Esmaspäev, 25. november 2024
Möödunud hooajal Ajujahi Top100 hulka valitud kogukonnateenuseid vahendav Kommuun on välja tulnud omapärase lahendusega jõuluvanade põua leevendamiseks. Kes soovib, saab kommuun.eu kaudu jõuluvana kutsuda koju videokõne vahendusel.

Kodumajapidamistesse vajalikku tööjõudu vahendava platvormi kommuun.eu nutirakenduse kaudu saab koju tellida ka päris jõuluvana. Ent suur nõudlus tekitab igal aastal jõuluvanade defitsiidi.

Sestap tulid Kommuuni asutajad mõttele, pakkuda neile, kes kas tellimisega hiljaks jäänud, harjunud oma elu elama arvuti kaudu või kelle jaoks punases mantlis vanakese ilmumine hirmu valmistab, minna moodsamat teed, ja kutsuda jõuluvana oma arvutisse või nutiseadmesse.

Platvormi üks asutajatest Rainer Kimmel kutsub üles kõiki majast-majja vantsivaid päris-jõuluvanasid ja uue aja moodsaid digivanasid kommuun.eu-ga liituma, et veidi lisaraha teenida. Jõuluvanade puudus on tänavu suurem kui varasemalt, sest selleski segmendis äri õitseb ja nõudlus kasvab.

„Kui Kommuun tuli eelmistel jõulupühadel välja teenusega, mis võimaldas tellida jõuluvana kodulähedaselt teenusepakkujalt nutirakenduse kaudu, siis osutus see detsembris meie kõige populaarsemaks teenuseks,” räägib Kimmel.

“Kuna tegemist on hooajalise nõudlusega ja kvaliteetset teenust pakkuvaid jõuluvanasid on Eestis üsna vähe, pakume tänavu ka uut lahendust, mis võimaldab jõuluvana tellida digitaalselt videokõne vahendusel ehk üks jõuluvana jõuab jõuluõhtul veelgi rohkem kodusid külastada,“ lisab ta.

Kommuunis on hetkel registreeritud 16 jõuluvanateenuse pakkujat, kellest osa pakub ka digitaalset teenust. Kuna nõudlus on suur, siis otsitakse neile lisa.

SOTSIOFOOBID, SEE ON TEIE VÕIMALUS!

Digijõuluvana sobib eelkõige neile, kes on jõuluvana tellimisega hiljaks jäänud või soovivad kutsuda jõuluvana maamajja, kuhu sõitmine võtab aega ja on kulukas.

Teenus toimib hästi nende laste (ja ka täiskasvanyte) puhul, kes on harjunud videokõne kaudu lähedastega suhtlema, ja kes soovivad jõuluõhtul jõuluvanale luuletusi lugeda nutitelefoni, tahvelarvuti või arvutiekraani vahendusel.

Selleks, et tellida digivana, tuleb avada kommuun.eu lehekülg, lubada end lokaliseerida ning teenuste seast märkida ära “jõuluvana/digijõuluvana”. Edasi läheb hetk, et kuvada lähimate punakuubede asukohad.

Järgmisena tuleks avanenud võimalused läbi klikkida ja vaadata, misnimeline vana end pakub, mitu inimest teda soovitavad, ja mis on teenuse umbkaudne hind (enamasti “kokkuleppeline”).

Kommuun vahendab teenusepakkujate ja -tellijate kontakte, kui vana valitud, leitakse videokõne platvorm (näiteks Skype, FaceTime, Messenger, WhatsApp vms) ja testitakse ühendust.

Jõuluvana tunnihind jääb vahemikku 50-70 eurot ja üks tellimus kestab ligikaudu tunni. Digitaalse jõuluvana hind on kuni poole soodsam, kuid täpne summa lepitakse kokku teenusepakkuja ja -tellija vahel.

„Kõige rohkem vajatakse jõuluvanasid 24. detsembri õhtuks. Kuna nõudlus on kõrge, siis ei jõua jõuluvanad füüsiliselt igale poole, kuid digitaalsete suhtluskanalite kaudu saavad nad rõõmustada rohkem peresid. Digijõuluvana saab teenust pakkuda rohkematele peredele ja sellest tulenevalt on ka hind soodsam,“ täpsustab Kimmel.

HAKKA TÖÖLE, JÕULUVANA!

