Teisipäev, 3. detsember 2024
Renault Espace’i on aastate jooksul sageli jäljendatud, kuid sellele pole kunagi võrdväärset loodud. Viimase 40 aasta jooksul on mudeli kõik viis põlvkonda edukalt muutuva maailma ja klientide ootustega sammu pidanud.

Iga põlvkond on toonud midagi erinevat, paistes silma ruumikuse, mugavuse ja juhitavuse poolest. Nimi „Espace” ei kao kuhugi veel niipea. Kuidas on see võimalik, et peaaegu nelikümmend aastat hiljem sobivad bränd, mudel ja nimi ikka veel nii hästi kokku? Renault’ mudelinimede määramise strateegiajuht Sylvia dos Santos räägib ikoonilise nime ajaloost.

1983. aastal avalikustas Renault selle, mida võib pidada esimeseks voiture à vivre’ks (elamiseks mõeldud autoks), mille nimi „Espace” on läinud Renault’ mudelinimede ajalukku. Nelikümmend aastat hiljem jääb peagi ilmuv kuuenda põlvkonna Espace truuks samale kontseptsioonile, mis hõlmab mugavust, ruumikust ja tipptasemel varustust. Iga põlvkond on toonud klientidele midagi uut ning muutnud pikad autoreisid nauditavaks.

„Mudelinimi Espace on Prantsusmaal ja kogu maailmas hästi tuntud. See on praegu peaaegu nagu terve segmendi nimi,“ sõnas Renault’ mudelinimede määramise strateegiajuht Sylvia dos Santos.

1983: Espace I, teel uuenduste poole

Renault Espace I

Renault pööras Euroopa autoturu pea peale 1983. aastal, kui avalikustas esimese mitmeotstarbelise suure mahtuniversaali (MPV). Vahelduseks oma tolleaegsele tähtnumbrilisele nimetamisstrateegiale otsustas Renault nimetada selle UDO (unidentified driving object, tõlkes identifitseerimata sõiduobjekt) Espace’iks. Sylvia dos Santose sõnul on sõna “Espace” semantilisest vaatenurgast väga huvitav, sest samaväärne sõna on mõnes teises keeles üsna sarnane. Seetõttu on see paljudele inimestele kergesti mõistetav. Nimi kõlab õrnalt ja meeldivalt ning loob seose pardamugavuse ja tehnoloogiaga.

Prantsuse keeles kasutatav reklaamlause, mis tõlkes tähendab „Renault Espace, tee uuendustele”, viitas mudeli ainulaadsele monobox-disainile – sarnaselt esimesele Prantsusmaa kiirrongile, mis jõudis rööbastele paar aastat varem. 1984. aastal müügile tulnud 1. põlvkonna Renault Espace oli esimene omataoline sõiduk.

Renault Espace I

Kahte esiistet sai ümber oma telje 180° pöörata ja viis tagumist istet sai kandevõime suurendamiseks eemaldada – see oli seda tüüpi sõidukite puhul esmakordne.

Suured aknad lasid sõitjateruumi palju valgust, muutes selle veelgi avaramaks. Sedaaniga sarnase juhitavuse ja Renault’ võimsaimate mootoritega varustatud Espace positsioneeris end tippklassi pereautona, mis sobis pikkadeks sõitudeks. Need omadused said Renault Espace’i tunnusjoonteks ka tulevastel põlvkondadel.

1991: Espace II, „parim koht Maal on Espace’is”

Renault Espace’ist sai fenomen ning müügihitt ja selle populaarsus tõusis hüppeliselt. Üha enam inimesi sai nimega tuttavaks tänu teise põlvkonna Espace’ile, mis oli oma eelkäija küpsem versioon.

Renault Espace II

Nurgelised vormid asendusid ümarjoontega ja küljepeeglite asetus pikendas ala kapoti kohal, pannes rõhku aerodünaamikale – kapoti ülaosaga samal joonel paiknevad peeglid on detail, mis jätkub ka kolmandal põlvkonnal. Sõitjateruum sai uue kujunduse ning lisati täiendavaid panipaiku.

Renault Espace tõusis brändi tippmudeliks nelikveolise versiooniga Quadra, millel oli 153-hobujõuline 2,8-liitrine V6 PRV mootor. Teise põlvkonna reklaamlauseks sai “parim koht Maal on Espace’is”.

1996: Espace III, „mis siis, kui tõeline luksus oleks Espace?“

Ülipopulaarne Renault Espace sai peaaegu iga suure mahtuniversaali üldnimetuseks, sama ka segmendiga, millele see aluse pani. See oli saadaval 5-kohalise või 27 cm pikema 7-kohalise versioonina nimega “Grand Espace”.

Renault Espace III

Selle põlvkonna sisekujunduses olid kõik pehmed nurgad, mida täiendas ümberkorraldatud sõitjateruum: spidomeeter kolis armatuurlaua keskele ja kasutas LCD-tehnoloogiat, kütte- ja kliimamoodulid olid paigaldatud sõiduki mõlemale küljele ning armatuurlaud omandas sujuvama joone.

Renault Espace III

1997. aasta Prantsuse reklaamlause – „mis siis, kui tõeline luksus oleks Espace?“ – oli järjekordne sõnademäng, illustreerides Renault Espace’i positsioneerimist kõrgemasse klassi. Varustustaseme “Initiale” sisemuses oli nahk ja kõrgekvaliteedilised materjalid.

2002: Espace IV, uusim mitmeotstarbeline sõiduk

Laiema rööpme, suuremate välismõõtmete ja puhtamate joontega Renault Espace’i neljas põlvkond oli sarnaselt eelkäijaga saadaval 5- või 7-kohalisena ja konkurentidest ruumikam.

Kõige luksuslikuma varustustasemega, 2,16 m² klaasist katuseluugiga versioon „Initiale Paris“ muutis selle Espace’i põlvkonna nagu ratastel elutoaks, kus reisijad said nautida erakordset mugavust.

Renault Espace IV

2015: Espace V, „muutke oma aeg suurepäraseks”

2014. aasta Pariisi autonäitusel esitletud 5. põlvkond tõestas, et Espace on võimeline ajas muutuma. 7-kohalise maasturilaadse auto turuletoomiseks valiti reklaamlause „muutke oma aeg suurepäraseks”, mis võimaldas igal reisijal seda omamoodi mõtestada. Mudeliga pandi suurt rõhku tehnoloogiale, see sisaldas tahvelarvutit, Multi-Sense süsteemi ja 4Control nelikroolimist.

Kolmekümne aasta vältel jätkas Espace arenemist ja uutesse kõrgustesse pürgimist, jäädes truuks oma juurtele, ajaloolistele omadustele, peresõiduki positsioonile ja nime taga olevale tähendusele.

Renault Espace V

Espace VI, uus suur maastur

Aja ja klientide soovidega sammu pidades on Espace’i 6. põlvkond suur peremaastur, mis on saadaval 5- või 7-kohalisena. Uus Espace avalikustatakse kevadel.

See avab uue peatüki mudeli loos, peegeldades Renault’ brändi ümberkujundamist ja pakkudes mugavust, uuenduslikkust ja tipptasemel varustust nagu selle eelkäijadki. Sõiduki sisemus kannab kõiki Espace’i nimega seotud tunnuseid, tehes sellest taas hea valiku pikkadeks reisideks. Espace’i lugu kestab edasi.

Fotod: Renault’ pressiruum

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.