendatud spetsifikatsiooniga varianti: sõiduk oli kitsamate rehvidega ja ilma kütteseadmeta. Ka katuseluuk, mis oli seni olnud tavamudeli standardvarustuses, on sel mudelil puudu. Hinnasäästuks tuli siiski vaid 6%.
Kohe pärast 1948. aasta Pariisi autonäitust lõpetati ka 202 kabrioleti tootmine. Edaspidi keskenduti järeltulija, Peugeot 203 müügile.
*Tänaste arusaamade põhjal on vanu autosid nagu ka Peugeot 202 keeruline sedaaniks (La Berlina /Berline) liigitada: ometi on sel eraldi kaubaruum ja B-piilar, mis ütlevad, et tegu on just seda tüüpi autoga.
Kirjutas Lena Murd, pildid Wheelsage.org CC