Digijõuluvanaks registreerima on oodatud kõik, kes soovivad jõulude ajal lapsi rõõmustada ja teenida lisaraha ilma kodust lahkumata.

Tõsi, lausa pidžaamas seda teenust osutada ei saa – digivana peab välja nägema nagu päris jõuluvana, mis tähendab, et kõnede ajaks tuleb selga vedada punane vammus ja ette riputada valge habe, et näha välja nagu autentne vana.

Seda, mida arvavad sellisest isehakanud vanatsemisest Eesti Jõuluvanade Seltsi kõrgelt koolitatud ja hinnatud liikmed, ei oska me muidugi praegu öelda.

Võimalik, et Kommuuni loodud digivanad mõjutavad jõulurahu nagu omal ajal Taxify ja Uber taksondust. Ja võimalik, et digivanade teenust tahetakse kasutada ka muul ajal kui vaid pühadel, sest inimestel on igasugu naljakaid fantaasiaid…

Lisaks digijõuluvanadele kutsub Kommuun üles ka klassikalise jõuluvana teenuse pakkujaid end portaalis registreerima. Paljud jõuluvanad pakuvad nii klassikalist kui ka digitaalset teenust, sõltuvalt kliendi soovist.

KODULÄHEDANE JA KODUKOOTUD

Kommuuni ideeks on leida koduses majapidamises vajalike tööde teostamiseks abikäsi kodu lähedalt. Kui seni on taoliste tööde pakkujate ja teenuseostjate suhtlus käinud suust-suhu või erinevate kuulutuste keskkondade kaudu, siis see platvorm peaks muutma teenusepakkuja leidmise lihtsamaks ja mugavamaks.

Näiteks koondab Kommuun Eesti suurimat andmebaasi koristajatest, aiatöölistest, muruniitjatest, remondi- ja ehitusspetsialistidest, aga ka lapsehoidjatest ja abiõpetajatest.

Kommuunis on täna umbes 3000 kasutajat ning liiklus on kahesuunaline – otsides vajalikku teenusepakkujat lähikonnast, saab kirja panna ka oma oskused ja nii lisaraha teenida. Hetkel on portaalis 1116 kuulutust.

Oma teenuseid võib pakkuda ka mitmes erinevas kategoorias – miks mitte olla muul ajal koduõpetaja ja jõulu ajal digivana? Või õmbleja-ehitaja? (Teen teile maja ja õmblen kardinad) Või viiuldaja-traktorist? (Künnan põllu ja mängin boonusena Vivaldi “Aastaaegu”?

Ikka on tore, kui iseendale saab lisatööd ja -teenistust ning kodukoha inimestele rõõmu! Arvestades kui kiirelt kasvab nende arv, kellel käed on ühes teises kohas, on iga oskaja töötegija tõeliselt teretulnud.

Kommuun.eu liikmeks registreerimine on tasuta nii teenusepakkujale kui –tellijale. Kasutaja saab valiku teha asukoha, hinna või soovituste alusel.

Portaal vahendab kontakte ja soovitusi, hinna kokkuleppimine ja tasumine käib otse teenusepakkuja ja kliendi vahel.

Esialgu on Kommuun kõigile tasuta. Plaan on hakata teenusepakkujatelt küsima väikest vahendustasu, ent praegune liiklus portaalis on veel liiga väike, et monetiseerimine oleks tõsiseltvõetav, tõdeb Rainer Kimmel Acceleristale telefonitsi.

Kõigist Kommuuni kasutajatest umbes 70-80% on Harjumaalt, veidi ka Tartu piirkonda, muude kantide osas ei ole suurt aktiivsust esialgu veel täheldatud. Polegi ime – enamus meist elabki juba linnas…

Kogukonnapõhine teenuseid vahendav portaal oleks aga asjaks ja abiks maal, kuhu seiklusaltid linnanoored romantikat ja looduslähedast elu otsima lähevad, siis aga avastavad, et ei teagi kuidas pliiti kütta või kirvega halgu lõhestada. Digijõulud on tore algus.

Meenuta, kuidas tulid 2017. aastal jõulud moodsa jõuluvanaga – asjasse on segatud tramm Pauliine ja EAA 2019 Kia Stinger. Jõuluvana, kes Stingeri rooli keeras ja trammilisi rõõmustas, on tänaseks aga tööle asunud Kanal2 peaprodutsendina…

Inspiratsioon: Kommuun. Kaanepilt:

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.