Neljapäev, 21. november 2024
Luuletaja ja muusik EiK paneb iganädalaselt kokku umbes 30-minutilise sõidumuusika playlisti, mida autos olles, rattaga pedaalides, pargis jalutades või ka kodus toimetades kuulata. Iga loo juures on lühike kirjeldus, miks just see pala kuulajat kõnetada võiks. Ava Spotify, vajuta “mängi” nuppu ja naudi!

Kas tunnete ka juba õhus kevadet? Järk-järgult valgemaks muutuvad päevad ja lumepuudus tekitavad tuju jätta see kõle veebruar vahele ning kolida otse märtsisse, veel parem, aprilli! Nii valisin sel korral tahes-tahtmata ka ehk pisut kevadisemad laulud, et oleks jaksu veel see viimane pimedus ära kannatada. Eelmise muusika-listi leiab siit: EiK soovitab: Sõidumuusika – aga mitte ainult – 4/2023. Tervele sõidumuusikale (nüüd juba üle 9 tunni laule) ühes suures playlistis saab ligi siit: KOGU SÕIDUMUUSIKA

Erki Pärnoja “Lageda taeva all”
Pärnoja on tagasi uue soolomaterjaliga ja veel suuremalt, kui kunagi varem. “Lageda taeva all” juhatab sisse autori märtsi alguses ilmuva plaadi “Jäljed” ning tegu on esimese teosega tema sulest, mis on kirjutatud esitamiseks terve bändi ja orkestriga. Muusikaliselt on tegu tuttava pärnojalikult sügava ja rafineeritud heliteosega, kuid Kristjan Kallase mängitud sulgkerged trummid ja võimsalt hüüdev kammerorkester viivad selle veelgi kõrgemale tasemele, kus filmilikult sentimentaalsed pildid tulevad eriti selgelt välja. Soovitan soojalt minna metsa vahele või parki jalutama ja kuulata seda lugu, et oma mõtted pisut selgemaks mõelda.

Yves Tumor “Echolalia”
Jätkame gooti-maigulise eksperimentaalmuusikaga Ameerikast, mis on seatud üllatavalt maitsekasse popi-võtmesse. Yves Tumori näol on tegemist tõelise kujumuutjaga, kes on tõestanud edukalt, et suudab iga kell tänapäeva tujukate trendidega sammu pidada, kaotamata seejuures oma ekstravagantset ja kohati natuke kõhedusttekitavat mina. Teismelised on selle singli jõudnud ilmselt juba arvukatele TikTokidele taustaks panna ja omaks võtta, ei jää vähe puudu, et Tumori muusika kõlaks ka ülemaailmsete raadio-edetabelite tipus. Ägedalt veider ja käre, ent samas puhas popmuusika.

Scary Pockets, Theo Katzman “Just The Way You Are”
Mõnusalt funky töötlus Billy Joeli hittloost. Sobib suurepäraselt kohvi- või teetassi kõrvale mõnda õdusasse kohvikusse, aga ka niisama kergeks kuulamiseks söögitegemise või istumise taustale.

RAYE “Hard Out Here.”
Ühe praeguse aja kõige kuulatuma artisti laul sellest, kuidas ta omakasupüüdlikud plaadifirmapidajad põrgu saatis ja iseseisvalt tegutsema asus. Siin on kõik, mida healt raadiomuusikalt oodata võiks: maitsekalt kasutatud autotune vokaalidel, ettearvamatus – loo lõpuni jääd suu ammuli kuulama, millise nõksuga järgmine vint peale keeratakse, krõbe ja värvikas produktsioon, kus iga hingetõmme on pandud viimse detailini paika… ilus!

Mac Miller “Good News”
Ehkki veebruar alles algas, hakkan taas tasapisi tajuma saabuvat kevadet ning sel puhul võtan juba kolmandat aastat järjest ette varalahkunud Mac Milleri postuumse albumi “Circles”. Kui üle poole oma karjäärist valmistas ta üsna klassikalist räppmuusikat, tõestasid Milleri viimased kolm plaati tugevalt, et ta suudab luua ka imeilusat õrna R&B-d. Eriliselt “Circles” ja 2018. aasta “Swimming” on ühest küljest appikarjed läbi kunstilise eneseväljenduse, kuid seejuures lähevad kuulajale universaalsete ja südantliigutavate teemadega sügavalt hinge. Ilmselt tuligi lõplik põnts ära siis, kui ta muusika järsku tõsisemaks ja tasasemaks muutus.

“…When it ain’t that bad
It could always be worse
I’m running out of gas, hardly anything left
Hope I make it home from work
Well, so tired of being so tired…”

“…Wake up to the moon, haven’t seen the sun in a while
But I heard that the sky’s still blue, yeah
Heard they don’t talk about me too much no more
And that’s a problem with a closed door…”

Blur “Out of Time”
Reisime hetkeks aastasse 2003, et kuulata esiksinglit selle UK 90ndate bändi eelviimaselt plaadilt, enne kui ansambel läks pikemaks ajaks pausile. Maroko ja Andaluusia motiivid segatud hõredate trummilöökide, kandva bassiliini ja õrna akustilise kitarriga, keskmes klassikaline tekst sellest, kuidas oma kohustustesse uppudes unustame vahepeal niisama maakera pöörlemist ja mööduvaid pilvi jälgida.

Hindi Zahra “Beautiful Tango – Unplugged”
Lõpetuseks jäämegi veel natukeseks Marokosse ja hõljume neil tasastel helidel.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.